Hlavní obsah

Veselé autotrampoty a pokusy o podvedení pojišťoven #3

Foto: Jan Majurník/Michal Sakař

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Příběhy z reálného života jsou mnohdy úsměvné, někdy šílené, občas smutné, ale prakticky vždy autentické. To samé se nedá říct o lidské pravdomluvnosti ve smyslu pokusů o pojistné podvody, které obvykle končí velkým malérem pro překvapeného výtečníka. Vítejte u dalšího dílu seriálu plného veselých motoristických trampot a odstrašujících příkladů nezákonného jednání.

Článek

Že vám do vozu nasedl cizí člověk a odjel? Může se stát. Že jste zapomněli zatáhnout ruční brzdu nebo zařadit rychlost a samovolně rozjeté auto způsobilo škodu? Ano, děje se to. Ale je opravdu reálné srazit v létě srnu, která má dosud zimní srst? Na tom už přece jen něco nesedí…

Foto: Shutterstock

Nasimulovat srážku se zvěří? Někdo k tomu použil i obyčejné koště

Vítáme vás u dalšího pokračování našeho krátkého seriálu plného veselých motoristických trampot, ale i odhalených pokusů o pojistné podvody. Připomínáme, že v úvodním článku jsme odhalili například machinace s luxusními auty, zatímco v minulém díle došlo k vyzrazení tajemství takzvaného supermarketového podvodu. Dnes pro vás máme další batoh kuriozit, které nám dodala Generali Česká pojišťovna.

Použité fotografie mají pouze ilustrační (v žádném případě dehonestující) charakter a nemusí přesně odpovídat dané události. Snímky slouží výhradně jako doprovodný materiál k textu.

K problematice pojistných podvodů nám více řekl Jan Marek, mluvčí pojišťovny: „Faktem je, že pojistné podvody v oblasti autopojištění jsou smutným evergreenem a mezi některými „dobráky“ jsou stále vnímány jako určitá forma „sportu“. Tito jedinci přitom zapomínají na to skutečnost, že pojišťovna má k dispozici celou řadu nástrojů (vč. speciálních softwarů na modelaci nehod) a zkušených pracovníků, kteří se v oblasti dopravních nehod pohybují dlouhá léta.“

Foto: Michal Jirák

Možná vás to překvapí, ale skutečně jsou mezi námi lidé, kteří za dlouhých večerů spřádají plány, jak nejlépe podojit pojišťovnu

„Některé pojistné podvody jsou tak dílem naivity jejich původců, jindy souvisí spíše s lidskou hloupostí/drzostí a někdy se samozřejmě týkají i organizovaných skupin.“

Zajímavé vyprávění, viďte? Čtěte dále a objevíte, že někteří „sportovci“ jsou v oblasti automobilových podvodů obzvláště vynalézaví. Takový Emil Zátopek by jim jistě mohl závidět…

Foto: Jakub Misík

Někteří „sportovci“ jsou vážně vynalézaví, čímž ovšem nemyslíme kolegy na snímku, kteří tvoří ilustrační dvojici vysmátých figurantů-všiváků

Srážka s koštětem

Klient nahlásil škodu na motorovém vozidle a nárokoval si plnění z připojištění střetu se zvěří. Zřejmě ho k tomu vedla minimální spoluúčast jednoho tisíce korun, a tak naaranžoval havárii včetně srnčích chlupů. Vyšetřovací tým našel rozpory v popisu nehody a nechal u soudního znalce zhotovit posudek o původu zvířecí srsti, která se nacházela na vozidle. A výsledek? Srst pocházela z obchodu s rybářskými potřebami, kde se používá na vázání mušek pro sportovní rybolov. V druhém podobném případě se dokonce jednalo o štětiny z běžného kuchyňského koštěte…

Foto: flickr.com

Co (ne)používat místo srsti zvěře? Zkuste třeba koště...

Hospodská povídačka

Podnapilý řidič Fordu Focus ze středních Čech nepřizpůsobil rychlost jízdy v zatáčce, sjel do příkopu a při tom narazil do železných sloupků oplocení. Když s autem následně vyjel na silnici, uvědomil si, co provedl a začal vymýšlet báchorku…

Foto: Jakub Misík

Focus na odpis? Nevadí, nevadí, stačí si jen vymyslet historku a...

Uvedl, že mu auto někdo odcizil, a proto si šel do restaurace dát „panáka na žal“. S kamarádem se pak vydal vůz hledat. A měl skutečně štěstí, auto našel odstavené u cesty. Vzápětí však zjistil, že je nabourané, a proto nahlásil událost pojišťovně s tím, že ford byl odcizen a následně nabourán neznámým pachatelem a on žádá o úhradu ve výši 139 tisíc korun za jeho opravu. K výplatě pojistného plnění už nedošlo, protože ze svědeckých výpovědí nakonec vyplynulo, že majitel vůz řídil v době nehody sám, nikoliv domnělý zloděj.

