Hlavní obsah

Už je to tady! Za jízdu s autopilotem dostanete slevu.

Foto: Archiv Garáž.cz
17. 3. 2017

Kdysi jsme psali o tom, že na autonomních autech nejvíc vydělají pojišťovny. My přestaneme bourat, protože stroje budou neomylné, ale stejně budeme platit, protože co kdyby... A v Americe už to začínají zavádět do praxe.

Článek

Root Insurance, malá pojišťovna v americkém Ohiu, konečně plní jeden ze slibů Elona Muska. Totiž, že řidiči Tesly by se mohli dostat k levnějšímu pojištění, pokud budou často používat funkci autopilota. Myšlenka je taková, že čím častěji svěříte řízení stroji, tím je menší šance, že budete mít nehodu. Podle Muskových statistik se počet nehod ve vozech řízených autopilotem snížil během betatestování až o 40%. A cílem je samozřejmě vytvořit budoucnost bez kolizí, protože stroje si všechno včas spočítají. Pojišťovny už na to začínají slyšet a tohle je jenom první vlaštovka. Stroje ale pravděpodobně nebudou neomylné, a tak bude pojišťoven pořád potřeba. Platit tedy nepřestaneme, náročnější budou spíš soudní pře poté, co to dva "roboti" nezvládnou a ťuknou do sebe. Pojišťovna bude žalovat jinou pojišťovnu, automobilky se pustí do sebe navzájem a vtáhnou do toho i dodavatele softwaru. Bude to legrace.

Foto: Archiv Garáž.cz

Pojišťovnám jde ale primárně o to, abyste platili roční poplatek a nebourali. A stroje jim k tomuhle ideálnímu stavu mohou hodně pomoct. V Ohiu to vymysleli tak, že si do mobilu stáhnete software, který bude při propojení s autem hlídat, kolik kilometrů/mil najela vaše Tesla s autopilotem. A podle toho se vám spočítá sleva. Jistě, jde zatím o krkolomné řešení jedné pojišťovny pro jednu automobilku, ale můžete si být jistí, že už si na nás pojišťováci brousí zuby. A kontrolováním autopilotů to neskončí. Překročili jste rychlost, když jste to vzali do vlastních rukou? Vyjeli jste za deště nebo vánice? Projeli jste na oranžovo-červenou nebo si zkrátili cestu odcouváním z jednosměrky? Tohle rizikové chování budou pojišťovny určitě trestat, jakmile nám skrz auto uvidí na všechno, co děláme a neděláme.

Tak doufejme, že tenhle pojišťovací Velký bratr je ještě hodně daleko.

Reklama