Hlavní obsah

Jak si půjčit obytný vůz a karavan, na kolik dovolená vyjde

Foto: Hymer
4. 5. 2020

Zdá se, že nás všechny kvůli koronavirové krizi místo zahraniční exotiky čeká tuzemská dovolená. To však vůbec není špatně, protože Čechy, Morava i Slezsko nabízejí spoustu krás a prozkoumat je můžete stylově – třeba při cestování s karavanem. Má to spoustu výhod, je to docela snadné a nejspíš levnější, než si myslíte!

Článek

Proč cestovat obytňákem či karavanem? Zejména nejste připoutáni k jedinému místu v podobě hotelu či penzionu, zároveň taky nemusíte každý večer stavět stan a spát na zemi ve spacáku na karimatce. Kdepak, naprosté pohodlí hotelového pokoje si vezete na svých cestách všude s sebou. Jeden den tak můžete nocovat v horách, druhý den v lesích, třetí den u jezera… je to čistě na vás.

Kolik stojí půjčení karavanu?

Cenové rozpětí je hodně široké a závisí primárně na velikosti a vybavenosti vozu, ale také na délce a termínu zápůjčky. Menší obytné dodávky začínají už na částce kolem 1 300 Kč/den, velké obytné vozy pak vyjdou klidně na více než 5 000 Kč/den. Delší zápůjčky (7 a více dnů) jsou obvykle cenově zvýhodněné, ceny mimo hlavní sezónu (červenec a srpen) jsou také o poznání nižší. Průměrná cena za střední obytný vůz je mezi 3 000 a 4 000 Kč na den, což není o mnoho víc, než na kolik vyjde ubytování pro čtyřčlennou rodinu v hotelu či penzionu.

Foto: Egoe Nest

Na slušné bydlení vám stačí menší dodávka s vestavbou

Levněji vyjdou obytné přívěsy, které se cenově pohybují mezi 1 000 a 2 500 Kč/den (průměr zhruba 1 500 - 2 000 Kč/den), mimo sezonu vyjdou ještě o pár stovek laciněji.

Některé firmy vám také nabídnou k zapůjčení zahradní sedačky a slunečníky pro venkovní posezení, gril nebo chladničku, případně držák na kola či elektrocentrálu.

Pamatujte také na to, že palivo si platíte zvlášť – počítejte se spotřebou 10 - 15 litrů/100 km.

Co za své peníze dostanu?

Základem je pohodlné cestování a spaní pro čtyři osoby (případně až šest osob), motorová klimatizace a přídavné vytápění. Další položky budou záviset na vašich požadavcích a tloušťce vaší peněženky – můžete mít vůz s navigací, lednicí, vařičem, záchodem, sprchu s teplou vodou, televizi s DVD přehrávačem, wi-fi… co jen si budete přát.

Co potřebuji k půjčení obytného vozu?

Na většinu obytných vozů (tedy do 3 500 kg) vám bude stačit řidičský průkaz skupiny B, žádná zvláštní povolení nebo oprávnění nejsou třeba.

Cestování s přívěsným karavanem bude vyžadovat, aby váš vůz měl namontované tažné zařízení. Do hmotnosti přívěsu 750 kg (a celkové hmotnosti soupravy do 4 250 kg; pokud má přívěs více než 750 kg, nesmí hmotnost celé soupravy přesáhnout 3 500 kg) vám bude také stačit ŘP skupiny B.

Co ještě bych měl vědět?

Většina půjčoven bude požadovat vratnou zálohu 20 - 30 tisíc korun, která pokryje případná poškození v době zápůjčky.

Auta bývají pojištěná proti havárii, ale s určitým procentem spoluúčasti – zjistěte si s jakým.

Půjčovna může mít pro své vozy zavedený denní limit nájezdu kilometrů (pohybuje se v řádu několika stovek kilometrů) – raději si to u konkrétní firmy ověřte.

Zeptejte se také, do jakých států vás půjčovna pustí (primárně s ohledem na pojištění) – většinou to však bývá celá EU.

Nezapomeňte, že v ČR se dá v karavanu bydlet pouze v kempu či na vyhrazeném soukromém pozemku. Poplatek pak činí od 300 Kč/noc podle místa a dostupného zázemí.

Líbí se mi to – co teď?

Skočte na Seznam.cz a vyhledejte si půjčovny karavanů ve vašem okolí, projděte si a porovnejte jejich nabídky. Obvolejte je a doptejte se na detaily, které na stránkách případně nenajdete (výše zálohy, podmínky pojištění, omezení kilometrů nebo omezení výjezdních zemí). Ověřte si nabídku volných termínů a zabookujte si vámi vybrané období, pak začněte plánovat cestu a modlete se, ať máte hezké počasí. A rozhodně s tím neváhejte, protože prázdniny jsou tu dřív, než se nadějete, a volné kapacity půjčoven se tak budou velmi rychle ztenčovat!

Redakce Garáž.cz vám přeje pěknou dovolenou!

Reklama

Související témata:
Penzion