Článek
Pochodová kapela dohrála Marseillaisu, traťoví maršálové vyhnali okounějící diváky z trati, mechanici sklidili své nářadí a odvážejí náhradní gumy do boxů, cílová rovinka okruhu La Sarthe se vyprázdnila. Zůstala tam už jen závodní auta vyrovnaná u boxové zídky a proti nim na druhé straně trati stojí připravení závodníci v overalech a helmách.

Běžecký Le Mans start se stal pojmem. Moderní čtyřiadvacítka ho v sedmdesátých letech opustila (řidiči se totiž často nepoutali, což bylo spolu s nehodami hned v prvních kolech velmi nebezpečné), klasici ho ale dodržují. I když spíš z ceremoniálních důvodů.
Někteří si tu výjimečnou chvíli evidentně užívají, jiní přešlapují nervozitou, aby si při klasickém Le Mans startu neutrhli ostudu před tisíci diváky na tribunách. Nebrknout při běhu přes trať, rychle se vmáčknout do těsné kabiny, nastartovat hned napoprvé a hlavně nezpackat rozjezd – aby motor nechcípnul, aby se auto pod plynem neroztočilo, aby do nikoho nevrazili a aby také nikdo nevrazil do nich. Pokazit se toho dá vážně hodně - a tím celý závod teprve začíná.

Expilot F1 Felipe Massa mávl vlajkou a je odstartováno!
Napětí je doslova hmatatelné, vteřinová ručička neúprosně poskakuje k celé, atmosféra houstne, tep se zrychluje a čas se zpomaluje, táhne se jako med, aby měl každý dost prostoru na přemýšlení o tom nejhorším, co může nastat. Nebo snít o vavřínech pro vítěze. Už jen poslední sekundy… A pak se najednou všechno odehraje prakticky naráz: Felipe Massa odmávne francouzskou standartou, piloti přesprintují asfalt a naskočí za volant, motory zaburácí a první auta s pískotem gum vyrazí na trať. Závod začíná!

A hned od prvních chvil mají piloti pedál plynu na podlaze – jak dokázalo bizzarrini, které ve smyku málem napálilo projíždějící cobru.
Zatímco moderní čtyřiadvacetihodinovka Le Mans běžecký start z bezpečnostních důvodů dávno zrušila, na Le Mans Classsic této nádherné tradici zůstávají věrní. „Klasický Le Mans start se mi moc líbí, je to krásné připomenutí starých časů a samozřejmě porce adrenalinu navíc,“ souhlasí Michal Velebný, vedoucí restaurátorské dílny Škoda Muzea a pilot Škody Sport, která se v roce 1950 zúčastnila skutečného závodu 24h Le Mans (a dodnes je posledním českým vozem s českou posádkou, který zde startoval).
Škoda Sport
Technicky tento speciál vycházel ze sériového Tudoru (Škoda 1101), ale měl zkrácenou páteřovou rouru (o 400 mm) a prodloužené přední rozvidlení, dále se měnily brzdy, převodovka a rozmístění agregátů (třeba i palivová nádrž se stěhovala za záda pilota), pozměněná byla i poloha řízení a pedálů – to kvůli kompaktním rozměrům a nízké stavbě vozu. Pro Le Mans dostal prodloužený rozvor (kvůli lepší stabilitě), druhý pár světlometů (v noci se dost hodí) nebo třeba druhý větrný štítek (kvůli požadavku na symetrii).

Škoda Sport s posádkou Bobek/Netušil na Le Mans v roce 1950.
Pod přední kapotou ručně tvarované hliníkové karoserie se ukrývala skromná atmosférická jedenáctistovka se zvýšeným kompresním poměrem (8,6 : 1) a karburátorem Solex 40 UAIP produkujícím na tehdy obvyklé závodní palivo (směs benzinu, etanolu a acetonu) výkon nijak závratných 50 koní (existovala i kompresorem přeplňovaná verze s výkonem 56 k). I tohle skromné stádo však dokázalo lehoučký speciál (700 kg) rozjet až na 140 km/h při spotřebě jen asi 12 l / 100 km. Na plnou nádrž se dalo kroužit po trati čtyři hodiny, takže škodovka nemusela tak často zajíždět do boxů, což pomáhalo nahnat čas ztracený na dlouhých rovinkách.

Výkon auto nemělo vysoký, ale kompenzovala to nízká hmotnost.
Závodní speciál Škoda Sport se totiž povedl natolik, že na domácí půdě prakticky neměl konkurenci (v závodě o Cenu města Brna 1949 - doprovodném programu ke Grand Prix - dojel na prvním a druhém místě), proto se škodováci rozhodli zkusit změřit síly v zahraničí. V sobotu 24. června 1950 tak posádka Václav Bobek a Jaroslav Netušil vyrazila do vytrvalostního závodu na plný plyn, a kdyby je po třinácti hodinách nezastavila drobná porucha motoru, kterou však s použitím nářadí a náhradních dílů vezených přímo v autě (nic jiného posádky tehdy nesměly použít) nebylo možné opravit, mohli pomýšlet na vítězství – odstoupili totiž z průběžného druhého místa.

Za volantem Škody Sport se Michal Velebný střídá se Stanislavem Kafkou, o auto se starají mechanici Bohumír Svoboda a Jan Velebný.
V plánu bylo vrátit se do Le Mans hned další rok a vše napravit, ale to už neklaplo – zatáhla se železná opona a Češi museli zůstat sedět doma (což byla věčná škoda, protože tehdy debutující Porsche 356 zajíždělo pomalejší časy než Škoda rok předtím). Škoda Sport se tak na okruh La Sarthe podívala s velkou parádou po rozsáhlé pětileté renovaci až v roce 2022 u příležitosti závodů klasických aut Le Mans Classic (konají se od roku 2002 a startovat zde mohou vozy z let 1923-1981, které závod opravdu jely), a při letošní akci tak oslavila 75. výročí své první účasti (a také připomněla 130. výročí automobilky).

