Hlavní obsah
záhlaví
Hlavní obsah

Máte-li problém, můžete si koupit A-Team dodávku!

Foto: Worldwide Auctioneers
25. 12. 2020

V roce 1972 byla elitní vojenská jednotka poslána do vězení za zločin, který nespáchala. Tito muži neprodleně unikli z žaláře do podsvětí Los Angeles. Jsou stále hledaní státními orgány, ale přežívají jako děti štěstěny. Mate-li problém, který nikdo nedokáže řešit, a najdete-li je, pak si je najměte. A-Team!

Článek

Ano, právě tak začínal seriál, na kterém jsem v dětství ujížděl stejně jako na mluvícím KITTovi a komisaři Magnumovi. Zatímco A-Team nikdy neexistoval, ikonická černá dodávka s červeným pruhem a střešním spojlerem pro natáčení doopravdy vznikla a to hned v několika exemplářích. Možná vám nepomůže vyřešit žádný velký problém, ale rozhodně vám jízda v ní zlepší náladu.

Ta dodávka je patrně nejslavnější a nejikoničtější dodávkou z filmů a seriálů. Dodávky totiž jinak nemají moc sex-appealu, a tak hlavní role přebírají sporťáky a teréňáky. Možná proto si filmaři pro film o elitní vojenské jednotce vybrali „obyčejnou“ dodávku GMC Vandura, která se ovšem dočkala nápadných úprav. Černě a šedě lakované části odděluje rudý pruh plynule navazující na střešní spojler ve stejném odstínu. Černou barvu najdete i na sportovních kolech American Racing Turbine o rozměru 14 palců s pneumatikami BF Goodrich. Auto vypadá drsně i díky ochrannému přednímu rámu, přednímu spojleru a na oba boky vyvedeným výfukům se čtyřmi hranatými koncovkami.

Foto: Worldwide Auctioneers

Základní výbava pro tuhle akční partu je působivá

Ikonická podoba GM inspirovala tisíce nadšenců po celém světě, takže najdete spoustu podobně přestavěných Chevroletů, Dodgů, ale i evropských aut, jako jsou Ford Transit nebo Fiat Ducato. Existuje ale jen šest pravých licencovaných GMC Vandura v této verzi, které Universal Studios používalo na území USA a Kanady k propagaci akčního seriálu. A jeden takový je právě na prodej.

A je to vlastně vůbec GMC?

Popravdě to auto původně sjelo z výrobní linky v roce 1979 jako Chevrolet Van, ale bylo přestavěno na přesnou repliku seriálového GMC v roce 1983. Exteriér je na první pohled stejný, ale úpravci nezanedbali ani vnitřní prostor. V kabině je CB vysílačka, několik zbraní (tedy replik a to včetně zadního kulometu) a pohodlná sedadla. Auto má i něco odjeto, konkrétně 90 297 mil (přes 145 tisíc kilometrů), takže netrávilo celý život na přívěsu.

Dodávka má v útrobách samozřejmě pořádný vidlicový osmiválec o objemu 5,7 litru, prodejce ale neuvádí, zda je k němu připojen tří- nebo čtyřstupňový automat. Auto se bude dražit 23. ledna a společnost Worldwide Auctioneers očekává pořádnou spoustu příhozů. Koneckonců, z původní šestice prý zbyla jen dvě auta (byť zdroje se různí), zbytek se prý používal pro kaskadérské scénky, hlavně pro skoky.

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.