Hlavní obsah

Hyundai roste. Koupilo známého výrobce robotů

Foto: Shutterstock / Roman Korotkov
16. 12. 2020

Široce rozkročený mamut s názvem Hyundai Motor Group kupuje většinu známé společnosti Boston Dynamics. Jihokorejská společnost zaplatí 880 milionů dolarů za čtyři pětiny americké firmy, která se specializuje na výrobu robotů. Zbytek zůstane pod současným majitelem – konglomerátem SoftBank. Hyundai si od nákupu slibuje efektivnější a více automatickou výrobu, ale i cenné know-how pro samořídicí vozy či drony, píše server Business Insider. Podle českého zastoupení továrny Hyundai v Nošovicích pracují již nyní na linkách stovky robotů.

Článek

Představa, že se budou na vrátnici potkávat kmenoví zaměstnanci automobilky s roboty, které můžeme znát ze série o terminátorech, zůstává stále čirou fantazií. Přesto je zřejmé, že jihokorejský výrobce Hyundai Motors Group, pod který patří i automobilka Hyundai Motor Company, ve spojení umělé inteligence a techniky věří. Před několika dny oznámil, že od japonské SoftBank kupuje 80 % americké společnosti Boston Dynamics, která se proslavila právě výrobou humanoidních strojů.

Boston Dynamics si SoftBank cení na 1,1 miliardy dolarů, za čtyři pětiny výrobce sídlícího v americkém Massachusetts tak Hyundai zaplatí 880 milionů dolarů (19 miliard korun). V cestě konečnému schválení obřího kontraktu nyní stojí regulátoři, pokud ti obchod povolí, americká společnost potřetí za 4 roky změní majitele. Od roku 2013 do roku 2017, tedy než ji odkoupila SoftBank, patřila firma pod Google.

Redakce Garáž.cz oslovila také zastoupení Hyundai Motor Manufacturing Czech s dotazem, jak se může fúze promítnout do tuzemské výroby. Podle mluvčího nošovické továrny Petra Michníka je ale již nyní automatizace ve slezské fabrice na vysoké úrovni, ať už jde o autonomní přepravní systémy, automatizované sklady či téměř pět set robotů, kteří se na výrobě podílejí ve všech jejích fázích. „Na další aplikaci nejmodernějších technologií ovšem neustále pracujeme a těšíme se, že při tom budeme moci nově využít spojení špičkového know-how Hyundai a Boston Dynamics.”

Roboti nosí nemocné i munici

Nová akvizice koncernu Hyundai prokazuje svůj přínos nejen pro budoucnost, ale už pro současnost. Boston Dynamics se chlubí tím, že jeho výrobky pomáhaly v Bostonu přesouvat nakažené koronavirem, na Novém Zélandu shánět ovce, v Singapuru připomínat lidem, že nedodržují bezpečné rozestupy. Firma však kromě civilních aplikací pracuje i na vojenských projektech. Na samém začátku byl čtyřnohý BigDog navržený jako mula pro přenos zásob a munice v místech, kam nemohly terénní automobily. Projekt nedošel dál než do fáze prototypu kvůli hlučnému pohonu motorem pro RC letadla, ale položil základy pro další vývoj modernějších typů LS3 a Wildcat.

Podívejte se, co stroje od Boston Dynamics dokáží:

Massachusettský výrobce spolupracuje s americkou organizací DARPA (agentura pro výzkum pokročilých obranných systému) a Námořní pěchotou Spojených států amerických hned v několika oblastech. Když v roce 2013 Google firmu kupoval, BBC nazvala Boston Dynamics „výrobcem vojenských robotů“. Není náhodou, že si populární seriál Black Mirror vybral v epizodě Metalhead (ve které se mihne i Škoda Octavia Kombi) jako postavu vražedného robota stroj až příliš připomínající model Spot právě od americké firmy.

Autonomní vozy i chytré sklady

Koncernu Hyundai ale nejde o vojenské zakázky, nýbrž o cenné know-how, které půjde využít v automobilovém průmyslu. Díky novým technologiím hodlá například zlepšit logistiku ve svých továrnách, podobně, jako to udělal například Amazon. V některých jeho skladech vedle sebe pracují zaměstnanci i „inteligentní“ plošiny, které jim pomáhají. Podobně vidí budoucnost také v Soulu. Vedle toho mají vznikat nové drony, samořídicí auta či doručovací roboti s logem Hyundai.

„Vzniklé synergie nabízí vzrušující nové cesty pro naše firmy, aby splnily naše cíle – nabízet bezpečný a volný pohyb a lepší zážitky z života,“ stojí v tiskovém prohlášení. Z toho a dalších zpráv vyplývá, že vedle efektivnější výroby automobilů budou roboti dále využíváni také ve zdravotnictví a v pečovatelských službách. Celý obchod by měl být uzavřen do konce června příštího roku.

Přestože je Hyundai známé především jako výrobce aut a lodních motorů, důležitou roli hraje i v těžkém průmyslu, logistice a pojišťovnictví. V roce 2015 konsorcium zaměstnávalo přes čtvrt milionu lidí, do jeho automobilové divize patří také Kia Motors, Genesis Motor a Ioniq.

Reklama

Sdílejte článek
Související témata:
Boston Dynamics