Článek
Půlka Dakaru je za námi, což v nedělním článku shrnul kolega Honza Červenka. Nejnáročnější terénní závod na světě však prohání i veterány ve speciální kategorii Classic, kde máme české barvy včetně favorita Ondřeje Klymčiwa.
Připomeneme, že východočeský pilot v poušti přežil svoji smrt, Dakar ho změnil a jako první člověk na světě na něj dostal tuzemskou Škodovku. S ní odjel pár ročníku, vybral milion na dobrou věc a ubytoval ji do muzea.

Klymčiw tentokrát jede pro charitu Pink Bubble, která podporuje mladé lidi s rakovinou.
Pro letošek Klymčiw usedl za volant Pajera od Mitsubishi a tentokrát jede pro charitativní projekt organizace Pink Bubble, která pomáhá mladým lidem bojujícím s rakovinou. Více informací najdete a možné příspěvky můžete poslat ZDE.
Rally Dakar je světově nejprestižnější závod terénních vozidel. Závodníci v termínu od 3. do 17. ledna 2026 zdolávají trasu o zhruba 8 000 kilometrech napříč Saúdskou Arábií. Níže najdete živou reportáž a detailní program s kompletní trasou.
V prvních etapách se dostal na deváté místo, pak osmé, potom byl šestý a nyní se po osmé etapě ze třinácti tým Klymciw Racing drží na čtvrté pozici! Bedna je tedy blízko, ale vzhledem k tomu, že rallye končí až 17. ledna 2026, tak taky hodně daleko. Stačí totiž jediná chybka a ztratíte pozice nebo jdete úplně ze hry. Dakar je totiž občas krutý a drahý.
Jakmile dal Klymčiw po sedmé etapě na sítě video o technických potížích (viz níže), okamžitě jsme žhavili spojení směr Saúdská Arábie a zjišťovali, jak se věci mají, jak Ondra hodnotí první půlku závodu a jestli si věří na vítězství.

Ondřej Klymčiw mluví o technických patáliích s autem.Video: Škodovkou na Dakar
Jak hodnotíš první polovinu Dakaru Classic?
V porovnání s mýma prvníma čtyřma ročníkama to hodně porychlilo, což je asi dobře, závod je mnohem těžší, ale taky náročnější pro auta. Auta jsou víc unavený, spousta dobrých aut odpadá, spousta lidí řeší, jestli vůbec uvidí cíl.
Stává se z toho těžká věc, když vezmeme v úvahu, že se tu jede s veteránama, se starejma autama. S tím jsou samozřejmě spojený i ty závady. Je to kolikrát takový lepení, plácání věcí, který jsou zrezlý nebo je možná někdo někdy opravoval.
Co se ti teda na autě kazí?
Auto máme celkem spolehlivý, děláme hlavně údržbu a takový ty věci, co odchází. Je to spotřební materiál. Praskla nám torzní tyč, která slouží jako odpružení místo vinutý pružiny, takže mi auto lehlo úplně na doraz, na tlumič, na levý přední kolo. Dneska jsem s tím ujel 250 kiláků.

Technické trable se nevyhýbají ani Pajeru. Klymčiw má však skvělého mechanika.
Nemělo to vliv na výsledek?
Přesto všechno se nám povedlo tři etapy ze čtyř vyhrát, pak teda přišla malá chybička, ale zatím dobrý.
Věříš si na vítězství?
Já jsem střízlivej, protože zbývá ještě pět dní a je to náročný a dlouhý. Nebudu vůbec nic říkat, chci dojet do cíle, protože se může stát úplně cokoli. Dneska vypadl jeden favorit, protože mu ulítly na nezničitelný toyotě štefty. Prostě někdo ten šroub párkrát přetáhl a on prasknul, lidská chyba.
Trable pokračují
Po osmé etapě se Klymčiw hlásil znovu, protože při přejezdu cesty ve vyšší rychlosti se vytrhlo levé přední rameno, konkrétně šrouby. Rameno na dálnici propíchlo olejový chladič, takže Klymčiw vypl motor a do bivaku se dojelo na laně.
Klymčiw se s námi loučil s tím, že se máme zase ozvat. Výsledky Dakaru Classic sledujeme také on-line, takže jakmile se stane něco zásadního, ihned vás budeme informovat.

Stát se může cokoli. Třeba posádka Vinš a Kopřiva měnila motor.
Prozatím si čeští borci Klymčiw a Brož drží po deváté etapě krásnou celkově čtvrtou pozici, ale nejde o jediné našince, kteří se náročné rallye v kategorii Classic účastní.
Stopa, Dočkal a Horák jsou s Tatrou 815 zatím na celkovém 35. místě, duo Vinš a Kopřiva s Pajerem na 80. pozici, zatímco posádka Váňová, Váňa v Toyotě 4Runner na 61. příčce. Držíme všechny palce, hoši a děvče, do toho!


