Článek
Lego je fascinující svět, ovšem víte, že prvními výtvory této dánské společnosti byly dřevěné hračky? Ostatně to a mnohem víc se dozvíte, když navštívíte oficiální Legoland.
Každopádně firma Lego dnes vyrábí nespočet oficiálních stavebnic zahrnujících také auta, a to od nejmenších až po velká, ceněná a sběratelská. Ta jsou rozhodně fascinující, nicméně ještě tady existuje jedna velká komunita nazvaná MOC.

Přiznáme se, že my sami na MOC nemáme talent. Ale naštěstí existují daleko povedenější kousky.
Jde o zkratku pro My Own Creation, což se překládá jako můj vlastní výtvor. Nadšenci z celého světa tak pomocí oficiálních dílků, ale bez oficiálních hotových stavebnicových setů (případně je využijí jen jako základ) nebo návodů sami vymýšlí, skládají a popřípadě tvoří návody pro různorodé kreace.
A když jsme na facebooku narazili na skupinu „Lego Auto Group (Cars, Trucks, and Motorcycle MOCs)“, nestačili jsme se divit, co všechno jsme tam našli. Hvězdou v době tvorby článku byl Čech, který postavil naprosto úžasnou kreaci Škody 120. A objevili jsme toho víc, tak pojďme na to.
Škoda 120
Ukázalo se, že stvořitelem Lego Škody 120 je student střední školy Adam Bratršovský, který se stavění věnuje ve volných chvílích, podle reálných proporcí a se zaměřením na detaily. S Adamem jsme se spojili, a navíc zjistili, že lidová škodovka není jeho jedinou povedenou kreací.

Tuhle detailní Škodu 120 postavil z lega student střední školy.
Nicméně model socialistického auta v měřítku 1 : 12 český šikula postavil proto, že se do vozu jednak zamiloval, a také kvůli tomu, že jej mají doma. Jde tak o 100% autorský výtvor, který má otevíratelné dveře, kapoty, otevíratelný kryt rezervního kola a propracovaný motor.
Lego škodovka se rodila asi měsíc, a i když se to nezdá, padlo na ni více než tisíc dílků stavebnice. Ve skupině mělo auto obrovský úspěch, za pouhé dva dny nasbíralo takřka 5 000 označení „to se mi líbí“.
Z hlediska globálního kapka v moři, ale mezi lego nadšenci jedné skupiny o bezmála 50 tisíci členech mega úspěch. Nám se Adamův výtvor fakt líbí, proto jej řadíme na první místo i v článku.
Lada 1300
Druhý MOC model opět pochází od Adama Bratršovského a jde o legendární žigulík, konkrétně o model Lada 1300. Inspiraci stavitel našel na webu Rebrickable, kde nadšenci sdílí své vlastní výtvory i návody ke stavbě modelů, které oficiální cestou asi nikdy nevzniknou.
Nadšenec žigulík nicméně zdokonalil, přidal kupříkladu kardanový hřídel otáčející se s ventilátorem motoru nebo funkční osvětlení do kufru. Lada 1300 vznikala dva dny a opět padlo přes tisíc kostiček lega.
Traktory Zetor
Poslední dva stroje od Adama jsou zemědělského charakteru, jde o legendární zetory. První MOC výtvor je vlastně Ursus 912, tedy licenční Zetor 8011. Model byl postaven podle návodu na Rebrickable, má výkyvnou přední nápravu, otevíratelnou střechu, zatáčecí nápravu a pohyblivé hydraulické zařízení. Za tři dny pak bylo hotovo, opět s pomocí více než tisícovky dílků.
Druhým strojem je Zetor 25K, který Adam vídá doma, čímž získal předlohu i inspiraci. Model zhotovený za tři týdny ze zhruba 150 dílků Lego Technic má řízení, pohyblivý dvouválcový motor, funkční hydraulické zařízení a točící se kardan.
Unimog
Mercedes-Benz Unimog je známý víceúčelový automobil, zkratka Unimog znamená Universal-Motor-Gerät a překládá se jako univerzální motorový stroj. V reálném světě jde o poměrně drahého, ale na práci všeho druhu extrémně schopného pomocníka. Není proto divu, že jej v provedení Unimog 406 postavil Daniel Brunner.
Autor uvádí, že jde o plně MOC výtvor, a navíc rádiem řízený, což znamená, že tenhle Lego Unimog jezdí.
Ferrari F40
Nejde sice o nejdetailnější a nejkrásnější Lego Ferrari F40, nicméně autor David Yang se nebál a šel do pořádných rozměrů, jak dokládají přiložené snímky. Bezpečné poznáte ikonickou příď s typickými světly, červenou barvu a tolik typickou záď se sportovním křídlem. Pochopitelně nechybí ani pohled na motor nebo interiér.

