Článek
Rybníku Loděnice u Mšeckých Žehrovic neřeknou místní jinak než Kačák. A starému bavoráku šestce se zase říká žralok. Když sedím na lavičce, klátím nohama a koukám, jak kolem ní běhá fotograf, snažím se najít přiléhavější přezdívku. Marně. A nejen to. Krátím si čas i tím, že se pokouším dát dohromady hezčí BMW. Jistě, model 507 není nic jiného než umělecké dílo, Z8 je auto Jamese Bonda, E46 a E39 jsou pak ztělesnění samé podstaty BMW, ale žralok je fantastický mix agresivity a elegance. Neznám nikoho, komu by se nelíbil. Takže asi taky marně…
Šestka, která vydržela ve výrobě dlouhých třináct let...
Příběh prvního šestkového BMW s kódovým označením E24 se začal psát v lednu roku 1976 a ve výrobě se udrželo až do dubna 1989. Nástupce E9 (ejhle, další krásné BMW) se dočkal faceliftu v roce 1982 a těšil se mimořádné oblibě u zákazníků v Evropě, v Americe i v Austrálii. Velkorážní kupé sklízelo úspěchy i na závodních okruzích, tři evropské tituly v závodech cestovních vozů, tři tituly v Austrálii a pět vítězství ve 24hodinovkách ve Spa a na Nürburgringu jsou cenné i po letech.
Řadový šestiválec s označením M30, který dlouhá kapota šestkového kupé nejčastěji ukrývala, je nejdéle vyráběný motor v historii značky – BMW ho používalo dlouhých dvaadvacet let. Jenže auto, na které právě teď koukám a které budu za chvíli řídit, není „obyčejný“ žralok. A nepohání ho obyčejný motor. Jeho šestiválec nese kód M88 a montovali ho do supersportu M1. Že jste právě teď zbystřili?
První BMW M6 vůbec
Ano, tohle je první M6. V Americe jí i tak říkali, i když zrovna americké verze tenhle motor neměly, ty měly slabší S38 a katalyzátor. V Evropě nesla označení M635 CSi a klidně to berte jako důkaz toho, že v Mnichově se občas s tím označením tak nějak zbytečně zapomněli i v minulosti.
Štíhlý dřevěný volant má svoje kouzlo, jinak je auto ale v originálním stavu
Musím uznat, že i po letech je to pořád krásné auto. Štíhlé, dynamické a jak už jsem se opakovaně přesvědčil, když jsem jel za ním, tak i zvučné. Při tom, jak ho Filip fotil, jsem měl spoustu času si ho prohlédnout i zblízka a musím říct, že kvalita toho auta je jednoduše přesvědčující, zvlášť když si vezmu, co má tento konkrétní kus za sebou. Původně E24 dělali pro BMW u Karmannu, ale v Mnichově nebyli dlouhodobě spokojeni s kvalitou, a tak udělali všechno proto, aby od roku 1982 už byli schopni šestky montovat přímo u nich.
Ani optikou toho, že dnešní BMW M8 má 625 koní a 750 Nm a že na stovku zrychlí za pouhých 3,2 vteřiny (číslo, kterým se před pár lety nemohly chlubit ani ty nejdražší supersporty), nepůsobí výkony první M6 nijak vágně. A když si uvědomíte, že je to dlouhých šestatřicet let od premiéry, zašimrá vás kolem žaludku. Má totiž 286 koní a 340 Nm, což znamená stovku za 6,4 s. „V roce 1985 to bylo s naměřenou maximální rychlostí 262 km/h nejrychlejší auto roku v našich silničních testech,“ psal tehdy ve svém obvyklém shrnutí časopis Autocar.
Oproti běžné šestce měla emka jiný podvozek, zkrácenou převodovku i stálý převodový poměr, všechna měla samosvor a odlehčené kotouče i promyšlené chlazení brzd. Stále ještě se to dobře čte, ostatně podobný recept divize M používá dodnes.
Ukradl ji syn palestinského atašé
Hned napoprvé si taky všimnete, že tohle konkrétní auto má staré SPZ a ještě ne lecjaké. A pravda je taková, že celá tahle M635 CSi má svůj příběh…
Prodaná v roce 1985 v Německu za cenu 110 tisíc marek, aby se na podzim 1991, tedy dva roky po Sametové revoluci, objevila v Česku. Cena? Na smlouvě stojí 40 tisíc marek, ale víte, jak to v té době bylo… Clo a daně.
Původní značky a jeden zapomenutý policejní protokol
A pak, o šest let později, byla ukradena v garážích v prvním patře hotelu Panorama v Praze! Policie vyčíslila škodu na 300 tisíc korun.
V té době krádež takového auta mohlo znamenat jen dvě věci, že zmizí někde v zahraničí, nebo bude rozřezáno na díly. Kupodivu se nestalo ani jedno a o týden později auto spatřil na pražské magistrále kamarád majitele. BMW mělo diplomatické značky a ty původní za oknem. A za pár dní bylo viděno znova, tentokrát se ale nový „majitel“ nestihl ztratit a auto zaparkovalo za branami palestinské ambasády. A nezaparkoval ho tam nikdo jiný než syn palestinského atašé!
Policejní zásah? Diplomatické řešení? Zapomeňte. Pro auto si majitel došel sám, měl přece klíče. Problém byl ale v tom, že i když policii nález nahlásil, nebyl mu vystaven předávací protokol, a tak trvalo další dva roky, než se podařil převod na nového majitele.
