Hlavní obsah

Naučte se řídit zadarmo: V Sosnové začínají bezplatné kurzy bezpečné jízdy

Foto: Jakub Misík
18. 1. 2023

V autoškole vás naučí základní řidičské návyky a elementární pravidla, ale pokud se chcete v řízení zlepšovat, pokračující kurzy bezpečné jízdy pod dohledem profesionálů jsou jasným doporučením. Nyní je můžete absolvovat dokonce bezplatně.

Článek

Na Autodromu Sosnová na Českolipsku začnou v sobotu bezplatné kurzy bezpečné jízdy pro začínající řidiče. Kurzy pořádané ve spolupráci s projektem Start Driving se uskuteční ve čtyřech termínech v lednu, únoru a březnu. Určené jsou mladým řidičům z Libereckého kraje, kteří nemají řidičský průkaz déle než tři roky, řekl dnes ČTK za organizátory Jan Polák, ředitel Týmu silniční bezpečnosti.

Liberecký kraj kurzy pro začínající řidiče podporuje dlouhodobě, první zorganizoval už v roce 2010, postupně se pak rozšířily i do dalších regionů. „Mladí řidiči patří dlouhodobě k nejrizikovějším skupinám na silnicích. Přidat plyn je láká více než jejich starší kolegy. Chybí jim více výcviku zaměřeného na bezpečnější řízení. Dlouhodobě usilujeme o bezpečné silnice, jedním z příkladů, jak tomu jdeme naproti, je dovzdělávání začínajících řidičů,“ doplnil náměstek hejtmana Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj).

Podle předsedy Asociace autoškol Aleše Horčičky je optimální se na podobný kurz přihlásit zhruba rok po získání řidičského průkazu. „To je ta ideální doba, kdy žák má už nějaké zkušenosti a tady je může porovnat s tím, co mu chceme připomenout. V Rakousku je to nastavené exaktně, tam musí na kurz do roka od řidičáku každý,“ řekl. Horčička v České Lípě provozuje autoškolu, kterou ročně projde zhruba tisícovka studentů. Jen autoškola ale podle něj nestačí.

Foto: Jakub Misík

Na polygonu si můžete zkusit věci, které by vás na silnici dostaly do maléru

Výuka na kurzech bezpečné jízdy se soustředí na rizikové situace. V bezpečném prostředí autodromu si účastníci procvičí brzdění na kluzkém povrchu, zkoušet budou bezpečný průjezd zatáčkou, zvládnutí smyku a mnoho dalších manévrů. „Na polygonu budou jezdit ve vlastních vozidlech. Chceme, aby si každý řidič vyzkoušel možnosti auta, ve kterém běžně jezdí. Připraví se na to, jak jeho auto reaguje při smyku nebo jak dobrzďuje při zhoršených podmínkách,“ dodal Polák.

Reklama