Hlavní obsah

První F1 Michaela Schumachera na prodej!

Foto: speedmastercars.com

Tento Jordan 191 odstartoval hvězdnou kariéru Michaela Schumachera!

16. 6. 2021

Každá velká hvězda někde začínala, a to platí i v motorsportu. Ayrton Senna začínal u Tolemanu, Kimi Räikkönen u Sauberu, Sebastian Vettel odjel svou první kompletní sezonu u tehdejšího Toro Rosso… a tak bychom mohli pokračovat. A je pochopitelné, že někde musela začínat i legenda jménem Michael Schumacher. Než si vysloužil ostruhy a s nimi rovnou i své první dva tituly mistra světa u Benettonu, vyzkoušel si krátkodobé angažmá u britské stáje Jordan.

Článek

Sedm titulů mistra světa. 91 vítězství v Grand Prix. 5095 kol ve vedení. 68 startů z pole position. 155 umístění na stupních vítězů. 77 nejrychlejších kol závodu. To jsou neuvěřitelné hodnoty a rekordy, ve kterých až donedávna Schumacher marně hledal přemožitele, než se jako lokomotiva rozjel fenomenální Hamilton. Přesto Schumimu dodnes nějaké rekordy stále náleží, konkrétně počet kol ve vedení a umístění na stupních vítězů. V počtu mistrovských titulů jsou si momentálně rovni. Jenže i takoví machři logicky musí někde začínat…

Foto: speedmastercars.com

Jordan 191 nevypadal vůbec špatně. Což o to, on ale i slušně jezdil!

To se bavíme o roce 1991, a tehdejšími želízky v ohni byly právě tyto vozy Jordan 191, poháněné motory Ford, odladěné firmou Cosworth. Tento konkrétní kus Schumi řídil při své úplně první Grand Prix na okruhu ve Spa-Francorchamps, tedy na Velké ceně Belgie. Těchto monopostů celkem vzniklo údajně sedm, přičemž dva z nich řídil Schumacher. Nicméně i mezi dalšími piloty byla zvučná jména – jmenovitě Andrea de Cesaris nebo nezdolný Alex Zanardi.

Ve své úvodní sezoně zajel typ 191 jedno nejrychlejší kolo závodu a umístil se ve Velké ceně nejlépe na druhém místě, přičemž opět šlo o tohle konkrétní auto. Jordan 191 možná nebyl nejrychlejší, ve své době však dost možná šlo o jeden z nejlépe vypadajících monopostů – tehdy jej deník Autosport zvolil Závodním autem roku a britský deník Telegraph jej dokonce v roce 2018 zvolil nejlépe vypadající Formulí 1 všech dob. Jordany mimochodem v Poháru konstruktérů skončily na slušném pátém místě, hned za velikány jako McLaren, Williams, Ferrari a Benetton.

Zajímavé je, že pro tým Jordan Grand Prix byla sezona 1991 úplně tou první – šlo tedy o úplné nováčky. Nicméně díky zařízení movitého sponzora 7UP, patřícího pod limonádový koncern Pepsi, se podařilo dát dohromady dostatek prostředků a hlavně odbornosti k postavení slušného auta. Kombinace šasi navrženého konstruktérem Garym Andersonem v kombinaci s motorem Ford-Cosworth zkrátka dobře fungovala. Jordany 191 překvapily takřka celé startovní pole, zejména když se jim podařilo umístit na čtvrtém a pátém místě na VC Kanady, což byl teprve pátý závod sezony.

Víme tedy, že typ 191 byl poměrně dobrý monopost. Mohl by tedy být skvělým začátkem pro mladého nadějného Němce, jakéhosi Schumachera. Kvalifikace dopadla slušně – nováček, který pilotoval auta nováčkovského týmu, se na startu ve Spa postaví na vynikající sedmé místo. V průběhu závodu pak poskočil ještě na šesté místo a následně tvořil „vláček“ ve společnosti velikánů jako Mansell, Berger a Piquet. Mladý Schumi by patrně zabojoval i o další pozice, zradila ho však spojka. I tak udělal obrovský dojem a projevil o něj eminentní zájem majitel týmu Benetton, Flavio Briatore – následující závodní víkend už Schumi startoval pod jeho křídly.

Leckoho tu možná zklameme, ale inzertní server SpeedmasterCars udává v kolonce „cena“ tu nejhorší možnou hodnotu – na vyžádání. Alespoň budeme moci v hospodě u piva debatovat nad tím, kolik asi tak může stát. Ale uznejte sami – skvělý design, slušné výkony, slavní jezdci, jeden dokonce veleznámý – to nemůže dopadnout levně.

Reklama

Sdílejte článek
Související témata: