Hlavní obsah
záhlaví
Hlavní obsah

Trh s osobními auty v Česku povážlivě kolísá

Foto: Shutterstock
5. 3. 2020

Počet registrovaných osobních aut se v Česku v únoru letošního roku meziměsíčně propadl o 9,2 procenta. Celkově majitelé v únoru zaregistrovali 17 377 osobáků, oproti 19 132 z prvního měsíce letošního roku. Alespoň to vyplývá z aktuálních dat od tuzemského Svazu dovozců automobilů. Meziročně prodej osobních aut klesl o téměř 8 procent. Nejžádanější vozy jsou stále od tuzemské Škodovky, z čísel je patrný rostoucí zájem o auta s alternativním pohonem.

Článek

Když přijde na nový osobní vůz, dávají Češi přednost benzinu. Letos na něj zatím jezdí více než šest z deseti nově zaregistrovaných aut. Třicet procent patří naftě a zbytek tvoří vozy s čistě elektrickým pohonem (594 nových aut) a plug-in hybridů (364 kusů). Nárůst je patrný ve chvíli, kdy si uvědomíme, že za celý rok 2019 se v Česku registrovalo 756 elektrických aut a 466 hybridů.

Za nárůstem stojí hlavně zvyšující se nabídka od automobilek. Například tuzemská Škoda na přelomu roku začala dodávat prvním zákazníkům jednak elektromobil Citigo-e iV, jednak plug-in hybrid Superb iV. Pro ještě vyšší zájem o vozy s baterií je třeba vybudování patřičné infrastruktury dobíjecích stanic. S tím ostatně souhlasí i šéf Škody Auto ČR Luboš Vlček.

V čele tabulky nejprodávanějších značek stále stojí Škoda Auto, a tak téměř čtyři z deseti nově registrovaných aut patří pod Mladou Boleslav. Konkrétně řidiči v únoru zaregistrovali 6 387 škodovek. Následuje Hyundai (1 611 aut) a Volkswagen (1 585). Oproti lednu se změnila situace na čtvrtém místě. Zatímco před měsícem jsme psali o úspěšném startu Kii, její bramborová medaile nyní patří Dacii. Těsně za ní je Toyota, následuje Peugeot, Kia je až sedmá a první desítku uzavírají Mercedes-Benz, Renault a Ford.

Foto: Škoda Auto

Škoda Auto výrobní linka

Co se konkrétních modelů týče, sází Češi na jistotu. Nejprodávanější tento rok je Octavia, Fabia a Scala. Tuzemská automobilka tabulku deseti nejprodávanějších modelů opanovala, výjimku tvoří pouze Hyundai i30 na 4. místě, Hyundai Tucson na 9. místě a na chvostě skončil Volkswagen Tiguan.

Čísla rostla na trhu s motocykly. V únoru si zákazníci zaregistrovali přesně 1 009 motorek, což je více než 40% narůst oproti lednu. Pro zajímavost byl letošní únor z pohledu motocyklů nejsilnější od krizového roku 2008, kdy si řidiči přihlásili 1 307 strojů. Na sezonu vysokých prodejů motorek si ovšem budeme muset ještě chvilku počkat. Už za březen by ale počet mohl přesáhnout dva tisíce. Uvidíme.

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.