Škoda Auto letos slaví 130. výročí značky, stánek francouzského zastoupení vystavoval rychlost v klasické (1100 OHC), i zcela moderní podobě (Kodiaq RS).
„Pokaždé, když na tomto ikonickém okruhu usedám do kokpitu našeho zrenovovaného vozu, si v hlavě představuji tehdejší start Václava Bobka. Je to pro značku Škoda i pro mě osobně opravdu výjimečný okamžik, ze kterého mám husí kůži,“ přiznává Michal Velebný. Atmosféra na okruhu se totiž dá doslova krájet, tak obrovskou auru mají legendární závoďáky na ikonické trati (nemluvě o zdi omamného hluku, která je obklopuje).

„Ten vůz byl dlouho pokládán za ztracený a já ho našel až po dlouhé detektivní práci, během níž jsem mluvil s bývalými závodníky, mechaniky a pořadateli závodů. A pak trvalo ještě několik dalších let, než bylo auto připravené zase vyjet na silnici,“ vyprávěl Michal Velebný. Vůz je pro něj doslova srdeční záležitostí, karoserii totiž navrhoval jeho dědeček Josef Velebný.
VÍTE, ŽE…
Automobilka Škoda má s vytrvalostními závody bohaté zkušenosti. Již v roce 1901 byl firmou Laurin & Klement vyslán známý motocyklový závodník Narcis Podsedníček (jako první tovární jezdec) na tehdy nejtěžší soutěž Paříž–Berlín dlouhou 1 196 km. Do cíle dorazil první, ještě dříve, než ho byli organizátoři připravení přivítat a slavnostně odmávat. Značka Laurin & Klement tak dokázala, že její stroje jsou spolehlivé a odolné a mají světovou kvalitu.

Narcis Podsedníček projel trať tak rychle, že ho v cíli nikdo nečekal.
Vmáčknout se za volant přitom není nijak snadné. I když má otevřenou karoserii, tak to vyžaduje určitou gymnastickou průpravu – opřít se o křehce působící karoserii, protáhnout pravou nohu úzkou mezerou mezi spodkem věnce a sedačkou, vklouznout dovnitř i levou nohou a usednout do sedačky bez bočního vedení. A i tak mám nohy jako žabák a volant v klíně a blíž k hrudníku, než bych si přál. „V autě nemáme ideální posez, protože bylo stavěné na štíhlé jezdce vysoké asi 170 cm,“ přitakává Michal Velebný.

Za volantem se dost nadřete. Pokud se tam vůbec vejdete…
O to větší mám úctu k jeho řidičským schopnostem, že auto dokáže vodit po náročné trati v plné rychlosti a při dvojitém vyšlapávání spojky. Aspoň že Škoda Sport není nijak zrádná. „Auto má pomalé šnekové řízení a pákové tlumiče, což ale na hladkém okruhu není žádný problém. Jen u kyvadlové zadní nápravy se při extrémních náklonech vozu mění její geometrie a to umí pozlobit.“

Naštěstí je závodní škodovka dost přátelské a nezáludné auto.
Větší výzvu tak představuje sledování ostatních závodních strojů – v rámci jedné skupiny (gridu) jsou totiž na trati vozy hned několika výkonnostních tříd. „Provoz na trati se neustále mění. Zpočátku po letmém startu se ti nejrychlejší vzdálí, ale jezdec se pohybuje v menší či větší skupině vozů s podobnou výkonností. Tam je třeba být ve střehu a hlídat si jak vůz vepředu, tak i další konkurenty v zrcátkách. Potom se startovní pole roztáhne a díky 13 km dlouhé trati se stane, že i ve startovním poli 80 účastníků se jezdec ocitne na trati sám, 100 m dopředu i dozadu nikdo. V tom se rozblikají modrá světla – ta přijdou ke slovu hlavně v noci – a traťoví maršálové modrými vlajkami signalizují blížící se rychlejší vůz zezadu. Zásadou je držet si stopu u strany a neměnit ji na poslední chvíli, rozdíl ve výkonech vozidel a jejich maximálních rychlostech je totiž velký. Třeba prvních deset vozů jaguar, aston martin, cooper, ferrari a mercedes-benz míjí zbytek startovního pole rozdílem 50-100 km/h,“ vysvětluje Michal Velebný.
Ještě větší mazec je to v noci, když se celý okruh zahalí do tmy (osvětlené jsou pouze zatáčky a cílová rovinka u hlavních tribun), takže zmizí všechny záchytné body a jede se spíš po paměti. A když do toho začne ještě pořádný slejvák, jako tomu bylo letos, je zaděláno na pěkné drama – které si někteří piloti raději nechají ujít, mnoho aut totiž zůstalo při nočních deštivých jízdách skrytých v boxech (jejich majitelé buď nechtěli promoknout na kost, nebo se báli, že s tím někde praští). „Jízda v Le Mans za deště je velký zážitek, protože neustále hledáte meze přilnavosti. Ta se neustále mění podle toho, jak je která zatáčka od předchozích závodů nagumovaná nebo třeba i potřísněná olejem.“
Pokud si tedy myslíte, že se na Le Mans Classic jezdí majitelé jen předvádět se skvosty ze svých sbírek, tak na to zapomeňte. Jezdí si je užít přesně v tom stylu, pro který byly zkonstruovány. Tady se totiž jezdí na plný plyn (i když s citem k technice) a závodí se tu sice gentlemansky, ale pořád s maximálním nasazením – a to za všech podmínek. A také pořád platí: Abyste mohli vyhrát, musíte nejdřív dojet do cíle.