Hlavní obsah

Nejpoužívanější auta ve službách alternativních taxikářů

Foto: Liftago

Jaké vozy se nejčastěji objevují ve flotilách alternativních taxislužeb v Česku? Možná vás překvapí, jak moc jsou populární tuzemské škodovky

12. 1. 2021

Klasické taxíky jsou pro mnoho lidí takřka minulostí. Tam, kde by vás dříve vezl chlapík ve vyhrkaném mercedesu se zebrovanými potahy sedadel, dnes klidně najdete učitele ve škodovce, který si přivydělává jako řidič alternativní taxislužby. Ale jaké vozy jsou v tomto odvětví aktuálně nejpoužívanější? Oslovili jsme tři největší hráče v Česku a vše zjistili.

Článek

V Česku si na poli alternativní taxislužby vydobyli vrcholové postavení tři hráči – Uber, Liftago a Bolt. Jízdy pod křídly těchto společností bývají levnější, proto není divu, že rostou na oblibě. A dnes to není jen o cestujících, přes alternativce si můžete objednat třeba dovoz jídla nebo převoz zásilky.

Jenže jaké vozy jsou k těmto účelům nejvíce využívány? Oslovili jsme tři lídry trhu v Česku, abychom zjistili, co všechno vlastně dělají a které automobily u toho figurují.

Uber

Severoamerická společnost Uber působí na mnoha světových trzích, včetně českého. U nás tato platforma pro přepravu osob funguje pouze v Praze a Brně, přičemž nabídne několik cenových úrovní služeb – od jízd s obyčejnými řidiči v nejdostupnějších běžných autech po komfortní dopravu v luxusních limuzínách se šoféry „v rukavičkách“.

Foto: Uber

Podle typu služby pro vás přijede také adekvátní auto

Přes mobilní aplikaci Uberu si je též možné v Praze půjčit elektrické koloběžky a elektrokola provozovatele Lime. Společnost se rovněž zabývá dovozem jídla, ovšem nikoli v tuzemsku.

Foto: Uber

Některé vozy jezdící pod Uberem nabídnou například extra prostor pro nohy

Složení vozů ve flotile v Česku vévodí škodovky:

PořadíModel
1.Škoda Octavia
2.Škoda Superb
3.Volkswagen Passat
4.Škoda Fabia
5.Ford Focus
6.Mercedes-Benz třídy E
7.Škoda Rapid
8.Ford Mondeo
9.Volkswagen Golf
10.Audi A6

Liftago

Alternativní česká služba Liftago původně začínala jako aplikace, kde jste si v rámci svezení mohli vybírat mezi licencovanými řidiči/taxikáři. Jenže postupem času došlo k transformaci na platformu, která dnes zahrnuje více než dva tisíce šoférů a kurýrů, kteří vozí lidi a zásilky v 18 městech v Česku. Auta přitom využívají i firmy (např. korporace, hotely, e-shopy aj.). Společnost věří, že k udržitelnosti dopravní situace pomohou technologie pro sdílení přepravních kapacit.

Foto: Liftago

Pod záštitou platformy Liftago jezdí nejčastěji modely Škoda Superb, následované vozy Škoda Octavia

Desítku nejvyužívanějších vozů jezdících pod Liftagem v Česku vede jednoznačně Škodovka, která obsadila hned první čtyři příčky, zatímco typicky taxikářský Mercedes-Benz třídy E je až na sedmé pozici. Motoristickou hitparádu pak uzavírá sice starší, ale stále solidní Škoda Rapid.

PořadíModel
1.Škoda Superb
2.Škoda Octavia
3.Škoda Octavia Combi
4.Škoda Superb Combi
5.Volkswagen Passat Variant
6.Volkswagen Passat
7.Mercedes-Benz třídy E
8.Ford Mondeo Kombi
9.Volkswagen Touran
10.Škoda Rapid

Bolt

Tato platforma byla založena v Estonsku pod názvem Taxify, nicméně v současné době ji poznáte podle typické zelené barvy a pojmenování Bolt (stejně se jmenuje elektromobil od Chevroletu).

Foto: Bolt

Bolt se dřív jmenoval Taxify

Společnost působí také v osmi městech v Česku, kde se zabývá přepravou osob, a v Praze ještě dovozem jídla (spolupráce s více než 600 podniky). Firma rovněž provozuje sdílené elektrické koloběžky (ve třech českých městech) a sdílená elektrická jízdní kola (v Praze).

Zajímavost se váže k městečku Boskovice (Jihomoravský kraj), kde je prý o sdílené elektrokoloběžky enormní zájem, a zároveň jde o nejmenší město na světě, kde je tato služba provozována.

Foto: Bolt

Mimo škodovek jezdí u Boltu také mercedesy

Český automobilový žebříček Boltu vede Škoda Octavia stíhaná Superbem. Mezi zajímavá auta využívaná pro alternativní dopravu patří také Ford Focus, Škoda Fabia nebo Opel Astra. Poměrně nepřekvapivě se vozy Mercedes-Benz třídy E a Audi A6 umístily až u spodních příček dvanácti nejvyužívanějších vozidel.

PořadíModel
1.Škoda Octavia
2.Škoda Superb
3.Volkswagen Passat
4.Ford Focus
5.Škoda Fabia
6.Opel Astra
7.Ford Mondeo
8.Škoda Rapid
9.Mercedes-Benz třídy E
10.Volkswagen Passat Variant
11.Volkswagen Golf
12.Audi A6

Popularitu alternativních taxislužeb podporuje existence přehledných mobilních aplikací, jasných cen a možností dodatečných služeb navíc. Určitou výhodu vidíme také v příležitostech předat smysluplnou zpětnou vazbu provozovatelům platforem, například kvůli nevhodnému/nebezpečnému chování řidičů.

Foto: Bolt

Alternativní taxíky si zpravidla objednáte přes mobilní aplikaci

Určitě nezatracujeme klasické taxikáře, nicméně tato komunita si mezi obyvateli Česka nevytvořila úplně dobré renomé. Byť je to vinou určité skupiny jedinců, pochybný stín potenciální nepoctivosti pak padá i na slušné řidiče vozidel tradiční taxislužby. Také díky tomu vzrostl potenciál alternativců, z čehož vlastně nejvíce těží koncový zákazník – může si totiž svobodně vybrat mezi poskytovateli přepravy.

Foto: Liftago

V Česku v rámci alternativních taxislužeb kralují vozy od Škoda Auto

A co vy? Využíváte někdy služeb taxikářů, nebo se obracíte spíše na alternativní dopravce? Hlasujte v anketě pod článkem a dejte nám do komentářů vědět, jaké máte zkušenosti s jednotlivými typy přeprav.

Jezdíte klasickým taxíkem, nebo volíte alternativní služby?
Volím klasické taxi
16,3 %
Jsem pro alternativu (Uber, Bolt, Liftago aj.)
18,1 %
Využívám oboje
2,6 %
Ani jedno
63 %
Celkem hlasovalo 1852 čtenářů.

Reklama