Hlavní obsah
záhlaví
Hlavní obsah

Místo výroby Škody Superb a VW Passat znovu nejisté

Foto: Škoda Auto
21. 10. 2019

Jsou to pouhé dva týdny, co Volkswagen slavnostně oznámil, že konečně vybral místo, kam se bude stěhovat výroba Škody Superb a Volkswagenu Passat. Stalo se tak po dlouhém výběru a zvažování mnoha alternativ a jejich výhod a nevýhod. Ve hře bylo kromě Turecka ještě Bulharsko, Rumunsko a Srbsko.

Článek

Vítězně z toho však nakonec vyšla turecká Manisa, město asi 40 km vzdálené od Izmiru na západním pobřeží. Volkswagen tu chtěl investovat 33 miliard korun a postavit továrnu, která by od roku 2022 produkovala 300 000 passatů a superbů ročně a přinesla tak práci 5 000 lidem. Nyní však své rozhodnutí musel pozastavit.

Na vině je aktuální politická situace v Turecku, přesněji kontroverzní vojenská operace turecké armády na syrském území. Politická, ekonomická i sociální nestabilita ovlivňuje celou zemi a vedení VW logicky přehodnocuje, zda by přece jen nebylo vhodnější umístit novou klíčovou továrnu do klidnější části kontinentu.

To dává druhou šanci Bulharsku, Rumunsku a Srbsku, aby obnovili jednání se zástupci automobilky a nabídli jim výhodnější podmínky. Rosen Pleniev, bulharský nevládní zástupce pro automobilový průmysl, se nechal slyšet, že je vláda připravena zdvojnásobit pobídky pro VW z částky 135 milionů eur na 260 milionů. „Bulharsko připravilo úžasnou nabídku, která nabízí maximum v rámci zákonů Evropské unie,“ dodal Pleniev.

„Otevřeli jsme nová jednání s koncernem Volkswagen,“ potvrdil ministr obchodu Stefan Radu Oprea zájem Rumunska o investice VW. V Rumunsku již nyní sídlí Dacia a továrnu tu má i Ford, takže moc dobře ví, jaké ekonomické výhody přináší přítomnost velké automobilky v zemi.

Velkou příležitost v nastalé situaci vidí i Srbsko a jistě udělá vše pro to, aby si zmiňovanou příležitost nenechalo utéct. „Investice Volkswagenu by pomohla stabilizovat celý region,“ potvrdil Marko Cadez, ředitel srbské obchodní komory. A dodal, že výhodou pro VW by byl dostatek kvalifikované pracovní síly – Srbsko totiž není součástí EU a pracovníci tak nemohou využít volného mezinárodního pohybu.

Vedení koncernu Volkswagen tak čeká další těžké rozhodnutí, ale vstřícné nabídky soutěžících zemí jim ho nejspíš výrazně ulehčí.

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.