Hlavní obsah

Vývoj známých aut včera a dnes – od sporťáků po crossovery

Foto: Škoda Auto

Typickým příkladem znovuzrozeného auta v jiném segmentu je Škoda Rapid. Víte, že ten vůz ožil hned dvakrát?

18. 10. 2019

Čas se hnul a nic už nebude jako dřív, říká se. Své o tom ví přední automobilky, které mnohdy reinkarnují ikonické modely, převlékají je do moderního kabátku a zařazují do úplně nového segmentu. Vydejte se s námi po stopách minulosti a dost možná budete překvapeni, kam se automobilový svět uchýlil dnes.

Článek

Dříve šlo o ikonické sporťáky, pracanty, dnes se bavíme o crossoverech nebo cenově dostupných modelech pro masy. Řeč je o známých autech, která přední automobilky oživila, aby je poté poslala na trh v jiném karosářském provedení a do nového segmentu. Máme pro vás několik markantních příkladů toho, jakým směrem se automobilový svět momentálně vyvíjí.

Ford Puma

Na konci 90. let se světu představilo hravé dravé sportovní kupé jménem Ford Puma, které má sice status auta pro ženy, ale mnoho majitelů v něm vidí neocenitelnou řidičskou hračku. Aby ne, když jeho vrcholová specifikace s motorem o objemu 1,7 litru poskytne úctyhodný výkon 125 koní. Vůz je sice postaven na bázi Fiesty, ale nabídne daleko lepší jízdní vlastnosti a zajímavou výbavu – například vyhřívané čelní sklo.

Foto: Tomáš Burian

Původní Ford Puma – hravé dravé kupé, které bylo postavené na bázi Fordu Fiesta

Nový Ford Puma je čistokrevný crossover postavený podle aktuálního designového jazyku severoamerické automobilky. Benzinové motorizace už jdou v moderním duchu – mají tedy tři válce, litrový objem a výkon 95, 125 nebo 155 koní. Dva agregáty se chlubí také 48voltovou mild-hybridní sítí. Pokud by vám elektrifikovaná spotřeba okolo 5,5 litru nevoněla, můžete později sáhnout po naftové patnáctistovce s manuálem a výkonem 120 koní. A proč tohle znovuzrození? Důvod je jednoduchý – o malé crossovery je zájem a lidé je kupují.

Foto: Ford

Nový Ford Puma už nemá s původním sportovním kupé moc společného

Mitsubishi Eclipse

První generace původně dvoudveřového čtyřmístného kupé debutovala v roce 1989. Svoje jméno dostal vůz po anglickém závodním hřebci, který v 18. století zvítězil v 26 dostizích. Rok 1995 znamenal příchod druhé generace, která si zachovala dvoje dveře, motor vpředu a pohon zadních kol, nicméně design byl až na pár detailů zcela nový.

Foto: Mitsubishi

Mitsubishi Eclipse z roku 2003

Motorizace byla v modelech Eclipse vždy benzinová, u některých verzí doplněná u turbodmychadlo. To nejlepší ze staré školy si automobilka nechala pro domácí trh. Šlo o sérii (1996) GT s výkonem 227 koní a pohonem všech čtyř kol. Vůz se ještě představil v dalších dvou generacích, přičemž produkce skončila až v roce 2012.

Foto: Mitsubishi

Mitsubishi Eclipse z roku 2011

Současný crossover (od 2017) si za jméno Eclipse přidal ještě dodatek Cross a s původním modelem sdílí snad jen malou část jízdních vlastností – ačkoli jde o malé SUV, umí se chovat jako snadno ovladatelná motokára. V Evropě je v nabídce varianta s pohonem předních nebo všech čtyř kol, šestirychlostní manuální převodovkou, variátorem CVT či osmirychlostním automatem (pouze pro diesel). Motorizace je pro Česko vždy zážehová, přeplňovaná, naladěná na objem 1,5 litru a poskytuje výkon 163 koní. V Německu koupíte Mitsubishi Eclipse Cross také s naftovým motorem o objemu 2,2 litru a s výkonem 148 koní.

