Hlavní obsah

Přehled cen půjčovného obytných aut

Foto: Volkswagen
11. 6. 2021

Dobrodružný výlet s obytným autem po Česku bude asi tím nejlepším receptem na letošní dovolenou. Půjčoven karavanů a obytných aut je u nás spousta, ale cena, kvalita i rozsah služeb se dost liší, proto jsme pro vás našli ty nejlevnější nabídky, ale i ty nejluxusnější.

Článek

Když jsme pro vás připravovali přehled možností půjčení obytného auta na dovolenou, zjistili jsme, jak moc se liší ceny – za ty nejlevnější vozy dáte jako za pokoj v penzionu, ty nejdražší stojí jako pětihvězdičkový hotel. Proto vám tentokrát přinášíme rychlý přehled cen půjčovného a toho, co za své peníze dostanete.

Obytný vůz do 2 000 Kč/den

Nabídka těch nejlevnějších obytných aut je výrazně omezená, ale přesto se jich pár najde. Nesmíte očekávat žádný přehnaný luxus, jde totiž o kompaktní dodávky s obytnou vestavbou, ale i tak se dá s autem pohodlně cestovat a snadno v něm přespat, což většině cestovatelů stačí.

Služba sdílení aut HoppyGo má nově v nabídce dodávku Volkswagen Transporter 2,0 TDI vybavenou modulární obytnou vestavbou od liberecké firmy Visu. Najdete tu postel v plné šíři vozu, sezení se stolem, úložné prostory, kuchyň s plynovým vařičem a kempingovým nádobím na vaření, 30litrovou kompresorovou lednici nebo horkovzdušné nezávislé topení. Cena zápůjčky činí 1 799 Kč/den (včetně dálniční známky a havarijního pojištění), avšak při zápůjčce na týden je to již pouhých 1 259 Kč na den. Vratná kauce je přitom jen 5 000 Kč.

Firma Campervan vám nabídne starší Volkswagen Transporter T4 California, který je však vybavený spaním pro 4 osoby (dvě na posteli, další dvě ve výklopném stanu ve střeše), kuchyň s lihovým vařičem, dřezem s tekoucí vodou (60 l) a ledničkou napájenou solárním panelem. Nechybí nezávislé topení nebo markýza. To vše vyjde na 1 590 Kč/den, případně dokonce na 1 290 Kč/den mimo sezonu (tedy po 15.9. a při zápůjčce na 4 dny a více), připočíst si musíte ještě jednorázový poplatek 2 000 Kč za přípravu a čištění vozu a příplatek 150 Kč/den za havarijní pojištění, počítejte také s vratnou kaucí 20 000 Kč. V ceně do 2 000 Kč pak mají také několik modernějších VW Transporter California a MB Vito Marco Polo.

Těsně pod 2 000 Kč se můžete dostat i s jinými firmami (AutoPartner, Milach, Hykro a další), ale pouze mimo sezónu (září až březen) anebo na dlouhodobou zápůjčku (týden a déle).

Obytný vůz za 2 000 – 4 000 Kč/den

Zlatý střed – v tomto rozpětí najdete naprostou většinu nabídek půjčoven (MaxisCar, AutoPartner, Milach, Hykro, Barth, Auto Dante, KB-Karavan, Karavany Česko a mnoho dalších). Za své peníze dostanete přestavěnou dodávku Fiat Ducato, Peugeot Boxer, Citroën Jumper apod., která bude vybavena pohodlným spaním pro 4-6 osob, plně vybavenou kuchyní s dvouplotýnkovým vařičem, lednicí a tekoucí vodou, sociálním zařízením (záchod i sprcha), televizí, audiem nebo satelitní navigací, úložnými prostory i s držáky na kola a nezávislým topením. Zkrátka plný komfort, ve kterém by vám nemělo k příjemnému cestování a pobytu nic chybět.

Konkrétní částka, kterou za půjčovné zaplatíte, se bude lišit podle termínu zápůjčky (sezona, nebo mimosezona), délky zápůjčky (čím delší, tím lacinější) nebo dodatečných služeb (zapůjčení vybavení atd.). Počítejte také s placením vratné kauce, která obvykle činí 20 000 Kč.

Obytný vůz nad 4 000 Kč/den

Nejdražší jsou zápůjčky integrovaných obytných vozů, které v porovnání s přestavěnými dodávkami nabídnou především luxusnější zpracování a víc životního prostoru – místa pro pohyb, sezení, spaní i pro ukládání vybavení a nákladu. Výbava je v zásadě podobná, tedy pohodlné spaní pro 4 – 6 osob, plně vybavená kuchyň s vařičem, lednicí, mikrovlnnou troubou a tekoucí vodou, záchod i sprcha, kompletní audio/video výbava, navigace, parkovací kamera, tempomat a automatická převodovka. Lepší než pokoj v pětihvězdičkovém hotelu.

Nabídka těchto vozů je (podobně jako u laciných obytných aut) dosti omezená (v nabídce je má například firma Barth Caravan). V sezoně vás taková zápůjčka může vyjít až na 6 000 Kč/den, podle termínu a délky zápůjčky už bude cena pouze klesat.

Co ještě nesmíte zapomenout připočítat:

  • Pokud není přistavení vozidla v ceně zápůjčky, pak cenu vaší dopravy do místa zápůjčky a zpět.
  • Cenu palivu – spotřeba obytných aut se pohybuje zhruba mezi 8 a 16 litrů nafty (nebo také LPG) na 100 km.
  • Kilometry nad povolený denní limit jsou zpoplatněné (kolem 5 Kč/ km), přesné podmínky se mezi půjčovnami liší.
  • Poplatky za kemp – za auto, osoby v něm a elektrickou přípojku, cca 300 – 1 000 Kč dle kempu a počtu osob.

Dejte si také pozor na další nenápadné poplatky, které mohou vaši zápůjčku řádně prodražit. Jde například o havarijní pojištění (pokud není v ceně zápůjčky), servisní poplatek (od 300 do 1 500 Kč, při delší zápůjčce většinou bývá v ceně), poplatek za úklid po zápůjčce (1 000 – 2 500 Kč), poplatek za přistavení vozu nebo jeho vrácení mimo provozní dobu (řádově stovky korun), půjčovné za další služby (navigace, zahradní nábytek, dodatečné držáky, markýza, gril atd., které se pohybují v řádu desítek až stovek korun) nebo poplatek za domácí mazlíčky.

Pokud po dovolené v obytném autě stále toužíte a můžete si ji dovolit, jednejte rychle, volné termíny mizí velice rychle a mnoho jich již nezbývá. Redakce Garáž.cz vám přeje šťastnou cestu a příjemnou dovolenou!

Reklama