Hlavní obsah

Olejový filtr, ESC, Wankel nebo V8. Poznejte zemi původu zásadních vynálezů ve světě aut v kvízu

Foto: Lukáš Volšický
14. 11. 2022

Automobil je nepochybně jedním z nejvýznamnějších vynálezů v historii lidstva, už tradičně spojený se spoustou menších vynálezů udávajících technologický pokrok i celkovou evoluci. Pochopitelně se na tom podílela většina zemí moderního světa, a proto jsme pro vás vytvořili netradiční kvíz, v němž budete hledat země původu jednotlivých technologií. Zvládnete jím projít bez chyby?

Článek

Projděte naším naučným kvízem a zkuste správně zodpovědět všech 10 otázek:

1. Náš naučný kvíz o zásadních automobilových vynálezech začneme jednoduše a budeme se věnovat tomu vůbec nejdůležitějšímu. Vůbec první automobil na benzin vynalezl Karl Benz a nás zajímá, jestli si správně pamatujete jeho rodiště. Odkud pocházel?
Foto: Mercedes-Benz
2. Přední nápravu typu MacPherson najdeme na většině moderních aut, a proto umí překvapit skutečnost, že konstrukčně pochází už ze 40. let minulého století. Víte, v jaké zemi ji vymyslel tamní rodák Earle Steele MacPherson?
Foto: Shutterstock / Ulianenko Dmitrii
3. V dnešních dnech známe ikonické motory V8 hlavně díky nadupaným americkým autům, ale svou zemi původu mají překvapivě v Evropě. Zvládnete správně uhádnout kout starého kontinentu, odkud jsou?
Foto: Lukáš Volšický
4. Legendární Wankelův motor se proslavil hlavně díky japonské Mazdě, která to s unikátní koncepcí nevzdává ani dnes. Originální země původu je ale na opačném konci světa. Víte, kde žil jeho konstruktér?
Foto: Mazda
5. Historicky prvním automobilem se spalovacím motorem a pohonem všech kol byl Spyker 60 HP. Vzpomenete si, odkud byla již zaniklá automobilka?
Foto: Spyker
6. Airbagy zachraňují životy při dopravních nehodách a společně s bezpečnostními pásy jsou jedním z nejdůležitějších prvků pasivní bezpečnosti. Tipnete si správně zemi, v níž byl udělen patent?
Foto: Shutterstock / Attapon Thana
7. A když už jsme u bezpečnostní výbavy moderních aut, nepochybně si vzpomenete také na zemi původu severské automobilky, jaká jako první uvedla tříbodový bezpečnostní pás do sériové produkce.
Foto: Volvo
8. Vinuté pružiny pomáhají kvalitnějšímu komfortu i lepším jízdním vlastnostem. Prvním produkčním automobilem s vinutými pružinami údajně byl Brush Runabout z roku 1906 a ukázal světu, jak bude vypadat budoucnost. Tipnete si správně jeho zemi původu?
Foto: Shutterstock / M181
9. Umíte si představit mazání spalovacího motoru bez olejového filtru? Zkuste správně zodpovědět zemi původu zásadního vynálezu a my vám následně přiblížíme jeho příběh.
Foto: Shutterstock / NONGASIMO
10. Elektronický stabilizační program, jak v Česku odborně říkáme „stabilizaci“, nám pomáhá zvládnout i velmi silná auta v náročných jízdních podmínkách. Víte, z jaké země pochází automobilka, jaká jej vymyslela?
Foto: Shutterstock / nednapa

Tak co, máte všechny odpovědi zkontrolované? Pokud ano, vyhodnoťte si test.

Kvízy na webu Garáž.cz

Zkuste si i naše další kvízy plné rozličných témat na Garáž.cz. Neotálejte a prověřte si své motoristické znalosti. O výsledky se můžete pochlubit v diskusi pod článkem či na vašich sociálních sítích.

Reklama