Hlavní obsah

Obří pick-up RAM 1500 hlásí návrat osmiválce i v Česku. Stojí jako vybavený Kodiaq, na plnou nádrž potřebujete hypotéku

Foto: Jiří Čermák

S poslední modernizací ikonický RAM 1500 přišel o legendární osmiválec, což se zákazníkům nelíbilo natolik, že to výrobce pocítil na prodejích. RAM uznal chybu, zařadil zpátečku, V8 do nabídky vrátil a prodeje vystřelily na Měsíc. Vyzkoušeli jsme, jestli už je teď svět zase v pořádku.

Článek

Modelový rok 2025 znamenal pro RAM 1500 drobnou úpravu designu, lehce se změnila například maska chladiče, světlomety jsou štíhlejší a s uvítací animací. Vepředu ještě přibyly mlhovky, na víko standardní korby nápis RAM a dozadu nové svítilny.

Uvnitř se velké změny neděly, kromě jedné. Do nabídky přibyl luxusní výbavový stupeň Tungsten s koženými prémiovými křesly nastavitelnými ve 24 směrech a pokrokovým audiosystémem Klipsch (takhle vypadá).

Osmiválec šel tehdy pryč a místo něj dorazil dvakrát přeplňovaný třílitrový šestiválec série Hurricane naladěný až na 548 koní (705 Nm). Vyzkoušeli jsme ho hned loni v lednu, ale jistotu, že jde o plnohodnotnou náhradu V8, jsme neměli…

A nebyli jsme sami. Zákazníci novoty nechtěli, prodeje padaly, proto v červenci loňského roku RAM zatáhl za záchrannou brzdu (vyhodili Tavarese) a ikonický V8 HEMI do nabídky vrátil. Za 24 hodin od otevření objednávek jich prodejci po celých státech nasbírali přes deset tisíc!

Abyste lépe chápali kontext, tak za první čtvrtletí roku 2025 RAM prodal bezmála 52 tisíc pick-upů řady 1500. Po návratu V8 tak udal cirka dvacet procent čtvrtletního objemu za jediný den. Bylo jasné, že nejprve se musí nasytit americký trh a potom přijde na řadu Evropa, což se zhruba po roce nakonec stalo.

Stará dobrá osmička je zpět!

Máme ho tady, nový RAM 1500 modelového roku 2026, ve vyšším výbavovém stupni Limited, s černým paketem, na obřích 22palcových kolech a tolik žádanou osmiválcovou strojovnou umístěnou pod kapotou, doplněnou ještě standardním sportovním výfukem.

Protože výrobce motor vracel narychlo, nestihl na něm nic měnit. Výkon tak dosahuje 400 koňských sil a krouťák posílaný na dvě (zadní) nebo čtyři kola skrze osmirychlostní automat činí 556 Nm.

Nechybí ani mild-hybridní technologie eTorque spojená se systémem stop/start, která přidává pomocných 176 Nm, v praxi to však nepocítíte a samotný hybrid vás nijak neobtěžuje.

K tomu má motorizace systém vypínání čtyř válců, který nastupuje do akce tehdy, když není jednotka v zátěži, typicky třeba v padesátce po městě. Poznáte to tak, že se na digitálních budících rozsvítí zelený nápis ECO.

Hypotéka na plnou nádrž

A jak V8 jezdí? Stále stejně dobře. Atmosférické plnění zařídí lineární zátah, vůz postupně nabírá na rychlosti, automat řadí sametově, obvykle bez cukání. A je celkem jedno, jestli jedete prázdní nebo táhnete perníkovou chaloupku, tohle auto prostě polyká kilometry a do toho vám dělá radost svým hlubokým basbarytonem.

Ve stoupajících serpentinách se nám osvědčilo přepnout na sportovní režim, kdy se sníží vzduchové odpružení (to je samo o sobě boží) a převodovka řadí později.

Bez nákladu a s pohonem pouze jedné nápravy se nám podařilo dostat na průměrnou spotřebu 12,5 litru na sto. Jakmile zvolíte automatický režim 4×4, počítejte klidně se 14 litry na sto. To při dnešních cenách paliv u pumpy zabolí, Limited navíc pojme 125 litrů pohonných hmot. Na plnou vám tak pět tisíc stačit nebude.

