Hlavní obsah

Nové logo, nová Dacia: Se svěžím designovým jazykem přichází také omezení maximální rychlosti

Foto: Dacia

Nová éra Dacie: Automobilka popáté v historii mění svůj znak a rovněž i designový jazyk jako takový. Z důvodu bezpečnosti rovněž omezuje maximální rychlost na 180 km/h

15. 6. 2022

Rumunská automobilka patřící pod křídla koncernu Renault Group před nedávnem představila zbrusu nové logo, které již brzy ponesou všechny její vozy. Vozů značky Dacia s novou „vizuální identitou“ se zákazníci dočkají koncem tohoto roku.

Článek

Logo na kapotě je zcela zásadním poznávacím znakem všech automobilů. Některá z nich už jsou natolik proslavená, že jen jejich samotná podoba v nás evokuje to, co je pro danou značku typické – u některých je to tradice a rodokmen, jinde je to aristokracie a vznešenost, jinde jsou to technologie a honba za dokonalostí.

Kříž složený z písmen D a C

Foto: Dacia

Onen stylizovaný kříž jsou ve skutečnosti písmena D a C. Bude se vyskytovat na přední kapotě vozů Dacia a na středech kol, zatímco v interiéru a na pátých dveřích budeme vídat nápis Dacia s novou grafikou

K automobilce Dacia se většinou pojí robustní a bytelná konstrukce při velmi rozumných pořizovacích i provozních nákladech, a právě proto si po světě našla už celou řadu příznivců. Symbolem pro tyto charakteristické rysy značky od nynějška bude znak vytvořený spojením písmen D a C, který dohromady tvoří jakýsi stylizovaný kříž, odkazující na terénní schopnosti velké části modelů.

Od nynějška, když tedy pomineme dosavadní výskyt znaku v některých firemních dokumentech, brožurách a v některých dealerstvích, už tento znak budeme vídat na každičkém voze značky – od typu Sandero, přes Logan, terénní Duster, nedávno představený Jogger a jednoznačně s ním můžeme počítat i na připravovaném typu Bigster.

Maximální rychlost 180 km/h

Foto: Dacia

V interiéru silnějších motorizací typu Duster (na obrázku) může rychloměr ukazovat až 198 km/h, od nynějška však budou všechny Dacie striktně omezeny na 180 km/h

Mateřská společnost Renault Group také dodává, že z bezpečnostních důvodů bude u všech modelů jejich maximální rychlost striktně omezena na 180 km/h, ve státech s imperiálními mírami tedy na 112 mil za hodinu. Úplně první značkou, která se k tomuto kroku odhodlala, bylo před nedávnou dobou Volvo. Psali jsem o tom zde. Dacia je v tomto ohledu první značkou patřící pod Renault Group.

Pravdou je, že velká část Dacií se s maximální rychlostí dostane jen těsně pod tuto hodnotu – konkrétně takový Jogger udělá maximum 175 km/h, zatímco silnější motorizace typu Duster zvládají i 198 km/h.

Představení na autosalonu v Paříži

V praxi budeme výše zmíněný „křížový“ znak automobilky vídat patrně pouze na přídi vozů Dacia a také na středech kol, na víku kufru bude nápis Dacia, a sice s novou grafikou představenou přibližně před rokem. Kupodivu se v Mioveni rozhodli umístit nápis také před řidičův hrudník, ačkoliv podle nás by nový znak Dacie vypadal dobře i na volantu.

Oficiální představení si odbude tato nová designová identita značky již na letošním pařížském autosalonu. Jaký je váš názor, zvolila automobilka dobře?

Líbí se vám nový designový jazyk automobilky Dacia?
Vypadá to dobře, příjemně to osvěžilo design všech modelů Dacie
93,1 %
Nelíbí se mi, podle mě to měli nechat tak, jak to bylo doposud
6,9 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 2961 čtenářů.

Reklama