Hlavní obsah

Přijíždí další elektrický Mustang. Tentokrát z Ruska

Foto: Aviar Motors

Aviar R67 – další elektrická klasika má přijet z Ruska!

14. 7. 2019

Pravda, dalo se očekávat, že to přijde, ale nikdo netušil, že se téměř roztrhne pytel s klasickými vozy na elektřinu. Jen uznejte, své klasické vozy s elektrickým pohonem už vyrábí třeba Jaguar a Aston Martin. Ale tento elektromobil s karoserií klasického Fordu Mustang je už druhý za uplynulý měsíc. Avšak tento stojí za pozornost už jen tím, že přijíždí z Ruska.

Článek

Jmenuje se R67 a jde o první výtvor ruského start-upu, společnosti Aviar Motors. Je evidentní, že odkazuje na Ford Mustang s karoserií Fastback z roku 1967. Zatím jde jen o koncept, ale technika vypadá slibně – šasi je z hliníku a karoserie z karbonu. Což také mimochodem znamená, že žádný původní Mustang pro tento projekt nemusí položit svůj život, Aviar se o vše postará.

Foto: Aviar Motors

Aviar R67 má pod klasickou karoserií skrývat ty nejmodernější technologie – koneckonců, samotná karoserie je z karbonu a šasi je hliníkové

Nenechte se vysmát, Rusko ušlo od doby, co příslovečné „okno do Evropy“ otevřel car Petr I. Veliký, dlouhou cestu. Díky hliníku a karbonu bude R67 na poměry elektromobilu lehké. Bude ale rychlé? Zrychlení na stovku za 2,2 vteřiny zní celkem dost výmluvně – pomáhá k tomu 100kWh baterie, která dává elektromotorům výkon 840 elektrických koní a 950 Nm točivého momentu. A nebude polevovat až do rychlosti 250 km/h, kde auto přiškrtí omezovač – v podstatě jde o bezpečnostní opatření, protože aerodynamika 50 let starého auta má přece jen své mouchy…

Přesto má Aviar R67 pro jistotu přední lízátko, které tlačí čumák auta k zemi. K tomu pomáhá ještě zadní spojler, který se aktivuje v rychlosti nad 120 km/h, pod ním situaci jistí ještě difuzor. Adaptivní vzduchový podvozek se umí ve vyšších rychlostech snížit a na uzdě potom hlídá všechna čtyři poháněná kola elektricky řízená kontrola trakce a k tomu stabilizace.

Přes všechny skepse vůči dojezdu elektromobilů slibuje Aviar dojezd až 500 km, otázkou však je, zda to potvrdí i v praxi. A to se ani neptáme, o kolik se ten dojezd sníží v případě, že si zapnete komfortní prvky, jimiž jsou v daném případě dvouzónová klimatizace, vyhřívaná sedadla a řada dalších příjemností.

Je tu také evidentní inspirace americkou Teslou, důkazem budiž velký centrální displej na středovém panelu a funkce autopilota. O ceně zatím žádné informace nemáme, měli bychom ale jednu zajímavost – v Aviaru se dušují, že R67 bude mít i externí zvukový systém, který bude kopírovat zvuk slavného Shelby GT500. Není to sice pravá V8, ale ta představa nezní špatně!

autowebAUTOWEBaUtOwEb

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.