Hlavní obsah

Na jihu Čech je ráj pro aktivní rodiny: Mají tady málo známý Safari park, stačit vám bude pár stovek. Za zvířaty jsme vyrazili stylově

Foto: Jan Majurník

Nedaleko Českých Budějovic leží Safari Resort Hluboká u Borovan, který láká na řadu atrakcí. Tou nejautomobilovější jsou vyjížďky v off-roadech přímo do výběhů mezi divokou zvěř, navíc spojené s výkladem a zajímavostmi. A tím zábava v tomhle rodinném parku teprve začíná.

Článek

Safari autem není v českých končinách úplným standardem, ale ani něčím jedinečným. Přece jen královédvorská zoo vám malý okruh vlastním vozem nabídne, nicméně Hluboká u Borovan na to jde zase trochu jinak.

Vyrazili jsme na místo korejským KGM Korando a zjistili, co všechno od tohoto celoročně otevřeného (8:00 až 20:00 hod.) rodinného Safari parku očekávat.

Hluboká u Borovan leží necelou půlhodinku jihovýchodně od Českých Budějovic. Jde o farmu s rozsáhlými pozemky (90 hektarů), na kterých žije asi 230 kusů zvířat 25 různých druhů. Převážně jde o faunu domácího nebo neexotického typu, a to i ze vzdělávacích důvodů.

Na místo totiž jezdí rovněž školy i školky, jejichž děti obvykle už naživo viděli tygra nebo lva, avšak třeba jelena či bizona znají jen z obrázků.

Foto: Jan Majurník

Off-road Safari hezky na vleku.

Každopádně jízda autem mezi zvířaty je hodinovou aktivitou stojící 290 Kč na osobu. Standardně se jezdí upravenými teréňáky s přípojným vozidlem, nicméně my v rámci reportáže dostali výjimku a vyrazili Korandem. Úplně výhra to ale nebyla, protože se nás zvířata zvyklá na jiné vozy a odlišné zvuky motorů spíše bála.

Off-road Safari začíná vjezdem do oploceného výběhu, kde vás zprvu uvítají severoameričtí jeleni wapiti, dříve považovaní za poddruh jelena lesního. Největší jedinci váží okolo 400 kg a podobně unesou i na svém paroží. Působí roztomile, někteří wapiti jsou dokonce kontaktní, ale stejně je třeba být obezřetný. Ač se to nezdá, tak mají velkou sílu.

V každém výběhu auto vždy zastaví a průvodce vám poví základní zajímavosti, případně zodpoví dotazy. Součástí projížďky jsou i soutěže pro děti.

Foto: Jan Majurník

Některá zvířata jsou zvědavá, a tak přijdou až za vámi.

Druhý neméně rozlehlý výběh hostí severoamerické bizony, tolik typické pro svůj charakteristický hrb plný tuku využitelného na energii. Samci dosahují hmotnosti až 1,5 tuny, bizoni zvládají běžet rychlostí až 50 km/h po dobu 30 i více minut.

Podle našeho průvodce by běžné auto převrátili jako nic, proto jsme od bizonů udržovali bezpečnou vzdálenost a blíže je zkoumali až za plotem. Totiž bizoni jsou náladoví a obvykle u nich nepoznáte, v jakém rozpoložení zrovna jsou. A pak vysvětlujte pojišťovně, že jste se střetli s naštvaným bizonem, který navíc nemá povinné ručení.

Mimo bizonů se ve výběhu pohybují ještě evropští jeleni, mufloni a daňci. Množí se zde přirozeně, proto uvidíte dospělé jedince i mláďata.

Foto: Jan Majurník

U bizonů nikdy nevíte, jestli jsou naštvaní, nebo v pohodě.

Poslední jízdní sekcí je ohrada s divokými prasaty, kterých na místě žije asi sto. Vzhledem k březosti samic až třikrát ročně potkáte i typicky pruhovaná selata, která jsou jednoduše rozkošná.

Opět se ale nedoporučuje fyzický kontakt s nimi, útěk už vůbec ne. Zvládají rychlost 40 km/h, takže vás tak či onak doženou. Rada od průvodce - pokud by na vás divoké prase vystartovalo, je dobré buď vylézt na strom, nebo se naopak nehýbat.

Vstupné vám vrátí

Po jízdě se můžete jít pěšky podívat po ostatní zvěři, a to na trase dlouhé kilometr nebo delší 4,5 kilometru. Můžete si tak prohlédnout třeba ještě skotské krávy Highland (skotský náhorní skot), texaský dlouhorohý skot (longhorn), kozy (ty jsou příjemně kontaktní), ovce, malé kravičky plemene Dexter (měří asi metr na výšku), ovšem uvidíte i osla, velblouda nebo klokana.

Mezi další aktivity (je jich hodně) v resortu patří například hledání vltavínů (nazelenalé skleněné horniny), jízda na oslovi, dětské hřiště, bistro, ubytování, dráha pro jízdní kolo, kontaktní zoo (hladíte si morče, lamu a jiná zvířata), workshopy nebo třeba možnost zapůjčení kozy na venčení.

Foto: Jan Majurník

Už jste někdy venčili kozu? V Hluboké u Borovan to lze!

To nás zlákalo natolik, že jsme si jednu vypůjčili a je to stejné jako, když venčíte většího psa, jen s tím rozdílem, že koza spase cokoli zeleného. Je to taková živá sekačka na trávu.

Safari Resort Hluboká u Borovan je tak místem, kde se rodiny s dětmi vyblbnou celý den, protože je pořád co dělat. Zejména pokud vyjde počasí.

Vstupné se odvíjí podle sezony. V té hlavní (květen až září) zaplatí dospělý člověk 199 Kč, rodina 1+1 celkem 349 Kč a rodina 2+3 celkem 699 Kč. Pozor, ve chvíli, kdy máte Safari Card (nutná registrace předem), tak se vám na ni vstupné automaticky nahraje (sumu utratíte třeba za jídlo, suvenýry, aktivity), takže jej máte vlastně zdarma.

Některé aktivity pak jsou placené extra, třeba Safari autem stojí zmíněných 290 Kč, jízda na oslíkovi 50 Kč, půjčení zvířete na vodítku 159 Kč, krmení velblouda 129 Kč a další. Parkování v místě je bezplatné a nabízí dostatečnou kapacitu.

Korando v akci

Cestu do resortu jsme absolvovali modelem KGM (dříve SsangYong) Korando, který stále platí za cenově dostupné SUV nabízející svižný turbomotor 1,5 litru o 163 koních. O Korandu se také ví, že jde o vozidlo se skvělým poměrem ceny a výbavy, proto aktuální slevová akce stojí rozhodně za zvážení.

Momentálně totiž KGM Korando koupíte ve vyšší výbavě Style+ za 549 900 Kč, takže máte v základu vyhřívaný volant, duální klimu, 220voltovou zásuvku ve středové konzole, bezdrátovou nabíječku mobilů, akustická skla, výhřev sedadel vpředu, LED mlhovky, tempomat, digitální budíky s funkcí zrcadlení mobilu (Mapy.com přímo před oči), přední parkovací senzory, zadní parkovací senzory, zadní parkovací kameru a další.

K tomu si přidejte tovární záruku 5 let nebo 100 000 km, bezplatný výběr mezi černým a světlým interiérem a 13 autorizovaných středisek po celém Česku.

Načítám