Hlavní obsah

Dakar v půlce! V kamionech je to Macík s Lopraisem vs. van den Brink, v autech se blýsknul Prokop

Foto: MM Production

Dakar je sice v polovině, ale do cíle v Yanbu je ještě daleko. Z 317 přihlášených přežilo prolog a prvních šest etap 244 startujících. Dalších pětačtyřicet startujících jedou v rámci Dakar Experience mimo soutěž.

Článek

Závodníci si užili zasloužený den odpočinku v Rijádu po šesti náročných etapách, které prověřily jejich vytrvalost, navigační schopnosti i techniku. A všichni se shodují, že se organizátorům povedlo připravit vyváženou trať, která je nejen dlouhá, ale i náročná.

Po první polovině závodu zůstává vše otevřené a do druhé části vstupují jezdci s odhodláním bojovat o cenné umístění.

Motocykly

V kategorii motocyklů si průběžné vedení drží Daniel Sanders (KTM), který předvedl mistrovskou jízdu v dunách šesté etapy. Jeho náskok na druhého Rickyho Brabce (Honda) je však jen minimální, pouhých 45 sekund po polovině soutěže, což slibuje napínavý druhý týden. Jedno jméno ale zářilo víc než jiné. Mladičký Španěl Edgar Canet si pro sebe ukradl prolog i první etapu a dlouho bojoval se Sandersem, než si v druhé polovině maratonské etapy zničil zadní pneumatiku. Nejlepším českým jezdcem je Milan Engel, který drží 21. pozici a je taky nejrychlejším jezdcem na stroji Kove.

Foto: A.S.O.

Náskok 45 sekund po půlce Dakaru? To vypadá na drama až do posledního kilometru! Jen škoda, že zástup českých jezdců dost prořídl.

Automobily

Královské třídě Ultimate vévodí Nasser Al-Attiyah s Dacií. Ten sice na začátku nebyl moc vidět, mnozí si dokonce mysleli, že po dvou podprůměrných výkonech (nedokončil závod v roce 2024 a v roce 2025 dojel čtvrtý) už svůj dakarský trůn nejspíš přenechá nové generaci jezdců. Omyl. Katarčan vyhrál šestou etapu, předvedl konzistentní výkon a i když je jeho náskok minimální, tak je na místě si připomenout, že Al-Attiyah proměnil vedení v den odpočinku v celkové vítězství v každém ze svých posledních čtyř triumfů. Na druhém místě je Jihoafričan Lategan, třetí je Španěl Roma s Fordem.

Foto: A.S.O.

Poměr sil se přelívá etapu od etapy, Nasser Al-Attiyah však postupně upevňuje své vedení. Jisté to ale nemá, první pětice jezdců je ve čtvrthodině.

Martin Prokop s navigátorem Viktorem Chytkou se drží na čtrnáctém místě. Pochvalují si svojí novou hračku, třikrát byli na podiu, ale vstup do maratonské etapy jim vysloveně nevyšel a ztratili tam spoustu času. „Dobrý výsledek je pořád hratelný,“ říká Prokop. „Rozdíl mezi prvním a pátým nebyl za posledních pětadvacet let ještě nikdy tak těsný, a my samozřejmě budeme bojovat. Každopádně jsem přesvědčený o tom, že kdokoli z první patnáctky klidně může být na stupních vítězů, protože to pořadí se ještě pořádně zamotá.“

Foto: Orlen Jipocar Team

Martin Prokop s továrním Raptorem jede jako o život.

Kamiony

Martin Macík ještě před startem svoje fanoušky varoval, že dakarský hattrick není samozřejmostí a všichni jistě trnuli, když viděli, jak v šesté etapě krátce po startu zastavil a pak výrazně zvolnil. „Utrhnuli jsme zavěšení kabiny, tak jsem po provizorní opravě musel jet opatrně,“ vysvětloval Macík v cíli.

Foto: MM Production

Jeden nepovedený skok a Macíkův dakarský hattrick je v ohrožení.

Zato Aleš Loprais si vítězstvím před volným dnem spravil chuť: „Dal jsem sám sobě dárek narozeninám. O to víc mě teď mrzí ta dvacetiminutová penalizace za pozdní příjezd na start, když jsme museli řešit nečekaný technický problém na našem autě.“

Každopádně v čele v polovině závodu je Mitchel van den Brink, který nechce nic jiného než svým vítězstvím zkompletovat pódium - druhé a třetí místo už má. Martin Macík je na průběžném druhém místě se ztrátou přes půl hodiny, Loprais je třetí pozici.

Do cíle soutěže zbývá ještě 2 536 kilometrů, z šesti etap jsou čtyři delší jak 400 kilometrů a jedna má být kompletně na písku. Máme se na co těšit!

Načítám