Hlavní obsah

Lamborghini Sterrato – Terénní supersport je zároveň labutí písní Huracánu

Foto: lamborghini

Ze stejnojmenného konceptu zůstala zachována většina prvků, přesné technické údaje zatím zveřejněny nebyly

31. 7. 2022

Bláznivý koncept se stane skutečností! Atmosférický desetiválec, zvýšený podvozek, hromada terénních doplňků, plastové chrániče karoserie a premiéra ještě do konce letošního roku. Podle všeho by to taky mohl být poslední model Huracánu, než ho nahradí vůz s hybridním motorem.

Článek

Na začátku roku 2022 šéf Lamborghini Stephan Winkelmann prozradil, že rok 2022 přinese dvě nové verze Huracánu. Ta první s názvem Tecnica se objevila již v dubnu a jde o silničně orientovaný vůz s pohonem zadních kol, který sdílí techniku s ryze okruhovým modelem STO. Nyní automobilka zveřejnila video, které není ničím jiným než teaserem pro příchod off-radově naladěného modelu Sterrato.

Bylo to v červnu 2019, kdy Lamborghini odhalilo své záměry udělat dobrodružnější Huracán představením konceptu Sterrato. O projektu, který se ani nijak zvlášť nesnažil tvářit se jen jako koncept, se brzy začaly šířit zvěsti, že se stane skutečností a na začátku letošního roku špionážní fotografové zachytili terénní supersport při testování. Bylo jasné, že i Lamborghini se pokusí udělat auto, které zdánlivě nedává smysl. Na druhou stranu, každé zboží má svého kupce, a komu by se pořád chtělo sedat v podstatě skoro na silnici a plazit se při zemi mezi velkými SUV, že?

Video natočené ve stylu starého Top Gearu je poutavé a dynamické. Hlavně ale ukazuje, že produkční Sterrato se od konceptu liší jen v detailech. Pořád má velkorysou světlou výšku a pořád má masivní plastové obložení blatníků, na videu je taky vidět zvýšená ochrana podvozku. Zůstala i hranatá LED přídavná světla na předním nárazníku, ale zmizela světelná rampa ze střechy, i když by jistě nebyl problém ji namontovat na střešní nosiče, které naopak Sterratu zůstaly. Z konceptu je i plastové lamelové obložení krytu motoru a terénní Huracán si nechává i střešní sání.

V upoutávce není ani zmínka o tom, jestli se bude Sterrato opravdu vyrábět, ale z dobře informovaných zdrojů se ví, že poslední Huracán bude odhalen ještě do konce letošního roku. Mluví se o něm jako o „odvážném, autentickém a nečekaném“, ale nepadlo ani slovo o technice. Všeobecně se pak ale předpokládá, že vůz bude mít stejný 640koňový atmosférický desetiválec a pohon všech kol jako běžné provedení. Koncept měl zesílené odpružení, světlou výšku karoserie zvýšenou o 47 milimetrů a speciální 20palcová kola. Předpokládá se, že bude mít natáčení zadní nápravy, vektorování točivého momentu a speciální jízdní režim pro jízdu v terénu.

Lamborghini již potvrdilo, že nástupce Huracánu bude mít plug-in hybridní pohonnou jednotku, a že to bude motor, který bude mít více než šest, ale méně než osm válců.

Zároveň se taky sluší zmínit, že Sterrato nebude jediným off-roadovým supersportem z koncernu VW, protože Porsche finišuje s modelem 911, který ponese označení Dakar či Safari.

Reklama

Související témata: