Článek
Čínská dvojznačka koncernu Chery s názvem Omoda a Jaecoo uvedla na český trh jeden nový model Jaecoo 5 a jeden nový pohon představený u Omoda 5. Obě SUV spolu techniku zčásti sdílí, přesto umí být i jiné.
Novinka číslo 5
Začneme novinkou, kterou je SUV Jaecoo 5. Možná si říkáte, že vypadá dost podobně jako už prodávané Jaecoo 7? Máte recht, liší se primárně délkou a předními světlomety, které má sedmička dělené.

Jaecoo 5 poznáte hlavně podle předních světel.
Prodejním tahounem bude podle nás provedení se spalovacím motorem 1,6 litru. Zážehová jednotka nabízí výkon 147 koní a točivý moment 275 Nm, posílaný skrze sedmirychlostní automat značky Getrag na přední kola.
Technicky zajímavý hybridní pohon (HEV) nepotřebuje externí dobíjení, ale přesto se vozidlo umí chovat i jako elektromobil.

Model se nabízí se třemi typy pohonů.
Agregát složený z benzinové patnáctistovky a dvou elektromotorů nabízí systémový výkon 224 koní, točivý moment je na přední kola přenášen skrze jeden převod. Zatímco první elektromotor startuje spalovací motor a vyrábí elektřinu pro akumulátor 1,83 kWh (využitelná kapacita je asi 50 %), tak druhý elektromotor slouží jako pohonný.
Vůz navíc zvládá osm provozních režimů, například pohon výhradně na spalovací motor, výhradně na elektromotor, pohon na elektromotor s tím, že spalovák pouze vyrábí energii nebo třeba kombinaci obou motorů.

Myslíme si, že bestsellerem v Česku bude ryze spalovací provedení.
Zajímavostí je, že samonabíjecí hybrid nemá alternátor a 12voltovou palubní síť živí trakční baterie skrze měnič napětí. Jelikož je Omoda technicky příbuzná, platí vypsané parametry i pro hybridní Omodu 5.
Třetím pohonem novinky Jaecoo 5 je ten ryze elektrický. Skrze stálý převod putuje 211 koní a 288 Nm na přední kola, energii systém čerpá z trakční LiFePO4 baterky o hrubé kapacitě 61 kWh (využitelnou výrobce neuvádí), WLTP dojezd činí až 402 km na jedno nabití.
Elektromobil lze nabíjet pomalu (AC) výkonem 11 kW, na rychlonabíječce (DC) výkonem až 130 kW. Ruční či automatický předehřev baterie pro optimalizované nabíjení ovšem chybí, systém teplotu prý sám řídí automaticky. K tomu máte od základu k dispozici technologii V2L, skrze níž lze živit ostatní spotřebiče výkonem až 3,3 kW.
Dvakrát jinak
Jako první jsme krátce zkusili Jaecoo 5, designově moderní, avšak stále svým způsobem konzervativní SUV. Jeho zpracování působí slušně, určitě neurazí. Digitální budíky jsou menší a široké, zatímco infosystém velký a vertikálně orientovaný.

Jaecoo 5 sází na menší budíky a vertikální infosystém.
Obrazovka zde slouží zejména k tomu, abyste na ni mohli zrcadlit svůj mobil skrze Apple CarPlay nebo Android Auto. Do dotykového displeje jsou pak soustředěny prakticky všechny ovladače, což je dnes sice moderní, ale ne tolik komfortní.
Jízdní projev je pak velmi neutrální, zpětná vazba od volantu prakticky nulová. Nečekejte, že si s vámi auto bude skrze něj „povídat“, ale zase se nebojte o pohodlí. Díky přednímu zavěšení McPherson a zadnímu víceprvku je SUV většinu času pohodlné. Určitou výjimku tvoří opravdu hodně rozbité silnice.

Omoda 5 nabízí odvážnější design a za nás čitelnější obrazovky.
Omoda 5 je proti Jaecoo 5 designově odvážnější, dominuje zde široká maska a dělené světlomety. Uvnitř pak najdete dva velké sdružené displeje, podle nás o něco lépe čitelnější než v Jaecoo. Infosystém je zde opět hlavně na zrcadlení telefonu a pár nastavení, znovu řešené virtuálními ovladači.
Příjemně nás nicméně překvapil hybridní pohon jinak řidičsky neutrálního auta. Po dobu naší testovací jízdy jel automobil výhradně na elektromotor, takže jízda byla hladká, plynulá, akcelerace dostatečně svižná.
Spalovací motor se do pohonu kol během našich zkoušek nezapojil, a to ani v rychlostech kolem stovky nebo při plném sešlápnutí plynu. Totiž kvůli onomu jednomu převodu se spalovák může do fyzického pohonu kol zapojit jen za určitých podmínek a lepší službu stejně udělá ve chvíli, kdy skrze první elektromotor generuje elektřinu.
Dvojznačka Omoda a Jaecoo tak přiváží do Česka zajímavé modely a pohony, které uspokojí jak nenáročné uživatele toužící po „normálním“ autě, tak šetřílky nebo fanoušky elektroaut. Cenově startuje Jaecoo 5 od 649 000 Kč, zatímco Omoda 5 stojí od 669 000 Kč (se spalovacím motorem, hybrid zatím cenu nemá).