Alternativně se proto nabízí systém LPG se zhruba 100litrovým tankem, který váš operační rádius ještě prodlouží a navíc pochopitelně ušetříte.

Dalším argumentem pro nepřímovstřikovou V8 je její relativně jednoduchá konstrukce a stabilní servisní nároky, čítající čerstvý olej každých 10 000 km, nové filtry a kvalitní palivo.

Koukněte na supervýkonný pick-up RAM Rumble Bee.Video: RAM

Na tlačítka RAM nezanevřel

Uvnitř nás v provedení Limited bavilo vedle obřího prostoru pravé kožené čalounění a pohodlná křesla vybavená výhřevem, ventilací a masáží. Ovšem nikoli s jednoduchým nafukováním bederní opěrky, ale s pořádným masážním hardwarem umístěným v sedáku i opěradle.

A protože výrobce rozhodně nezanevřel na fyzické voliče, máte spuštění masáže hezky po levé ruce, stejně jako třeba elektrické nastavení pedálů.

Dále máte v dosahu pravé ruky řazení, režimy čtyřkolky nebo vertikálně orientovaný displej infosystému, který má po stranách klasická tlačítka a dva otočné voliče pro ovládání nejčastěji používaných funkcí. Tohle se Američanům prostě povedlo.

Foto: Jiří Čermák

Velký dotykový displej? Ano, ale taky hromada fyzických tlačítek.

Aby šel RAM s dobou, nainstaloval před spolujezdce malý displej. Připojíte si k němu mobil, takže můžete dělat třeba diskžokeje. Ale jestli máte HDMI kabel, tak telefon nebo jiné zařízení na obrazovce rovnou zrcadlíte (filmy, hry, videa)…

Do toho nechybí obří panoramatická střecha, dvě nabíječky mobilů nebo několik USB portů. Ve středové loketce je místa na malý nákup, vzadu pak elektrická zásuvka. Zadní sklo je tradičně otevíratelné, druhá řada sedadel sklopná.

Americký praktik pod dvě mega

Vhod určitě přijdou robustní gumovo-textilní koberce nebo kamerový systém s rozsahem 360 stupňů a velká zpětná zrcátka, díky nimž je manévrování s tímto skoro šestimetrovým pick-upem o dost snazší.

Za zmínku stojí také boční úložné prostory nazvané Rambox, kam dáte třeba zbraně, nářadí nebo nákupy. Vysloveně užitečné pak jsou výsuvné boční nášlapy, které se automaticky aktivují, jakmile se s klíčem v kapse přiblížíte k vozu.

Zadní víko můžete mít standardní výklopné, případně dělené s možností otevírání do boku i vyklápění. Nastupování na korbu usnadní mechanicky ovládaný stupínek, v noci oceníte přídavné osvětlení.

Model RAM 1500 do Česka dováží a na test jej zapůjčila společnost Tucar Tuklaty. Tito prodejci nejen amerických vozů nabízejí variantu s dvakrát přeplňovaným šestiválcem Hurricane od 1 573 000 Kč s DPH ve výbavě BigHorn. Kdo chce veleluxusní Tungsteen, ten zaplatí od 2 541 000 Kč včetně DPH.

A konečně varianta s V8 začíná od 1 694 000 Kč s DPH ve výbavě BigHorn, zatímco nejvyšší výbava Limited startuje od 2 541 000 Kč s daní.

Technické údajeRAM 1500 Limited
Motorzážehový osmiválec
Zdvihový objem5 654 cm³
Výkon295 kW (400 k) při 5 600 ot./min.
Točivý moment556 Nm
Převodovkaautomatická, 8 stupňů
Pohon4x4
Pohotovostní hmotnost2 750 kg
Akcelerace 0–100 km/h6,1 s
Maximální rychlost170 km/h
Spotřeba (kombinace)12,7 l/100 km
Objem palivové nádrže125 l
Kola a pneumatiky285/45 R22
Rozměry (délka/šířka/výška)5 916/2 085/1 971 mm
Rozvor3 670 mm
Objem nákladového prostoru1 526 l
Načítám