Nezaplacená „faktura“

Ve velkém podváděl majitel jednoho servisu s autoskly v Libereckém kraji. Za dva tisíce korun kupoval od lidí údaje týkající se jak údajných viníků, tak i jejich automobilů. Všem tvrdil, že jde o „přátelskou výpomoc“ pro kamaráda. Jenomže s jídlem rostla chuť, a tak nevěděl, kdy přestat, nicméně to už se celou věcí zabývali také detektivové Generali. Smrtelnou ránu v podobě klíčového svědka nakonec prohnanému majiteli autoservisu zasadil jeden z šoférů, který mu také poskytl své údaje. Proč? Majitel autoservisu mu za ně nezaplatil včas!

Foto: Karel Štochl

Pořekadlo, že poctivost se nakonec vždycky vyplácí, má v tomto příběhu poněkud kontroverzní nádech

Pohádka o černé kočce

Známou pověrou o černé kočce přes cestu a následné smůle se zřejmě nechal inspirovat mladík z Karlovarského kraje. Generali totiž nahlásil autonehodu, kterou zavinilo právě toto pověrami opředené zvíře. Při podvečerní cestě ze zaměstnání mu černá kočka nečekaně vběhla pod kola jeho SUV.

Mladý muž se lekl, strhl volant a kolem vjel do propadlé kanálové vpusti. Následkem nárazu došlo k poškození nejen kola, ale také tlumiče a nápravy. Náraz byl tak silný, že došlo i k prasknutí čelního skla. Zkrátka černá kočka přes cestu opravdu znamená smůlu, v tomto případě za několik desítek tisíc korun.

Foto: Jan Majurník

Černá kočka přes cestu = smůla? Mikeš (na fotce) zásadně nesouhlasí

Pracovníkům pojišťovny se zdála výpověď řidiče podezřelá, proto se na nehodu se „podívali“ blíže. Po prohlídce místa kolize a analýze nehodového děje ve speciálním programu učinili závěr, že k nehodě nemohlo popsaným způsobem dojít, což potvrdil i soudní znalec.

Při konfrontaci se zjištěnými skutečnostmi se mladý řidič přiznal, že si autonehodu vymyslel. Automobil si totiž vypůjčil od svého otce a chtěl kamarádům ukázat, co ta „jejich kára umí“. Jeho rychlá jízda na poli plném hlubokých výmolů si samozřejmě vybrala svou daň v podobě poškození vozu. A aby nemusel doma přiznat svou hloupost, vymyslel si pohádku o černé kočce.

Za všechno může strom

Učebnicový příklad pokusu o pojistný podvod předvedl řidič, když nahlásil škodu na vozidle, ke které mělo dojít při dopravní nehodě. Pojištěný uvedl, že jel se svým vozem po rovném úseku vozovky a v mírném klesání nezvládl řízení, když mu do cesty vběhlo stádo srn. Leknutím strhl volant, vyjel mimo silnici a čelně narazil do stromu. Celková škoda na vozidle se měla vyšplhat na 220 000 korun.

Foto: Tomáš Kopečný

Jo kdyby měl dotyčný Fozzyho (Subaru Forester), tak by mohl jezdit mimo silnici stejně svižně jako na cestě, jenže to by nesměl mít pod kůží...

Během vyšetřování však byla odhalena řada nesrovnalostí, ze kterých vyplynulo, že v daném místě nemohlo k takové nehodě dojít. Jednou z nich bylo zcela neodpovídající poškození jak na přední části vozidla, tak na zničeném stromě či absence jakýchkoliv listů a větví, které by při nárazu na automobil popadaly.

Další vyšetřování potom prokázalo, že vozidlo bylo ke stromu dopraveno již poškozené, a vymyšlená historka s lesní zvěří tak měla pomoci majiteli zaplatit poškození, které si den předtím způsobil řízením v opilosti. Policie ČR proto zahájila v souvislosti s uvedenou dopravní nehodou trestní stíhání pojištěného pro podezření ze spáchání pojistného podvodu.

Foto: Michal Jirák

Řízením v opilosti si koledujete o malér. Třeba o ten, že pojišťovna odmítne plnění vámi způsobené škody, respektive jej posléze bude vymáhat po vás

Pokus, omyl? Spíše to druhé, ne? Pojišťovny zkrátka nejsou žádné samaritánské kampeličky, ale obchodní firmy jako každá jiná. A ke své práci mají nejen potřebné náčiní, ale také specialisty. A ti, jak už víte z předchozích dílů, odhalují pravdu a nic než pravdu.

Reklama

Související témata:
Načítám