Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Každý z vás někdy zažil situaci, kdy vám nějaký řidič poděkoval výstražnými světly například za to, že jste jej pustili před sebe nebo mu nějak jinak usnadnili motoristický život.
Na internetu se poslední dobou začaly objevovat články, které dramaticky hlásí, že za tohle poděkování výstražkami hrozí tučná pokuta. A některé přikládají, že i probliknutí dálkovými světly může být postižitelné.
Za poděkování výstražkami pokuta? Opravdu?
Zeptali jsme se na Ministerstvu dopravy a na Policii České republiky, jak se věci reálně mají. A z obou institucí skutečně dorazily odpovědi, pro leckoho možná překvapivé.
Pokuta? Ano, ale…
Je pravdou, že podle § 31 silničního zákona je dané, kdy se světla použít smí. Ministerstvo dopravy nám poslalo pro úplnost případy, kdy lze světelná znamení použít.
K odvrácení hrozícího nebezpečí nebo upozornění předjížděného vozidla můžete použít světelnou houkačku.
Světelnou houkačku lze použít k odvrácení nebezpečí nebo při upozornění na předjíždění.
Pro upozornění na hrozící nebezpečí, zejména v případech, kdy je nutné náhle snížit rychlost jízdy nebo zastavit vozidlo, můžete ostatní upozornit světelným výstražným znamením (varovné blikačky). Ale pozor, jen po dobu nezbytně nutnou.
V jiných případech je doopravdy možné užití světelných znamení kvalifikovat jako přestupek a pokutovat na místě od domluvy do 1 500 Kč, ve správním řízení od 2 000 do 5 000 Kč, plus náklady na řízení 2 500 Kč.
Pokuta za poděkování výstražnými světly je teoreticky možná, ale v praxi se neuplatňuje.
Jenže… Z Ministerstva dopravy ještě dodali, že je zde otázka společenské škodlivosti. Pokud není shledaná, nejde o přestupek. „Je to tedy pak na přístupu Policie České republiky nebo obecní policie, jak se to rozhodnou řešit,“ uvádí tisková mluvčí Alena Mühl.
Co je společenská škodlivost?
Společenská škodlivost je koncept v trestním právu, který označuje míru, do jaké určité jednání poškozuje nebo ohrožuje zájmy společnosti.
Policie České republiky nám ústy tiskového mluvčího Ondřeje Moravčíka sdělila, že je pro policii názor Ministerstva dopravy závazný a že má stejný postoj. V praxi se však nepokutuje. „Nemám informace o tom, že bychom takovouto pokutu udělili, každopádně se nejedná o sledovanou statistiku,“ sdělil Garáži.cz Moravčík.
Takže co to v praxi znamená? Že když někomu poděkujete výstražnými blinkry nebo na něj zablikáte, tak to dost pravděpodobně nikdo řešit nebude. Ve chvíli, kdy bliknutím upozorníte třeba na policejní hlídku (a ta vás usvědčí), tak to bude na rozhodnutí policisty nebo strážníka.