Velké Lego Ferrari F40 od Davida Yanga se snaží kopírovat tvary originálu.
Toyota AE86
Přestože byla tahle Corolla obyčejným autem, tak díky filmu Initial D a rozvozu tofu pomocí řízeného smykování se stala doslova legendou. Zoe Frąckowiak z Polska se rozhodla ji oživit pomocí lega.
Vloni si vůz navrhla ve studiu pro autory a letos jej konečně postavila jakožto součást jednoho anime projektu. Model je plně otevíratelný, do kufru se vejdou dvě přepravky s tofu, nechybí výklopné lampy, motor nebo kompletní detaily interiéru.
Mack DM 492
Uživatel jménem Dwelves Bricks do skupiny nahrál několik fotografií starého nákladního vozu značky Mack typu DM 492 z 80. let, který sloužil jako palivová cisterna pro vojenské letectvo.
Dle snímků autor MOC výtvoru nešetřil detaily a vyhrál si i s nápisy, vzadu nechybí žebřík a z boku tankovací hadice.
Ford Mustang
Lego „stang“ by nebyl obvykle nic zajímavého, pokud by nešlo o třetí generaci postavenou na platformě Fox sdílenou s kompaktním Fordem Fairmont. Nejde říct, že by v reálu šlo o úspěšnou řadu, protože modrý ovál začal lidem dávat to, co od Mustangu chtějí, až s nástupem čtvrté generace.
Každopádně uživatel Szunyogh Balázs svůj MOC výtvor prezentoval se dvěma motory. Prvně s klasickým osmiválcem a dále s přeplňovaným motorem Lima 2,3 litru.
Dodge Ram Van
Znáte film Sám doma? Pokud ano, tak jistě víte, že „mokří bandité“ jezdili v modelu Dodge Ram Van z 80. let. A přesně tenhle kus s plně otevíratelnými bočními dveřmi postavil Manuel Grosche. Autor dále uvádí, že nápisy OH-KAY jsou rovněž jeho vlastním dílem.

Lego Dodge Ram Van představuje dodávku z filmu Sám doma.
Porsche 964 GT2
Tohle auto sice našlo svůj základ v oficiální stavebnici Porsche 911 Targa, nicméně autorem jménem Christian Glenn McKinnie bylo hodně upraveno. Přibyl například závodní výfuk inspirovaný 80. léty, přední spoiler, zadní difuzor, přepracovaná ochranná klec, zesílená karoserie, větší křídlo a předělané podběhy kol. Nechybí ani hasicí přístroj, anténa, tažná oka či nádobka na brzdovou kapalinu.
Aston Martin Vulcan
Drtivá většina modelů Aston Martin Vulcan nesměla oficiálně na silnici a stály několik desítek milionů korun každý kus, proto bylo pro stavitele jménem Ben Camilleri finančně zajímavější si exotický závoďák postavit z lega.
Lego Aston Martin Vulcan má otevíratelné dveře a kapotu.
Vývoj podle jeho slov zabral více než rok, následně využil letošních vánočních svátků k tomu, aby se na projekt vrhl. Design prý řešil spolu s objednávkou potřebných dílů několik měsíců.
Hlavně v originále složité aerodynamické tvary daly autorovi zabrat, stejně tak přední otevírací kapota, dveře nebo detailní interiér. Ben dodává, že kola a brzdy si sám navrhl a vytiskl na 3D tiskárně.
Trabant 601
Víte, proč se trabantu říká BMV (bé-em-vé)? Protože jde o bakelitové motorové vozidlo. Autor Péter Szűcs o své 601 moc nenapsal, ale někteří v komentářích pod jeho příspěvkem uvádí, že jde o velmi přesné zobrazení originálu.
Aby ne, když jeho lego MOC stavba poměrně věrně zachycuje původní bakeliťák včetně interiéru, motoru a kufru, kam autor (a neptejte se proč) umístil čtyři mrtvá „těla“.
Galerie
Výtvorů najdeme ve skupině „Lego Auto Group (Cars, Trucks, and Motorcycle MOCs)“ pochopitelně daleko víc, některé vypadají jako naše dílo prezentované úplně za začátku, jiné se přibližují povedené Škodovce 120. Tady je každopádně výběr dalších zajímavých MOC modelů z oné skupiny.
Podobných skupin je na facebooku samozřejmě víc, stejně tak na samotném internetu. To jen dokazuje, že lidská kreativita nemá hranic a že lego může sloužit ke stvoření obyčejných autíček, ale i mistrovských děl. A co vy, baví vás lego?