„To už jsem auto znal, ale neměl jsem na něj peníze a vlastně mě ani nenapadlo, že by mohlo být na prodej,“ vypráví Pepa Mizera, který s ním na náš domluvený sraz přijel. „Koupil si ho známý, dva nebo tři roky s ním jezdil a pak ho rozebral, protože se mu tam něco nezdálo. Když mi o dvanáct let později zavolal, že by ji se mnou vyměnil za E30 kabrio a nějaký ten doplatek, odvezl jsem si domů jen skelet a hromadu dílů po krabicích.“ Za ty roky se ale kupodivu nic neztratilo a Pepa má šikovné ruce. „V září jsem ji koupil, na jaře jsem jel po dvanácti letech na technickou. I proto má teď najeto necelých 160 tisíc kilometrů.“
Klasické budíky a po těch letech vlastně jen minimální nájezd
Když mi celý tenhle příběh vypráví a ukazuje původní kupní smlouvu a celý fascikl dokumentů, včetně vyšetřovacího spisu, je jasné, že tohle není žádný hospodský příběh, ale holá skutečnost.
Na trojku jede 160 km/h
Je tedy jasné, že tohle auto má svou hodnotu. A o to víc se musím přemlouvat, když mě Pepa nabádá, ať se nebojím, pořádně šlápnu na plyn a nechám ručku otáčkoměru doběhnout až k omezovači někde na hranici 6 700 otáček. S autem jsem ujel prvních pár kilometrů, ale sedlo mi do ruky od samého začátku.
Má najeto skoro 160 tisíc kilometrů, nikde nic netluče, nebouchá a na rozdíl od spousty jiných podobně starých aut nepůsobí karoserie nijak vytahaně. Sedačky jsou tuhé a mají hodně dlouhý sedák i opěrku, silnější postavy však budou mít problém se do nich uvelebit. Tenký dřevěný volant skvěle padne do ruky a ostře kontrastuje s těmi tlustými volanty v moderních BMW, které mi tak moc vadí. Hezky to souzní i s klíčkem zapalování, který je stejně subtilní jako všechno na tomhle autě.
Ptal se někdo, jestli jí nechybí síla?
Tak jo, šlápnu na to… Z dvojky výš řadím těsně pod hranicí 100 km/h a na trojku by M635 CSi jelo klidně 160 km/h. Jak rychle zjišťuji, tohle auto má podobně dlouhé kvalty jako třeba Porsche 911 generace 964 a trojka je přesně ta univerzální rychlost, kterou můžete používat místo automatické převodovky. Neumím si představit, jak jede na vytočenou čtyřku, ale Pepa hlásí, že něco přes 200 km/h a že na dálnici jezdí jen málo rychlejších aut, protože většina má omezovač nastavený na 250 km/h. Když ve 120 km/h mačkám plyn k podlaze, tak auto hravě zrychluje a podobný apetit prý předvádí až do 230 km/h.
Navzdory délce bezmála 4,8 m působí auto obratně. Je to tím, že na šířku má 1,7 m a váží 1 410 kg. „Je to holá verze, bez klimatizace a elektrických sedaček, těch se udělalo necelých dvě stě. Tahle má navíc ten M-technik paket, tedy sadu spoilerů,“ čte mi Pepa myšlenky.
Čím víc se s autem sžívám, tím víc si dovoluji v zatáčkách. Na každém výjezdu jsem připraven na rychlé kontra, ale ani jednou nejeví zadek auta chuť sklouznout a pevně se opírá do zadních pneumatik s rozměrem 245/50 R16. Přední kola se krásně vedou po klikatých silnicích v chráněné krajinné oblasti Džbánska a líbí se mi i nástup brzd, vepředu jsou čtyřpístky, je to jedno z prvních BMW, které tak velké brzdiče dostalo.
Šířka pořád slušná, ale ráfek má průměr jen šestnáct palců
Jako každý řadový šestiválec od BMW je i tenhle vyvážený a má krásně lineární průběh. Nad čtyři tisíce se rozezpívá, zvuk od motoru i výfuku je příjemně plnotučný, ale nikoliv otravný. Kdo by čekal, že to bude nějaký vztekloun, ten bude zklamán. Jenže projev klame, tohle je fakt rychlé auto. Přivírám oči a říkám si, jaké to asi muselo být, když se s ním závodilo…
Ve stínu M3
Pepa má těch BMW sice víc, ale s M635 CSi najezdí dva až tři tisíce kilometrů ročně. „Mám to auto fakt rád. Není tak výbušné jako M3 E36, ale o to víc je pohodlnější a rychlejší. Ve své době to muselo být strašné brko.“ Souhlasím s ním, i po těch letech působí rychle a jako u každého správného GT, tak i tady se musíte často dívat na tachometr.
Je až s podivem, že je M635 CSi tak opomíjená, přitom má všechny potřebné statusy stát se legendou, a to včetně toho, že se jich vyrobilo asi tři tisíce kusů. Má závodní historii, výkon a pořád jede skvěle. Jenže před ní byla E9 a slávu pak utržila hlavně všemi zbožňovaná M3, která se objevila v roce 1986 a okamžitě se stala jedním z nejslavnějších závodních aut na světě.
BMW M635 CSi
BMW M635 CSi
BMW M635 CSi
BMW M635 CSi
BMW M635 CSi
BMW M635 CSi
BMW M635 CSi
BMW M635 CSi
BMW M635 CSi
BMW M635 CSi
BMW M635 CSi
BMW M635 CSi
BMW M635 CSi
BMW M635 CSi
BMW M635 CSi
Kdybyste o ní snili, tak ceny za dobrý kus se pohybují od milionu výš, ty pěkné stojí tak 1,4 milionu. „Ta moje na prodej ale není a nebude,“ vzkazuje Pepa všem, kteří se právě zamilovali…
Test probíhal na komunikacích s regulovaným provozem.