Hlavní obsah

Martin Prokop ovládl 43. ročník ankety Zlatý volant

Foto: Zlatý volant
7. 2. 2020

Nejlepší piloti všech motoristických disciplín se každý rok měří v tradiční české anketě Zlatý volant. Letos ji po sérii druhých a třetích míst vyhrál Martin Prokop, nebyl ale zdaleka jediným nováčkem, který si domů cennou trofej odnesl…

Článek

V anketě Zlatý volant hlasuje nejen bezmála třicetičlenná porota složená z motoristických novinářů, ale taky sportovní fanoušci, kteří mají možnost hlasovat na internetu. Názor poroty měl dvě třetiny váhy hlasu, hlasování veřejnosti pak zbývající třetinu. A hlasování se zúčastnilo okolo 50 tisíc fanoušků, což je nárůst oproti loňskému roku, a zároveň signál, že lidi pořád motorsport baví. A právě fanoušci citelně zamíchali pořadím, nechybělo mnoho a Zlatý volant mohl dopadnout jinak.

V kategorii Rally a maratony totiž hlasy fanoušků pro rallyového jezdce Jana Kopeckého zvlášť dramatickým způsobem dorovnaly několikabodový náskok Martina Prokopa, který nakonec vyhrál Zlatý volant jen o tři desetiny bodu. Prokop se stal nejen vítězem svojí kategorie, ale i vítězem absolutním. Novináři i fanoušci tak ohodnotili nejen jeho skvělé šesté místo z loňského Dakaru, ale i celoroční snažení v maratonských závodech a profesionální přístup k motorsportu vůbec.

„Letošní Dakar sice nedopadl, jak jsem si přál, ale to je prostě motorsport. Snažíme a budeme se snažit dál, koukám před sebe a za pár týdnů nás čeká další závod letošní sezóny v Abú Zabí. Nehodláme ubrat,“ řekl Martin Prokop.

Foto: MP-Sports

Martin Prokop se konečně dočkal odměny za své závodní úspěchy a bojovné výkony na Dakaru

Druhým jezdcem, který získal Zlatý volant (kategorie Závody na okruzích) již po několika nominacích, byl Josef Král. Okruhový talent, který měl nakročeno i do světa Formule 1, exceluje ve vytrvalostních závodech, kde se svými dvěma parťáky vyhrál seriál 24h Series. „Je to nejen můj úspěch, ale celého týmu a mých kolegů,“ řekl Král. A přiznal, že letošní úspěšná sezona by mohla být odrazovým můstkem i do mistrovství světa a případně na Le Mans. „Je to ale nejen o naší chuti a nasazení, ale taky o penězích a možné technice.“

Foto: Scuderia Praha

Josef Král (v šedém tričku vlevo) s týmem Scuderia Praha letos vyhrál vytrvalostní seriál 24H Series

Právě peníze rezonovaly napříč všemi kategoriemi, zmínil je i Petr Nikodém za kategorii Autokros a rallycross. „Závodění se věnujeme o víkendech a penězi nás ještě nikdo nezasypal. Chtěl bych tedy poděkovat hlavně svému týmu a hlavnímu sponzorovi, který sedí tamhle v řadě vedle mě, a to je můj táta,“ připomněl tak Nikodém hlavní problém motorsportu. Dodal, že vůbec není jisté, co bude v nastávající sezóně.

O penězích mluvil i Michal Šmíd, který vyhrál první ročník SimRace Trophy pro virtuální závodníky: „Na opravdové závodění nebyly nikdy prostředky, tak jsem rád, že si svoje sny plním alespoň takhle.“

Foto: Snellefoto.nl

Petr Nikodém skončil letos v Mistrovství Evropy těsně na druhém, chuť mu spravil aspoň český titul Zlatý volant

