Hlavní obsah

Omlazený Hyundai Kona oblékl dres a chystá se sportovat

Foto: Hyundai

Modernizovaný Hyundai Kona se nově chlubí také sportovní variantou N Line, která se od standardu neliší jen vzhledem

7. 9. 2020

Kona je na evropském trhu osobitým vozítkem, které se po třech letech dočkalo modernizace. Pod kapotu se dostaly rozmanité jednotky podporující ekologickou i sportovní jízdu. To ale není vše, vůbec poprvé se u Kony objevuje výbavový stupeň N Line, vyzdvihující dynamický projev kompaktního SUV. Novinek je dost, tak si je pojďme ve stručnosti projít.

Článek

Atraktivní novinkou u Kony je výbavový stupeň N Line, který svým designem posunuje vozidlo do sportovnějšího segmentu kompaktních SUV. Povšimněte si například bočních prahů, jak ladí s 18palcovými litými koly. Vzadu nechybí samozřejmě difuzor a zdvojená koncovka výfuku. Interiér vozu pak doplňuje stylové prošívání i loga N.

Typickým poznávacím znakem každé Kony je diodové denní svícení evokující pronikavý pohled. Za zmínku stojí záď s vyvýšenými světlomety, prvkem tolik typickým pro moderní SUV. Omlazená verze se liší nejen vzhledem, ale také o 40 milimetrů delší karoserií. Do nabídky přibyly nové laky i jejich kombinace.

Foto: Hyundai

Výše posazené lampy má dnes mnoho sportovně-užitkových vozů. Praktický smysl moc nemají, jde především o efekt

Většími změnami prošel také interiér. Ten řidiče potěší například ambientním osvětlením, hliníkovými rámečky výdechů ventilace, vylepšeným čalouněním sedadel, barevnými kombinacemi, přepracovanou středovou dotykovou obrazovkou a fungl novým digitálním přístrojovým štítem. Vybrané funkce vozidla bude možné spravovat přes mobil, a dokonce se nechat pár posledních metrů do cíle navigovat pěšky. Rozšířená výbava zahrnuje rovněž bezdrátové systémy Android Auto a Apple CarPlay.

V rámci bezpečnostní výbavy na vás čeká například chytřejší tempomat, upozornění na rozjezd vozidla vpředu, pokročilejší hlídač jízdy v pruzích, propracovanější autonomní nouzové zastavovací technologie a další vychytávky. Standardem se stal systém nouzového volání eCall.

Foto: Hyundai

Kabina prošla lehkou modernizací a digitalizací

Čtyřkolka a 198 kobyl

Nejvrcholovější motorizací pro Konu je 198 koňová přeplňovaná benzinová šestnáctistovka spárovaná se sedmistupňovým automatem. Tuto variantu můžete mít též s pohonem 4x4. Do hry se dostal také 48voltový mild-hybridní pohon, standardně montovaný do naftových šestnáctistovek o výkonu 136 koní. Milovníci mechanického řazení budou moci sáhnout po inteligentním šestikvaltu umožňujícím jízdu setrvačností nebo zvolit klasický šestirychlostní manuál. V paletě motorů se objevuje i turbem nadopovaný litrový tříválec o výkonu 120 koní.

Foto: Hyundai

Celková délka vozu narostla o 40 milimetrů

Teprve vloni se do Kony dostala hybridní soustava zahrnující atmosférickou zážehovou šestnáctistovku a elektromotor. Tohle duo zůstává i po modernizaci a servíruje celkový systémový výkon 141 koní.

Vývojáři nevynechali práce na podvozku, proto se u faceliftové Kony můžete těšit na plynulejší a klidnější jízdu. Změnila se charakteristika odpružení, příčné zkrutné stabilizátory, dorazy propružení a tovární pneumatiky. Vrcholová Kona N Line 4x4 s turbomotorem 1,6 litru se ještě liší specificky nastaveným řízením, vyhovujícím sportovnějšímu charakteru auta.

Svěží kony se objeví v evropských prodejnách značky na konci letošního roku. Hybrid přijde začátkem příštího roku a plně elektrická verze bude odhalena později. Už teď však víme, že poskytne stejný dojezd na jedno nabití (až 484 kilometrů) jako současná Kona electric, která se vyrábí v Nošovicích u Frýdku-Místku. Rodiště modernizovaného elektromobilu se podle všech indicií nezmění, takže se máme na co těšit.

Reklama