Článek
Luďka můžete znát hlavně z jeho vlastního pořadu jménem Události Luďka Staňka, kde tento mistr humoru spolu s týmem sleduje aktuální dění a vtipně jej komentuje.
Nedávno se však Luděk Staněk propojil se světem historických vozů skrze aukční dům Retro Garáž a také je známé, že v minulosti na čas přišel o papíry, což mu dalo poznat jedno zásadní zjištění.
Luďku, vzpomenete si na vaše úplně první auto?
Ano, byl to černý Ford Sierra XR4i, který jsem koupil zcela impulsivně, když jsem ho uviděl na ulici s cedulí prodám za oknem. Jako každý impulsivní nákup, i tohle dopadlo, jak muselo.
Nejprve upadl výfuk, na cestě ze servisu u takových dvou kujónů někde v Radotíně, kteří se tvářili, že umí opravovat Fordy. Pak auto záhadně kleklo a po dvou hodinách se znovu záhadně probralo někde na německé dálnici – byl jsem magor a rozhodl se, že tím křápem vyrazím do Bruselu.

Impulsivní nákup fordky nakonec dopadl tak, jak byste čekali.
Jeho konec nastal, když jsem cestou z Brna zastavil na semaforu v Žitné a jeden z takových těch dvou kluků, co tam tehdy za drobné omatlávali stojícím řidičům přední okna a vydávali to za mytí, cestou k mému autu zařval jééé panééé, kouří se vám z motoru!
Dojel jsem na Smíchov do Drtinovy, kde jsem tehdy pracoval, tam auto zaparkoval, vyšel nahoru do kanceláře, otevřel počítač a napsal na internet inzerát, že mám auto za odvoz.
Čím jezdíte teď? Co vozí Luďka Staňka?
Cupra Leon Sportstourer VZ. Předtím to byl Formentor a předtím samé hothatche. Od Renaultu, toho mi ukradli, od Fordu, ten byl skvělý, a od Seatu, ten byl jako prkno.
Seat byl původně Matěje Rupperta. Jenže zatímco jemu ho dovozce půjčil, já si ho pak musel koupit za svoje. To jen dokazuje, že nejsem opravdová celebrita…

Videotest Cupra Formentor VZ 333.Video: Garáž.cz
Je nějaké auto, které byste rád řídil nebo vlastnil? Nějaké auto snů?
Vlastnění aut mě stresuje, speciálně těch, které bych rád řídil. Protože rád auta používám a nerad se o ně starám. Nejsem opečovávací typ. Ale aut, které bych rád řídil, je skutečně hromada. Od GT3 RS po spoustu historických aut.
Naopak existuje automobil, který nemáte rád nebo se vám fakt nelíbí? A proč?
Jsem v týmu, který tvrdí, že Tesla dělá opravdu ošklivá auta. A tvrdím to bez ohledu na to, že jsou poháněna elektrikou. Prostě vidím Teslu a vždycky si řeknu, to je ale hnusný auto. Nedávno jsem na parkovišti u Makra uviděl povědomou siluetu a říkám si – hele, to je možná první Tesla, která se mi líbí. Přijdu blíž… A samozřejmě to byl BYD!

Modely značky Tesla Staňkovi k srdci nepřirostly.
A co první pokuta, čím jste se jako motorista prohřešil?
Myslím, že rychlost. Ale už jsem se dost zklidnil.
V minulosti jste byl nějakou dobu neřidičem. Prozradíte nám důvod a co jste během odpočinku od řízení zjistil?
Učinil jsem špatné rozhodnutí a rozhodl se jet na skútru ve stavu, který není k řízení způsobilý. Idiotská chyba, před kterou bych chtěl každého varovat.

Luděk Staněk najezdí asi 10 tisíc kilometrů ročně na skútru.
Nicméně během neřízení jsem zjistil, že auto mi chybí nejen z hlediska osobní svobody pro přesun z místa na místo, ale i jako prostředí, ve kterém můžete hodně nahlas a bezpečně nadávat na svět kolem sebe. A já nadávám nahlas často a rád. Záhy jsem zjistil, že v tramvaji to není úplně ono.
Kdybyste mohl teď hned změnit jednu věc z hlediska dopravy či motorismu, co by to bylo?
Najezdím ročně nějakých 40 tisíc kilometrů v autě a dalších 10 tisíc na skútru. Takže mnoho věcí beru už dost stoicky. Nicméně chtěl bych vymyslet systém, který bude řidičům dávat elektrické šoky do volantu, když se vám na dálnici pověsí za zadní nárazník na vzdálenost sedm metrů a méně, v rychlosti vyšší než 130 km/h. To je něco, co mě vytáčí úplně doběla.
Skrze síň Retro Garáž jste nedávno dražil starou Škodu Rapid. Máte nějaký vztah k veteránům nebo šlo jen o nález ve stodole?
Byl to nález v garáži, respektive dědictví. Osobně mám strašně rád stará auta a strašně rád bych nějaké měl a používal, ale jak jsem řekl, nejsem pečovací typ a nemám trpělivost, takže jako majitel veterána jsem asi nepoužitelný.

Tuhle Škodu Rapid Luděk zdělil a prodal skrze aukční dům Retro Garáž.
Co říkáte na elektromobily?
Nemám silný názor. Pro mě osobně jsou v tuhle chvíli ale k ničemu, protože jak jsem řekl, mám poměrně vysoké nájezdy mimo Prahu a často jsem v časové tísni. Až bude nabíjení stejně rychlé jako lití benzínu, tak se mě zeptejte znova.
Sledujete novinky, které se týkají automobilů?
Když jsem ještě dělal ve vydavatelství časopisů, miloval jsem ty, které tam kolegové dělali o autech. Primárně Autocar a Speed. Tehdy jsem novinky doslova hltal. Nicméně už tehdy byla tahle branže dost… jak to říct… hodně ovlivněná PR, což mi přijde, že se od té doby ještě zhoršilo.
A vlastně od té doby jsem ani nenašel jeden zdroj, kde by bylo na hromadě dobře zpracované to, co mě zajímá. Takže dneska jsem odkázaný víceméně na to, co mi doručí algoritmy.
A proč se nerad fotíte vedle auta či s autem?
Protože jsem zatím neměl auto, které by za to opravdu stálo…
To byl Luděk Staněk, mistr humoru, komentátor, ale vlastně i zajímavý motorista, zejména kvůli autům, kterými jezdil a doteď jezdí. Luďkovi tedy přejeme šťastné kilometry v autě i na skútru a pevné nervy v provozu.



