Hlavní obsah

Elektrický obytný automobil Stella Vita pohání sluníčko

Foto: Solar Team Eindhoven

Sluníčko stačí k jeho plné soběstačnosti jak při jízdě, tak při táboření

20. 9. 2021

Podle všeho je to první obytný vůz se solárním pohonem na světě. Za slunečného dne ujede až 730 kilometrů a možná vás nepřekvapí, že je to dílo univerzitních studentů. A za pár dní ho můžete potkat na dálnici.

Článek

Je jisté, že elektromobily změní způsob, jakým se pohybujeme, a studenti nizozemské technické univerzity v Eindhovenu ukazují, jak by mohly vypadat elektrické obytné automobily. Dvacet dva studentů z týmu Solar Team Eindhoven navrhlo a postavilo první obytný vůz na solární pohon na světě. Jmenuje se Stella Vita a je ukázkou udržitelného života a mobility.

Na první pohled je patrné, jak moc se soustředili při návrhu nejen na aerodynamiku, ale i praktické využití, což kvitujeme s povděkem. Design interiéru je promyšlený a najdete v něm všechny běžné věci z dnešních obytných aut. Střecha je pak vysouvací nahoru, takže se v autě pohodlně postavíte. Stella Vitta vypadá prostorně a příjemně, celkový design je pak futuristický.

Velká a dlouhá střecha v jednom mocném oblouku je nutností pro použití solárních panelů, které ji zcela zakrývají, ale to není vše. Střecha je totiž rozkládací a po jejím vyklopení a rozložení panelů do stran se plocha solárních článků zdvojnásobí, a zvýší tak výkon.

Bohužel, neexistují žádné podrobnosti o baterii nebo pohonném systému, víme jen, že za slunečného dne je jeho dojezd až 730 kilometrů a že při jízdě solární články nenabíjí jen baterii auta, ale mohou napájet i kávovar, televizi, notebook…

Už víme, že elektromobily nabízí designérům a konstruktérům nové možnosti při navrhování interiéru osobních aut a ani obytný vůz se solárním pohonem se nezdá být nemožný. V polovině září se studenti vydají s vozem na dlouhou cestu po Evropě až k nejjižnějšímu cípu Španělska, aby se tam dostali pouze pomocí sluneční energie.

Pokud tedy budete někde na cestách, dívejte se pozorně po obytných autech, které pojedou kolem vás. Dost možná potkáte i tento zvláštně vypadající obytňák zítřka, který se ale za několik let může stát realitou.

Reklama

Sdílejte článek