Hlavní obsah

Konec legendy? Muscle car Chevrolet Camaro se v roce 2024 loučí, nástupce je v nedohlednu

Foto: Chevrolet

Chevrolet vyřadil z nabídky čtyřválcovou verzi modelu Camaro, současná šestá generace se na konci roku přestane vyrábět úplně.

11. 6. 2023

Automobilka se sídlem ve městě Detroit ve státě Michigan nedávno oznámila ukončení výroby modelu Camaro s 2,0l čtyřválcem. Je to první krok k úplnému ukončení produkce šesté generace Camara – výroba má skočit na konci roku 2023, přičemž o nástupci zatím nepadlo ani slovo.

Článek

Blíží se definitivní konec legendy? Chevrolet totiž oznámil vyřazení základní čtyřválcové varianty Camaro z nabídky, což je jen první krok k ukončení výroby současné šesté generace ikonického muscle caru, jehož historie sahá až do hloubi šedesátých let a je úzce propletená s Mustangem, Challengerem, Chargerem a ostatními svalnatými osmiválcovými monstry, a vlastně s celou americkou automobilovou kulturou.

Camaro se zrodilo v roce 1966 jako přímá reakce na fenomenální úspěch Mustangu a Chevrolet to ani nijak nezastíral. Dokonce když se novináři ptali produktových manažerů, co je „Camaro“, odpověděli, že jde o malé zlomyslné zvíře, které pojídá mustangy. Camaro sice nebylo zase tolik sexy jako jeho protějšek od Fordu, ale vždy jezdilo o trochu lépe a mělo o něco víc síly (tedy pokud ho nesrovnáváme s drsňáky od Shelbyho).

Mezi fanoušky jsou nejoblíbenější první dvě generace klasických tvarů (60. a 70. léta), modernější sportovněji laděné varianty z osmdesátek a devadesátek ztratily kus své vizuální identity. Ta se ale naplno vrátila s retro-moderní pátou generací v roce 2010, která byla znovu poctivým americkým muscle carem.

Jenže šestá generace představená v roce 2016 o část vizuálního kouzla zase přišla – Chevroletu se přechod od retra k čisté moderně nepodařil tak úspěšně jako designérům Fordu. Popularita Camara, která popravdě vždy zaostávala za všeobecně oblíbenějším Mustangem, tak začala postupně klesat a po nepodařeném faceliftu na přelomu let 2018/19 rovnou padala. Chevroletu tak nezbývalo než začít přemýšlet, kdy zhasnout vypínač. A ten moment přijde na konci letošního roku…

Foto: Chevrolet

Příď faceliftovaného Camara šesté generace se prostě nepovedla a bylo to rychle znát na odlivu zákazníků.

Poslední radostí pro skalní fanoušky tak bude rozlučková verze zvaná příhodně Collector's Edition. Vztahuje se jak na základní motorizaci 1LT s šestiválcem, tak na výkonnější verzi SS s atmosférickým osmiválcem nebo na vrcholnou verzi ZL1 s osmiválcem přeplňovaným kompresorem.

Vyznačuje se upraveným bodykitem, speciálním designem 20palcových kol a exkluzivním matně černým lakem Panther Black Matte – název je symbolickým odkazem na označení černého laku původního Camara z šedesátých let a vůbec poprvé v historii se Camaro nabízí s matně černým lakem již z výroby. Jako třešnička na dortu bude metalický černý pruh táhnoucí se po horní části vozu od kapoty až po víko kufru. Camaro ve verzi Collector's Edition má vzniknout v pouhých 350 exemplářích, každý se sériovým číslem konkrétního kusu na volantu.

Foto: Chevrolet

Collector's Edition bude podle všeho labutí písní legendárního Camara. Sběratelská edice se vyznačuje matně černým lakem doplněným o metalický černý pruh, splitter předního nárazníku, zadní spoiler a exkluzivní kola.

Otázka je, co bude dál. Ford svému Mustangu věří a nedávno vyslal do světa jeho již osmou generaci, která je stále ještě plně benzinová. Jenže Dodge zase připravuje kompletně elektrickou podobu ikonického Chargeru. Kam se v této nejisté době vrhnou produktoví plánovači Chevroletu?

To dost možná zatím nevědí ani oni sami, protože žádné ujištění o blížícím se představení nástupce nepřichází, i když na něj fanoušci této automobilové legendy čekají jako na smilování. Snad to v Chevroletu nezazdí a nevrátí Camaro na trh třeba jako elektrické SUV…

Reklama