Hlavní obsah

Je tady nový podvod, jenž se zaměřuje na řidiče. Zejména na ty, kteří jsou v nouzi nebo neznalí

Foto: Jan Majurník

Je tu nový podvod, který se tentokrát zaměřuje na řidiče elektromobilů, zejména na ty, kteří jsou v nouzi nebo systém dané stanice neznají. Zatím se tento trend objevuje spíše v zahraničí, ale údajně se nevyhýbá ani Česku.

Článek

Většina nabíjecích stanic už disponuje možností nabití za přímou platbu, tedy nepotřebujete registraci, čip nebo jakýkoli jiný úvazek k provozovateli stanice, ale postačí vám obyčejná platební karta.

Ne každá stanice má vlastní karetní terminál, takže u řady z nich najdete QR kód. Po jeho načtení jste přesměrovaní na platební bránu, kde si vyberete požadovanou službu ve smyslu času nabíjení nebo počtu odebraných kWh (většinou služba není tak výhodná jako pro registrované zákazníky), zadáte kartu, zaplatíte a nabíjíte.

Foto: Jan Majurník

Podobné QR kódy najdete na většině nabíjecích stanic v Evropě.

Přímou platbu však kvůli nevýhodnosti využívají spíše elektromobilisté v nouzi (potřebují nutně nabít) nebo ti řidiči, kteří cestují v zahraničí a nemají registrace u tamních provozovatelů stanic.

Slabiny QR platby si všimli podvodníci, kteří začali původní QR kódy přelepovat za svoje podvodné, jež vás přesměrují na stránku vydávající se za oficiální. Tam si vyberete službu, zaplatíte kartou, jenže nabíjení se nespustí a vy přijdete o peníze.

Jak se bránit?

Když už musíte využít přímou platbu přes QR kód, tak si zkontrolujte adresní řádek, jestli vypadá věrohodně. Taková adresa payment.ionity.eu bude v pořádku, ale třeba u tvaru ionity-eu-payment.eu bychom už zbystřili. Stejně tak si zkontrolujte samotnou stránku na přímou platbu.

Foto: Tesla, ČEZ, Ionity

Vlevo je webové rozhraní přímé platby Ionity. Uprostřed aplikace na nabíjení Tesla (doporučujeme pro Evropu) a vpravo ČEZ aplikace, kde vidíte, že jde pustit Ionity nabíječku i jejich aplikací (roaming).

Někteří čeští provozovatelé nabíječek typu ČEZ nebo PRE mají dohody s provozovateli stanic doma i v zahraničí a můžete skrze jejich oficiální aplikace anebo čipy (oboje lze mít zdarma) spustit nabíjení, byť za méně výhodný roamingový tarif.

Nejbezpečnější nicméně je užít oficiální čip nebo aplikaci daného provozovatele stanice. Při cestách do zahraničí to však znamená se informovat dopředu, stáhnout aplikace a provést registrace. Je to zkrátka něco jiného než přijet na pumpu a tankovat.

Podle českého prodejce Havex Auto, který o podvodu na svém facebooku informoval, se tato nekalá praktika objevuje v Česku, Německu a ve Švýcarsku. Není však vyloučeno, že se nerozšíří všude a nejen na nabíjecí stanice. Z minulosti víme, že takto podvodníci přelepovali například QR kódy na parkovacích automatech.

Načítám