Hlavní obsah
záhlaví
Hlavní obsah

Raritní McLaren F1 LM jde do aukce. Cena poletí k milionům

Foto: RM Sotheby’s

Jedno z nejvzácnějších aut značky McLaren jde do aukce. Cena bude milionová

23. 7. 2019

Jeden z nejzajímavějších ze 106 vyrobených modelů McLarenu F1 jde do prodeje v rámci aukce. Vůz je tak vzácný, že nemá ani odhadní cenu, nicméně vítěz přihazování zaplatí jistojistě desítky milionů korun. V čem je tenhle šedý elegán tak výjimečný?

Článek

Ze všech 106 vyrobených modelů McLaren F1, a to včetně závodních variant, je tenhle z roku 1994 jeden z nejzajímavějších. Auto bylo vyrobené jako jedno ze dvou ve specifikaci LM (Le Mans) – to znamená, že dostalo několik vylepšení.

Dvanáctiválcový motor posílil na výkon 689 koní a zvětšil se i přítlak – to díky velkému zadnímu křídlu, přepracovanému předku a nasávacím otvorům v blatnících. Oproti sériovému McLarenu F1 má řada Le Mans ještě závodní tlumiče, nastavitelné pružiny, 17palcová litá kola, chladič převodovky, dva chladiče navíc a přepracovaný výfukový systém.

Foto: RM Sotheby’s

Dvanáctiválcový motor modelu má výkon 689 koní

Změny se udály také uvnitř. Aby bylo auto vůbec použitelné v provozu, najdete v kabině vylepšenou klimatizaci, rádio a sportovní volant. Edice Le Mans vychází ze specifikace GTR a je hodně odlehčená, proto se kvůli lepší iluminaci dočkala také nových hlavních světlometů. Kombinace závodního vozu a auta pro každý den? Zní to divoce, ale přesně tohle zachovalý McLaren F1 nabízí. Podle výrobce došlo k úpravám ve dvou etapách v letech 2000 a 2001. Původně modrá karoserie se dočkala nového kabátku – teď jsou karbonové „plechy“ pokryté stříbrným lakem.

Foto: RM Sotheby’s

Interiér vozu je třímístný – řidič sedí uprostřed

Tenhle konkrétní kousek má na tachometru hodnotu 13 352 mil, tedy 21 488 kilometrů, a kompletní servisní historii. Auto jde do prodeje prostřednictvím aukční síně RM Sotheby’s v rámci akce Monterey Car Week, která se koná od 8. srpna letošního roku. Sběratelský McLaren se bude dražit 15. – 17. srpna 2019 a nemá žádnou odhadní cenu, nicméně jsme si jistí, že konečná částka půjde do desítek milionů korun. Kdo v aukci zvítězí, tomu budeme otevřeně a nahlas závidět.

Sériový McLaren F1 váží 1 138 kilogramů, má ručně montovaný dvanáctiválec od BMW s výkonem 635 koní a z nuly na stovku zrychlí za 3,2 sekundy. Maximální rychlost auta je 386 kilometrů za hodinu – to vše vůz dokázal už na začátku 90. let. Dnes může být takhle ikona ve značně vylepšeném provedení vaše. Tak co, už rozbíjíte prasátko?

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.