Hlavní obsah

Letos skončí platnost 400 000 řidičáků. Nejde i o ten váš?

Foto: Jan Majurník

Výměna řidičáku už naštěstí není žádné byrokratické peklo, přesto má několik specifik

20. 1. 2022

V roce 2022 skončí platnost více než 400 000 řidičských průkazů a k tomu Ministerstvo dopravy eviduje ještě 100 000 propadlých řidičáků z loňska, jejichž držitelé si dosud nepožádali o výměnu. Jak tedy na to? Poradíme a ještě dodáme, že takovou žádost lze podat i on-line z pohodlí domova.

Článek

Až to bude možné, zkontrolujte si platnost svého řidičského průkazu, protože letos jich skončí více než 400 000 a dalších 100 000 řidičáků eviduje Ministerstvo dopravy jako vloni propadlých, avšak držiteli nevyměněných.

Foto: Jan Majurník

Kolonka 4b. v řidičáku značí datum platnosti dokladu

Jak na výměnu? První možností je zajít na jakýkoli obecní úřad obce s rozšířenou působností. Skutečně lze toto řešit bez omezení k místní příslušnosti, takže pokud jste z Brna, můžete žádat klidně v Praze, nicméně na tom samém pracovišti si poté nové „noty“ budete vyzvedávat. Pozor, žádat lze nejdříve tři měsíce před uplynutím platnosti dokladu.

Žádost na úřadě je bezplatná, stačí si s sebou donést pouze platný doklad totožnosti a stávající řidičák. Papírovou fotografii už netřeba nosit, buď úředník využije některou vaši fotku z aktuálních registrů, nebo pořídí na místě novou, digitální.

Foto: Jan Majurník

Žádost o výměnu ŘP není zatížena poplatkem, tedy pokud jej nechcete do pěti pracovních dnů

Pro čerstvě vyměněné řidičské oprávnění si pak dojdete za cirka dva až tři týdny, pokud tedy nezvolíte expresní dodání do pěti pracovních dnů. Tehdy ovšem zaplatíte poplatek 700 Kč.

O výměnu řidičského průkazu před uplynutím jeho platnosti (zajisté i po) lze požádat také elektronicky. Namísto návštěvy úřadu můžete využít ePodání a poslat žádost přes Portál občana s využitím datové schránky. Výměna je opět zdarma, přičemž požádat o nový průkaz je možné nejdříve 90 dnů před koncem platnosti toho stávajícího.

Foto: Jan Majurník

Žádost je možné podat také on-line a na vybraném úřadě si vyměněné noty pouze vyzvednout

Přihlásit se do Portálu jde například prostřednictvím mobilního klíče eGovernmentu, bankovní identity, eObčanky nebo právě datové schránky. Automat za vás žádost předvyplní, přidá vaši nejaktuálnější fotografii z registrů a digitalizovaný podpis z posledního řidičáku. Na vás tedy bude jen kontrola údajů a výběr příslušného úřadu, kde si „papíry“ vyzvednete. Volitelně můžete být o stavu on-line podané žádosti (schválení/zamítnutí) informováni prostřednictvím SMS či e-mailu.

Zažádáte on-line, ale zapomenete? Nevadí! Do dvaceti dnů vám přijde rovněž upozornění, že byl doklad vyroben a že je připraven k vyzvednutí. Nový řidičský průkaz je možné vyzvednout i na základě ověřené plné moci, tj. můžete tím pověřit někoho vámi zplnomocněného.

Foto: Ministerstvo dopravy České republiky

Letos propadne více než 400 000 řidičáků

Fandíte digitalizaci? Máme dobré zprávy, protože do roku 2025 bude podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) dopravní agenda kompletně digitalizovaná. „Pro nový nebo vyměněný řidičský průkaz už nebude nutné chodit na úřad obce s rozšířenou působností. Zápisy a změny v registru vozidel půjdou také vyřídit přes internet bez návštěvy úřadu,“ slibuje Kupka.

Co Portál občana ještě nabízí?
Na internetu si řidiči už nyní mohou přes Portál občana zjistit stav bodového konta. Majitelé vozidel vlastnící datovou schránku jsou také automaticky informování o končící platnosti pravidelné technické prohlídky. Ministerstvo dopravy rovněž spustilo projekt Datová kostka, kde si každý může vyhledat vybrané statistiky z Registru silničních vozidel. Další novinkou je rozšíření údajů z technických prohlídek na stránce kontrolatachometru.cz.

Tak tedy řidičák máte zkontrolovaný? Neskončila vám jeho platnost? Nejvíce na pozoru by se měli mít Středočeši a Jihomoravští, neb v těchto krajích letos skončí platnost nejvíce průkazů. Okamžitou kontrolu by však měli provést také řidiči z Prahy, Moravskoslezského a opět Středočeského a Jihomoravského kraje, kde je největší počet exspirovaných/nevyměněných „papírů“ z loňska.

Foto: Ministerstvo dopravy České republiky

Zhruba 100 000 řidičáků propadlo vloni, avšak jejich držitelé si je dosud nevyměnili

A co vy? Jak na tom jste s výměnou řidičáku? Plánujete ji řešit on-line, nebo zajdete klasicky na úřad? Neváhejte a podělte se s námi o váš postoj prostřednictvím ankety níže.

Žádost o výměnu řidičáku podám?
On-line pomocí Portálu občana
21,3 %
Klasicky na obecním úřadě obce s rozšířenou působností
70,9 %
Ještě nevím
5,5 %
Nijak, nevlastním řidičský průkaz
2,3 %
Celkem hlasovalo 868 čtenářů.

Reklama