Hlavní obsah

Dodge WC57 po Pattonovi: Vidina zisku, nebo velký průšvih

Foto: Worldwide Auctioneers

Tento Dodge Command and Reconnaissance Weapons Carrier 57 je údajně po slavném generálu Pattonovi

15. 4. 2020

Koupit auto na nějaké renomované aukci nemusí být vždy výhra, nicméně kolikrát se riskovat vyplatí. Jeden takový hazard představuje Dodge WC57, údajně využívaný samotným vojenským generálem Georgem S. Pattonem. Vůz je sice z muzea, ale nejsou k němu žádné ověřující dokumenty. Může jít tedy o velkou výhru, nebo také obří finanční průšvih.

Článek

Letos v létě se v severoamerické Indianě budou konat velmi zajímavé aukce a dražit skvostná i historická vozidla. Mezi nimi se objeví také Dodge WC57, o jehož prodej se stará renomovaná společnost Worldwide Auctioneers.

Foto: Worldwide Auctioneers

Řadový šestiválec vozu nabídne výkon 93 koní

Dodge ještě před vypuknutím první světové války dodával armádě vozidla postavená většinou na základech civilních modelů. Také před druhou světovou válkou se automobilka podílela na motorizování vojáků, přičemž Dodge Command and Reconnaissance Weapons Carrier 57 vznikl (v kostce řečeno) pomalou evolucí z pick-upu.

Foto: Worldwide Auctioneers

Palubní deska i volant působí účelově a velmi stroze, což je u vojenských aut běžné

Tento vojenský off-road má být údajně po samotném generálu Pattonovi, který se v Evropě proslavil zejména při osvobozování Francie. Nicméně vůz pochází z Národního historického armádního centra ležícího v Auburnu, kde až před několika lety dostal autentickou výzdobu á la George S. Patton. Problémem je, že aukční společnost nemá žádné dokumenty dokazující fakt, že by šlo o osobní vozidlo slavného vojevůdce.

Foto: Worldwide Auctioneers

Palubní ukazatele už něco pamatují

Také nejde o jedinou potenciální repliku, jelikož takovýchto vozidel po světě jezdí už několik desítek. A že může jít o průšvih? To dokazuje dražba takřka identického vozu realizovaná v roce 2017 známou firmou RM Sotheby's, která nakonec skončila fiaskem.

Odhadovaná konečná cena automobilu měla být od 2,3 milionu do 3,5 milionu korun, nicméně předmětné auto se neprodalo ani za nakonec nabízených 1,4 milionu korun.

Foto: Worldwide Auctioneers

Vzadu najdete základní technické nástroje

Momentálně nabízený a lehce vyzbrojený velitelský Dodge WC57 s navijákem váží skoro 2 450 kilogramů, byl vyráběný mezi léty 1942 a 1945, má pohon všech čtyř kol a pod jeho kapotou pracuje řadový 3,8litrový benzinový šestiválec o výkonu 93 koní.

Foto: Worldwide Auctioneers

Výjimkou není ani namontovaný kulomet

O tom, jestli šlo o úspěšný prodej, se dozvíme nejdříve v polovině června, jelikož tehdy se vůz objeví na prknech sálu Kruse Plaza v severoamerické Indianě.

Šanci máte tedy i vy, ale předem říkáme, že může jít o velký finanční provar. Cena běžného veterána toho typu se totiž pohybuje okolo půl milionu korun a výše.

Reklama