Hlavní obsah

Nejlevnější elektromobily v ČR: Nová éra stojí statisíce

Foto: Škoda Auto

Myslíte si, že nejlevnějším elektromobilem na českém trhu je Škoda Citigoe iV? Omyl, koupíte tu ještě lacinější značkové vozy

18. 6. 2020

Elektromobilita je byznys jako každý jiný. Dnes už nejde o průkopnická vozítka několika nadšenců, ale o regulérní dopravní prostředky denního využití. Zaměřili jsme se na nejlevnější bzučící vozy renomovaných značek a poradíme, kde nakoupit nejlevněji.

Článek

Jestliže si nechcete elektromobil postavit doma, kupovat pochybný čínský paskvil nebo pořídit vozítko od start-upových firem, jistě sáhnete do portfolia renomovaných značek se širokým servisním zázemím, oficiálním dovozem a poprodejní podporou. Takové vozy však něco stojí a náš článek odhalí, na kolik peněz vás vyjdou nejlevnější nová elektrická auta v Česku.

e Aixam

Spíše než o auto jde o motorku, proto i elektrický Aixam smíte řídit už od 15 let. Nejlevnější verze vyjde na 435 tisíc korun, nabídne pohonnou jednotku o výkonu osmi koní a síle 50 Nm. Maximální rychlost je 45 kilometrů za hodinu. Dojezd jsme na oficiálním webu nenašli, nicméně podle zastaralé normy NEDC šlo o 130 kilometrů na jedno nabití. Realita tedy bude daleko horší.

Foto: Aixam

Elektrický Aixam se u nás prodává od 435 tisíc korun

MINI SE

Poněkud stylovější městský vůz je MINI SE, spadající pod skupinu BMW. Vozidlo s technikou modelu i3s nabídne za 883 tisíc korun dojezd až 232 kilometrů, a to podle realističtější normy WLTP.

Foto: Martin Jánský

MINI Cooper SE je stylový, ale kvůli malé baterii vhodný spíše do města

DS 3 Crossback E-Tense

Těsně pod milion koupíte DS 3 Crossback E-Tense. Čistý elektromobil s cenou 995 tisíc nabídne elektromotor o výkonu 136 koní a dojezd až 320 kilometrů na jedno nabití.

Foto: DS Automobiles

Mezi elektromobily můžete mít také avantgardu, stačí sáhnout po DS 3 Crossback E-Tense

Fiat 500e

Oficiálně se začne prodávat až v říjnu letošního roku, nicméně elektrický fiat má nabídnout mnoho asistenčních technologií a dojezd na jedno nabití až 320 kilometrů. Cena zatím není známá, nicméně první edice určená pro vybrané trhy vyšla asi na 960 tisíc korun. Klasická provedení by tedy mohla být o něco levnější.

Foto: Fiat

Fiat 500e nově ujede až 320 kilometrů na jedno nabití

Honda e

Svůj elektromobil má také Honda, která zvolila jednoduchý název „e“. Vozidlo disponuje elektromotorem o výkonu 136 koní a točivém momentu 315 Nm. Dojezd na jedno nabití je podle normy WLTP 222 kilometrů. Cena? Bez stovky 900 tisíc korun.

Foto: Honda

Honda e patří k dražším, ale velmi moderním elektromobilům

Volkswagen e-up!

Maličký volkswagen má dojezd 260 kilometrů na jedno nabití a pohonnou jednotku s výkonem 83 koní. Základní cena faceliftované verze zatím není na českém webu automobilky uvedena. Pokud se podíváme na německé webovky, pak nám vyjde aktuální cena 590 tisíc korun s DPH (19 %).

Foto: Volkswagen

Volkswagen e-up! je sourozenec Škody CITIGOe iV

Hyundai Kona Electric

Asi nejzajímavější kompromis mezi cenou a užitnou hodnotou. První v Česku sériově vyráběný elektromobil se v základu nabízí s baterií o kapacitě 39,2 kWh, s elektromotorem o výkonu 136 koní, síle 395 Nm a dojezdem až 289 kilometrů. Cenově pak auto vyjde na 850 tisíc korun.

Foto: Hyundai

Hyundai Kona Electric je prvním elektromobilem vyráběným v Česku

Mazda MX-30

Má elektromotor s výkonem 143 koní, točivý moment 265 Nm, kapacitu baterie 35,5 kWh a dojezd až 200 kilometrů. To vše za základní cenu 855 tisíc korun.

Foto: Mazda

Mazda MX-30 sice neoslní dojezdem, ale design má líbivý

Smart EQ ForTwo

Elektromobil firmy Smart disponuje dojezdem až 159 kilometrů na jedno nabití. Jeho pohonná jednotka má výkon až 82 koní a točivý moment 160 Nm. Dvoumístný vůz vyjde na 592 tisíc korun.

Foto: Smart

Smart EQ ForTwo ujede až 159 kilometrů na jedno nabití

Nissan Leaf

Etalon elektromobility, Nissan Leaf, se u nás prodává od 937 tisíc korun. 150koňový elektromotor čerpá energii z baterií o kapacitě 40 kWh. Homologovaný dojezd pak činí 270 kilometrů na jedno nabití.

Foto: Nissan

Nissan Leaf patří k stěžejním průkopníkům elektromobility

Peugeot e-208

Elektrický stylový hatchback vyjde v základu na 810 tisíc korun, přičemž se může pochlubit akumulátory s kapacitou 50 kWh, 136koňovým elektromotorem a dojezdem až 340 kilometrů.

Foto: Peugeot

Peugeot e-208 stojí v základu přes 800 tisíc

Opel Corsa-e

Malá elektrická Corsa sdílí techniku s Peugeotem e-208, proto nabídne totožný elektromotor i baterie. Dojezd je však 337 kilometrů na jedno nabití a cena 750 tisíc korun.

Foto: Opel

Opel Corsa-e ujede na jedno nabití skoro 340 kilometrů

Renault Twizy

Cena 350 tisíc zde odpovídá zpracování dodaného výrobku. Jde o jednoduchý dvoumístný elektrovůz s futuristickým designem a pohonnou jednotkou naladěnou na výkon 17 koní. Nejvyšší rychlost je 80 kilometrů za hodinu a dojezd až 100 kilometrů.

Foto: Renault

Renault Twizy je malinký, levný, ale disponuje dojezdem jen 100 kilometrů

Škoda Citigoe iV

Podobně jako elektrický up! nabídne Citigoe iV bzučící motor o výkonu 83 koňských sil a s točivým momentem 212 Nm. Za necelých 500 tisíc korun auto ujede až 252 kilometrů.

Foto: Škoda Auto

Elektrickou škodovku koupíte už za půl milionu korun

Jak jste asi z článku pochopili, s dojezdem roste i cena. Z toho důvodu je většina levnějších elektromobilů odkázaná více méně jen na městský provoz nebo defenzivní jízdu mimo betonovou džungli. Na všestrannost vozidel s motorem s vnitřním spalováním levnější ekologická vozítka zatím nemají.

Reklama