Článek
Jen vloni česká policie šetřila 92 217 nehod a dalších 48 401 kolizí bylo řešeno euroformulářem. To je celkem 140 618 událostí, které když vydělíte 365 (celým rokem), vyjde vám průměr 385 nehod denně.
Od letošního dubna policie navíc nejezdí ke specifickým případům a od července se navyšuje jedna z podmínek k nutnému přivolání ruky zákona na místo kolize, konkrétně škoda na každém ze zúčastněných vozidel nově bude muset přesáhnout 200 000 Kč.
Dost často je mylně interpretováno, že pokud se účastníci nehody nemohou shodnout na viníkovi, tak se musí volat policie. Omyl, nemusí, zákon nic takového nestanovuje. Je to samozřejmě doporučené, ale ne povinné.

Nehoda bez shody na viníkovi? Jen samotná neshoda neznamená povinnost volat na místo ruku zákona.
Jak se tedy řeší taková nehoda, kde není shoda na viníkovi, ale zároveň jedna strana nebo obě strany nechtějí (a zákonně nemusí) k bouračce volat policii? Proč vlastně? Třeba proto, že mají řidiči strach například z nadýchání, vědí o jiném policií potenciálně odhalitelném škraloupu nebo prostě jen nechtějí čekat.
Oslovili jsme experty z pojišťovny Kooperativa (mimo jiné mají apku, která vám ušetří peníze, mrkněte ZDE) a zjistili, jak se věci mají. Překvapivě taková situace má řešení (a ne, není to jen soud), ovšem vyžaduje vynaložit určité úsilí.
Detektivní práce
Prvně je nutné sepsat euroformulář (nebo vyplnit digitálně), který musí obsahovat, kdy se nehoda stala, kde, jakým způsobem, kolik vozidel, kolik účastníků, proč se stala, jak probíhala a jaké jsou následky (škody).
Záznam musí být skutečně důkladný, detailní. Musíte pořídit fotky (popřípadě videa) obou vozidel, zaznamenat důkazy typu stopy pneumatik. Zkrátka čím více důkazů, stop, materiálů a přiblížení situace, tím lépe. Ale pozor, srozumitelně! Jestli jsou nějací svědci události, získejte jejich kontakt, výpověď.

Situaci sepište, foťte, natáčejte, sbírejte důkazy, případně kontakty na svědky a jejich výpovědi.
Milan Káňa z Kooperativy na to konto radí. „Vždy by měli řidiči myslet na to, aby z fotek bylo zřejmé, kde jsou třeba stopy, tedy fotím od většího k menšímu, tedy celkové pohledy a pak i detaily.“
Tento formulář musí být podepsán všemi stranami (digitální se podepisuje elektronicky), ale skutečně nemusí obsahovat viníka ve chvíli, kdy se na něm nemůžete shodnout. A když nechcete (nebo zákonně nemusíte) volat na místo policii.
Jestli vám některá ze stran formulář podepsat nechce, je to hodně ošemetné a tehdy doporučujeme policii přivolat. I přes posbírané důkazy totiž může být celé šetření komplikované a skončit klidně u soudu.

Buďte připraveni na to, že se pojišťovny budou ptát a budou chtít dokládat.
Ale berme to tak, že je formulář sepsán, podepsán, materiály pořízeny. Dalším krokem je předání formuláře a důkazů pojišťovně, ovšem je potřeba počítat s tím, že protistrana udělá to samé. Přece jen se hraje o odškodnění. Pojišťovna se bude ptát, bude zjišťovat, a to nejen pojišťovna potenciálního viníka, ale i ta vaše. A na to bude třeba reagovat, dokládat, vyjadřovat se, komunikovat, spolupracovat.
Finální verdikt tedy vynesou po prostudování případu pojišťovny, které řeknou, kdo nese vinu, tedy kdo bude platit, nebo jestli jde o plichtu, a tehdy pojišťovny neplní. Kdo nebude s rozhodnutím pojišťoven spokojen, ten se bude muset obrátit na policii či soud, což bude vyžadovat opětovné předložení důkazů, vyjádření a vlastně se celý kolotoč spustí od začátku.
Alternativ moc není
O viníkovi tedy v případě nehodové neshody bez účasti policie rozhodují pojišťovny na základě dodané dokumentace, ovšem pozor, jakmile jedna ze zúčastněných stran nesouhlasí, dost pravděpodobně to skončí zmíněným soudním (či policejním) řízením.

Bez účasti policie o zavinění nakonec rozhodnou pojišťovny.
Teoreticky se před nahlášením nehody také nabízí rozejít se stylem „co jsme si, to jsme si“, kdy si každý ponese náklady na opravu sám a nikdo (policie, pojišťovna) se o kolizi nedozví. Toto je ovšem legálně možné výhradně tehdy, pokud nevznikla při nehodě povinnost volat policii.
Další možností je zavolat policii klidně pár dní po nehodě, což se v praxi mimochodem občas děje. Ne nutně kvůli neshodě na viníkovi, ale třeba proto, že se jedna strana po čase rozmyslí. A tehdy budou opět velkou roli hrát důkazy.
Výše popsaná situace o neshodě viníků bez účasti policie je tedy specifická, reálně však nastat může a hodí se vědět, jak v takovém případě postupovat. Nesmíte zapomenout, že prokázání vaší neviny (nebo viny protistrany) je tehdy jen na vás, proto se nebojte být v rámci důkazů detailní, ale srozumitelní.