Článek
Kdo teď chtěl Mercedes-Benz GLC v provedení SUV kupé nebo v klasickém SUV stylu a požadoval sportovní hardware od AMG, měl u nás na výběr výhradně čtyřválcové plug-in hybridní provedení s úctyhodným systémovým výkonem 680 koní a točivým momentem 1 020 Nm (dříve se prodával ještě mild-hybridní čtyřválec GLC 43).
Jenže mnohým zákazníkům externě nabíjený pohon ve spojení se čtyřválcem moc nevyhovoval, volali po něčem s více válci, ale podobně divokém. A tak se borci z Affalterbachu zavřeli do dílen, a když se dveře opět otevřeli, vyjelo z nich GLC 53 4MATIC+.
Srdcem SUV i varianty SUV kupé je řadový zážehový třílitrový mild-hybridní šestiválec, dvojitě přeplňovaný turbodmychadlem a pomocným elektrickým kompresorem s výkonem 7,5 kW.

Pod označením 53 4MATIC+ se ukrývá šestiválec o výkonu 449 koní.
Nejvyšší výkon šestiválce činí 330 kW (449 koní), točivý moment dosahuje standardně 600 Nm, v krátkodobém režimu po dobu 10 sekund dokonce 640 Nm. Výrobce se pochlubil také kombinovanou spotřebou paliva, a to 9,2-9,7 l/100 km pro SUV kupé a 9,4-9,9 l/100 km pro klasické SUV.
Rozsáhle modernizovaný šestiválec slibující více emocí je doplněný sportovním devítirychlostním automatem s pádly pod volantem a plně variabilním pohonem všech kol vyladěným specialisty z AMG. Vedle elektronicky řízeného samosvorného diferenciálu zadní nápravy má ostré GLC k dispozici ještě režim pro driftování, což je u SUV AMG vůbec poprvé.

Pohonný systém sází na podpůrný mild-hybrid.
Od vozu máme podle Mercedesu očekávat rychlejší reakce na plyn, znatelnější nástup točivého momentu, více agility i sportovnosti.
Mild-hybrid pracující s napětím 48 V vás nijak nebude obtěžovat. Stará se o krátkodobé zvýšení výkonu o 17 kW (23 koní) a 205 Nm, rekuperaci, startování a další technické záležitosti.
Divoké SUV zrychlí z nuly na sto za 4,2 sekundy, pokud si zvolíte příslušný paket. Maximálka je standardně omezená na 250 km/h, ale za nějaké koruny navíc vám výrobce dovolí až 270 km/h.
Rámus na přání
Díky novému výfukovému systému se speciálními rezonátory nepřijdete o charakteristické praskání při uvolnění plynu nebo o basový zvuk při silné akceleraci. A kdo chce, může mít zvuk zkrášlen volitelnou výfukovou klapkou pro ještě větší rámus.

Dynamický zážitek umocní sportovně laděný interiér.
Řidiči mají na výběr několik jízdních režimů, ovlivňujících chování vozu, asi nejdůležitější je ten závodní, umožňující zkušeným řidičům velmi dynamickou jízdu na okruhu. K tomu slouží i několik nastavení elektronické stabilizace nebo pohonu kol.
Pro plnohodnotný zážitek z jízdy byl vyladěn ještě adaptivní podvozek, přizpůsobující tlumení na každém kole zvlášť, nebo třístupňové parametrické řízení (mění účinek posilovače v závislosti na rychlosti jízdy a úhlu natočení volantu).
K divokým radovánkám přijdou vhod kotoučové brzdy se standardně červenými třmeny a vnitřním chlazením, vpředu o rozměrech 390 × 36 mm a vzadu o rozměrech 360 × 26 mm, a také řízení zadní nápravy s maximálním úhlem natočení 2,5 stupně.

GLC 53 4MATIC+ vás odveze na nákup i na okruh.
Do 100 km/h se zadní kola natáčí opačně než přední kola, nad stovku rovnoběžně s předními koly (tehdy nejvýš 0,7 stupně). To vede ke zlepšení jízdních vlastností na silnici a manévrování v úzkých prostorech, typicky parkovacích garážích.
A pokud by vás ostrá jízda přestala bavit, můžete zapřáhnout přívěs o hmotnosti až 2 400 kg (dosud 1 800 kg) a vyrazit za jiným dobrodružstvím.
Zlatý rok
Od uvedení si GLC 53 4MATIC+ budete moci pořídit s paketem Golden Accents (v nabídce bude jen rok), který hlavní černou nebo šedou barvu karoserie doplní četnými detaily ve zlatém odstínu, jaký najdete například i na 21palcových ráfcích. A kdo chce víc, ten sáhne po bočních foliích AMG.
Chrom či zlato nejsou pro každého, ostatním zákazníkům výrobce nabízí paket Night s vnějšími prvky typu kryty zrcátek a ozdobné lišty lakovanými do černé. K tomu přidává tmavě chromované koncovky výfuku nebo kliky dveří.
Nadšenci si pak zamilují paket Night II s rozšířenými černými prvky a také karosářskými díly jako přepracovaný přední nárazník, větší křídlo nebo difuzor.
Sportovní prvky mají své místo rovněž uvnitř. Jde třeba o sedadla, barevně sladěné akcenty, ozdobné prošívání, karbonové dekorace nebo podsvícená loga AMG.
Ceny ani uvedení na trh Mercedes zatím neoznámil. Bezpečně víme, že plug-in hybridní GLC 63 S E PERFORMANCE stojí od 3 188 350 Kč, zatímco GLC 63 S E PERFORMANCE kupé od 3 260 950 Kč. Mild-hybridní novinka Mercedes-AMG GLC 53 4MATIC+ by tak mohla začínat na znatelně nižší částce.