Foto: Mitsubishi

Nový Mitsubishi Eclipse Cross sdílí s původní předlohou jen část sportovních vlastností

Škoda Rapid

Foto: Škoda Auto

Škoda Rapid po faceliftu

Se Škodovkou to je o něco složitější, protože model Rapid oživila hned dvakrát. Zhruba v polovině 30. let začala produkce několika sérií rapidů, tehdy více méně běžných vozů střední nebo užitkové třídy, dnes vzácných veteránů. V 80. letech se Škoda Rapid vrátila, tentokrát jako dvoudveřové sportovně laděné kupé, které si všichni vybavíme díky ikonicky se svážející zádi.

Foto: Škoda Auto

Ve výrobním závodě v Kvasinách se modernizovaný RAPID 135 a 136 vyráběl až do roku 1990

Škoda Rapid je však také malý sedan, který mladoboleslavská automobilka vypustila kolem roku 2011 na asijský trh. Zajímavostí je, že vůz zepředu velmi nápadně připomíná model Škoda Fabia druhé generace po faceliftu.

Foto: Škoda Auto

Škoda Rapid pro asijský trh

A nakonec dnes už umírající model, který nahradila povedená Scala – Škoda Rapid a Rapid Spaceback. Ačkoli šlo o vůz do krizové doby poskládaný z dílů z druhé ruky (Octavia, Fabia), během pár měsíců od zahájení prodeje se dokázal vyšvihnout na přední příčky ve svém segmentu. Auto bylo tehdy podobné dražší Octavii, ale nabízelo se za daleko příznivější cenu, což zaujalo především firmy.

Foto: Škoda Auto

Poslední a první generace modelu Škoda Rapid

Land Rover Defender

Land Rover Defender byl od začátku konstruován jako jednoduché, účelové a odolné auto pro práci v náročných podmínkách. Tomu byla uzpůsobena také konstrukce vozu, která zahrnovala žebřinový rám, tuhé nápravy, stálý pohon 4 x 4, přídavnou redukční převodovku a hliníkovou karoserii. Díky svým vlastnostem a off-roadovým schopnostem se kolem vozu brzy vytvořil kult fanatických milovníků tohoto věčně oxidujícího stroje.

Foto: Tomáš Burian

Původní hliníkový pracant – Land Rover Defender 110

Nový Defender spoustu fanoušků zklamal – z pravověrného off-roadu se stalo SUV. Karoserie už původního ochránce připomíná jen v detailech, interiér dostal zcela nový design a pod kapotou pracují také motory s mild-hybridní technologií. Konkrétně jde o zážehový šestiválec s objemem 3,0 litru a výkonem 400 koní. Bez podpory elektromotoru koupíte dvoulitrový čtyřválec s výkonem 300 koní. O ropný agregát nebudou ošizeni vyznavači 200koňového nebo 240koňového turbodieselu. Zapomeňte však na manuál, řazení obstarává výhradně osmirychlostní automat.

Foto: Land Rover

Nové pracovní SUV – Land Rover Defender

Mercedes-Benz třídy A

Mercedes-Benz třídy A ze série W168 je malým osobním autem s prvky MPV. Vůz se vyznačuje především zvýšeným posezem, širokým čelním sklem a typicky vysokou karoserií. Zvýšení mělo svůj důvod – při nehodě se motor a další díly hrnuly spíše do podlahy než do posádky. Nápad skvělý, alespoň pro bezpečnost při nehodě, jízdní vlastnosti však zvýšeným těžištěm spíše utrpěly.

Foto: Mercedes-Benz

Původní malý kříženec MPV a hatchbacku – Mercedes-Benz A W168

Dnes už Mercedes-Benz třídy A vstoupil do segmentu nižší střední třídy, tedy o stupínek nahoru oproti první vlaštovce. Mezi jeho motorizacemi se objevují tříválce, ale i silné dvoulitrové čtyřválce od AMG.

Foto: Michal Sakař

Mercedes-AMG A35 je vstupenkou do světa ostrých nových mercedesů

Moderní auto pro každý den tak umí být úsporné, ale také ho můžete mít v kabátku sportovní divize, jehož styl umocňují hřmící výfuky. Tady jde rozhodně o posun k lepšímu – vzhledem, zpracováním, nápadem, třídou i technikou.

Reklama

Sdílejte článek