Hlavní obsah

Hravý sporťák od Toyoty s dvoulitrem uprostřed se vážně rýsuje! Tohle zatím víme

Foto: Toyota

Sportovní oddělení Toyoty se v posledních měsících rozhodně nenudí. V zákulisí se prý intenzivně pracuje na nové generaci modelu MR2, který má dorazit se zajímavou technikou.

Článek

MR2, Celica, nová Supra nebo bestiální GR GT. Toyota fanoušky sportovních aut v nedávné době namlsala několika slibnými projekty, na kterých se má za oponou intenzivně pracovat. A právě o prvně jmenovaném se teď značka rozpovídala o něco více.

Tvůrci z divize Gazoo Racing například potvrdili, že novinka dostane motor uložený uprostřed s pohonem všech kol. „Takové uspořádání je pro nás nové, ale během intenzivních testů jsme zjistili, že právě tato kombinace nabídne ryzí a nanejvýš precizní jízdní zážitek na limitu,“ uvedl šéf inženýr Toyoty GR Naohiko Saito.

Videobox Toyota

Podívejte se na náš poslední videotest vozu Toyota:

Startujeme dlouhodobý test Toyoty Prius PHEVVideo: Garáž.cz

Podle posledních informací má jít o nově vyvinutý přeplňovaný dvoulitr, který nahradí tříválcovou šestnáctistovku (GR Yaris, GR Corolla) a nebude problém jeho výkon vyšroubovat na 400 koní v silniční verzi, respektive kolem 500 koní v okruhovém speciálu.

Foto: Toyota

Nová MR2 má vycházet z konceptu FT-Se. Ten však měl být původně elektrický…

Motor má být spojen s osmistupňovou automatickou převodovkou. Aby Toyota techniku vyzkoušela i bez hotové karoserie MR2, rozhodla se motor namontovat doprostřed GR Yarisu. Nové technologie teď testuje v rámci náročné japonské vytrvalostní série Super Taikyu.

Sám bývalý šéf největší automobilky světa, milovník motorsportu a vášnivý závodník Akio Toyoda, se nechal slyšet, že motoristický sport slouží jako klíčová testovací dráha pro všechny budoucí sportovní toyoty. Něco nám říká, že na nové generaci sporťáků si Japonci dávají opravdu hodně záležet.

Foto: Toyota

Najít „správné“ umístění a poskládání motorových komponent prý trvalo rok a půl.

Sériové tvary modelu MR2 zatím zůstávají tajemstvím, očekává se však, že vůz bude vycházet z konceptu FT-Se, který spatřil světlo světa před třemi lety. Stran rozměrů by novinka měla mít blízko třeba k Lotusu Emira (délka 4,4 metru), dostane ale výraznější design s ostrými rysy.

Koncem loňského roku si Toyota nechala na domácím trhu registrovat ochrannou známku pro názvy GR MR2 a GR MR-S, o pár dní později to zopakovala také v Austrálii. Na hotový kousek si sice musíme ještě nějakou chvilku počkat, podle dosavadních informací to ale vypadá, že to rozhodně bude stát za to!

Související témata:
Toyota MR2
Načítám