Závody do vrchu vyhrál, stejně jako loni, Lukáš Vojáček, který si v roce 2019 připsal vítězství v evropském šampionátu v kategorii 1. „Samozřejmě, že mám z vítězství v šampionátu i ve Zlatém volantu radost, ale podstatně víc mě teď trápí, co bude v nastávající sezóně, protože FIA mění pravidla a hodnocení šampionátu za pochodu a já, stejně jako spousta dalších závodníků, vůbec netušíme, co se bude dít a jaká omezení a koeficienty na nás čekají.“

I kategorie Motokáry přinesla svěží vítr. Jako vítěz z galavečera Zlatého volantu odešel Jakub Talaš, loňský vicemistr ČR, který zaznamenal úspěchy také na Slovensku a v Německu. „Bylo to vůbec poprvé, co jsem byl nominovaný a rovnou výhra. Pochopitelně z toho mám velkou radost.“

Zlatá řídítka vyhrál Filip Salač, mladý talent v seriálu Mistrovství světa motocyklů, kde odborná i laická veřejnost ocenila zejména jeho progres. „Doufám, že v letošní sezóně se bude dařit ještě víc,“ vzkázal Salač na dálku. A prezident Autoklubu ČR Jan Štovíček, který cenu za Salače převzal, připomněl, že mladý jezdec patří do stáje ACCR Czech Talent Teamu.

„Je na testování ve Valencii a zajel tam nejrychlejší čas ze všech jezdců! To je skvělý začátek sezóny a perfektní pro sebevědomí jeho i celého týmu,“ řekl Šťovíček. Cenu Elišky Junkové pro nejlepší českou závodnici převzala Gabriela Novotná, první Češka, která dokončila Rally Dakar. A to rovnou kategorii motocyklů. Jak ale vtipně poznamenala, příští rok bude závodit maximálně tak s kočárkem.

Foto: Zlatý volant

Giacomo Agostini má na svém kontě rekordních 15 titulů mistra světa a 122 vítězství ve Velké ceně

Pořadatelé Zlatého volantu přivezli do Prahy dvě motorsportové celebrity. Tou první byl Giacomo Agostini, nejspíš nejúspěšnější motocyklový závodník všech dob, který do Prahy přijel převzít trofej Zlatých řídítek za celoživotní přínos motorsportu. Druhým VIP hostem byl Romain Grosjean, stále aktivní pilot F1, který jezdí za stáj Haas. Ten převzal trofej Zlatého volantu pro Osobnost světového motorsportu. Moderátor ho překvapil otázkou na jeho původní zaměstnání v bance.

„Ještě když jsem v roce 2009 začínal závodit ve Formuli 1, v neděli jsem závodil a v pondělí šel do kanceláře v bance. Byla to skvělá zkušenost a měl jsem to rád, ale dodnes mi to připomíná, jaké štěstí máme, že jsme závodníci. Je to práce, které se žádná jiná nevyrovná,” odpověděl Grosjean. Na jeho formuli se můžete podívat zde.

Motoristickou událostí roku se díky největšímu počtu hlasů od fanoušků stejně jako loni a předloni stala Barum Czech Rally Zlín. Sportovním autem roku byla fanoušky zvolena Toyota GR Supra, Sportovní motorkou roku pak KTM 790 Adventure R. A na pódiu se objevil i Tomáš Enge, který je prvním členem Sítě slávy Zlatého volantu.

Zlatý volant 2019
Závody na okruzíchJosef Král
Závody do vrchuLukáš Vojáček
Autokros a rallycrossPetr Nikodém
Rally a maratonyMartin Prokop
MotokáryJakub Talaš
Cena Elišky JunkovéGabriela Novotná
Zlatá řídítkaFilip Salač
Zlatá řídítka – za celoživotní přínosGiacomo Agostini
Zlatý volant – osobnost světového motorsportuRomain Grosjean
Zlaté okoMartin Kozák – Dragster
SimRace TrophyMichal Šmídl
Sportovní auto rokuToyota GR Supra
Sportovní motorka rokuKTM 790 Adventure R
Motoristická událost rokuBarum Czech Rally Zlín

Reklama

Sdílejte článek