Hlavní obsah

Startuje Barumka, pořadatelé slibují skvělou podívanou

Foto: Barum Czech Rallye Zlín

Bude Jan Kopecký slavit popáté za sebou? To bude jisté až v neděli odpoledne...

15. 8. 2019

Možná vás to překvapí, ale Barum Rallye je s návštěvností více jak 200 tisíc lidí největší sportovní akcí v České republice. V roce 1971 začínala jako amatérská soutěž, dnes patří do kalendáře Mistrovství Evropy. A každý závodník vám řekne, že podobně nadšené fanoušky mají jen v Itálii a v Portugalsku. V pátek startuje 49. ročník a my vám slibujeme, že bude na co koukat!

Článek

Až v pátek vyrazí na trať Jan Kopecký, tedy úřadující mistr republiky a mistr světa kategorie WRC2, bude v úplně jiné pozici, než na jakou je zvyklý. Do posledního závodu českého mistráku totiž vstupoval už jako vítěz, ale letos nemá jistého vůbec nic. Čtyři vítězství v řadě a sedm celkově jsou sice skvělou vizitkou, ale na záda mu dýchá Filip Mareš, který startuje na Barumce nejen s vidinou možného titulu mistra republiky, ale především mu jde o titul juniorského mistra Evropy. „Jsme tovární posádka, musíme předvést profesionální výkon a samozřejmě, že chceme vyhrát,“ říká Jan Kopecký.

Foto: Barum Czech Rallye Zlín

Filip Mareš s Honzou Hlouškem, dva mladí talenti mají šanci vyhrát titul mistra republiky, ale hlavně titul mistra Evropy!

„Soustředíme se na boj o titul juniorského mistra Evropy. Ale taky víme, že můžeme zaútočit na titul mistra republiky, to když dokážeme Honzu porazit,“ vynáší karty Filip Mareš, který jede teprve druhou sezónu s autem třídy R5. A daří se mu náramně. „Prostě pojedeme to svoje, tlak bude jen takový, jaký si dokážeme sami na sebe připustit. Roman Kresta, který připravuje naše auto a je tady místní, nám bude mentorem, a my se budeme snažit, aby tohle nebyl náš poslední závod sezóny.“ Mareš tak naráží na fakt, že kdyby získal juniorský evropský titul, dostal by i tučnou finanční prémii, za kterou by se svým spolujezdcem Janem Hlouškem jeli ještě další dvě evropské soutěže.

Jenže zatímco tihle dva budou hlavními miláčky českých fanoušků, tak o titul mistra Evropy pojede Alexej Lukjaňuk, úřadující šampion, který se netají touhou vítězství obhájit. „Vloni jsme tady dojeli druzí za Kopeckým, který to tu dokonale zná. Já ale nejsem v situaci, abych mohl všechno vsadit na vítězství, pro mě jsou důležitější body do celkového pořadí, a tak budeme muset jet nejen srdcem, ale i hlavou,“ přiznává bez okolků ruský závodník, který startuje s Citroënem C3 R5. Šampionát vede, ale na záda mu dýchá Polák Lukasz Habaj (Fabia R5) a Brit Chris Ingram (Fabia R5).

Foto: Barum Czech Rallye Zlín

Páteční noční speciálka v ulicích Zlína patří k tomu nejlepšímu

Domácí fanoušky však budou zajímat i další české posádky, konkrétně Václav Pech, Jan Černý nebo Miroslav Jakeš. A spousta zasvěcených tvrdí, že černým koněm závodu by se mohl stát Tomáš Kostka, který pojede s novou evolucí závodní Škody Fabie, a přestože toho letos moc neodzávodil, zkušenosti a tah na branku mu rozhodně nechybí.

Foto: Barum Czech Rallye Zlín

Pořadatelé opět očekávají víc jak 200 tisíc diváků

Na závodníky čeká od pátku do neděle 219 ostrých kilometrů a po loňském zkracování trati se pojede zase naplno, tedy mimo jiné i na oblíbené rychlostní zkoušce Pindula. Jedním z největších zážitků však bude bezesporu páteční městská rychlostní zkouška, která se tradičně jede na autobusovém nádraží ve Zlíně, a kde mají diváci šanci vidět závodníky pěkně zblízka. A právě tady se pojede i třetí závod šampionátu Grand Prix historických vozidel, který první víkend v září završí závod Zbraslav-Jíloviště. „Je to první ročník, ale na startu ve Zlíně bude bezmála třicet posádek v autech z dvacátých a třicátých let minulého století,“ slibuje atraktivní podívanou Jan Šťovíček, prezident Autoklubu ČR.

Letošní Barumka bude opravdovým zážitkem, o tom netřeba pochybovat. Bude to taky příprava na příští slavnostní, již padesátý ročník. Pořadatelé prosí všechny fanoušky, aby respektovali pokyny jejich i městské a státní policie. Vstupné na jednotlivé zkoušky je 150 Kč, na celý závod si pak můžete koupit vstupenku za 450 korun.

autowebAUTOWEBaUtOwEb

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.