Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
V Česku je většina našich dálničních úseků zpoplatněná, přičemž kdo neřídí elektromobil, auto na vodík, motocykl nebo se na něj nevztahuje zákonná výjimka, ten musí platit. Tedy pokud neřešíme auta spadající pod mýto, jež platí v jiném režimu.
Stručně si připomeneme, že roční dálnička stojí standardně 2 440 Kč, 30denní vyjde na 460 Kč, desetidenní je za 290 Kč a jednodenní (platí do půlnoci daného dne, nikoli 24 hodin) za 210 Kč. Slevy pak mají řidiči aut na CNG/biometan (nikoli LPG) a řidiči plug-in hybridů s toxicitou do 50 g CO2 na kilometr.

Dálnice u nás mají zdarma jen elektromobily, auta na vodík, motorky, samotná přípojná vozidla a potom existují různé zákonné výjimky.
Čas od času se nicméně někomu stane, že na dálnici najede bez dálniční známky. Jednoduše na to dotyčný třeba zapomene, pokud si pravidelně nekupuje roční tiket nebo třeba jede jiným autem, než na které je dálnička běžně koupená.
Důvodů „proč“ najdeme jistě mnoho, nicméně my hledali hlavně odpovědi na to, co (ne)dělat, když na dálnici najedete bez dálniční známky. A tak jsme se zeptali na Ministerstvu dopravy, odkud nám přišel pěkný soubor rad. Tady jsou.
Za minutu vyřešeno
V momentě, kdy najedete na dálnici bez dálniční známky, tak záleží, jestli jedete sami nebo s sebou máte spolujezdce. Pokud je takový spolujezdec schopen ovládat mobil, tak může okamžitě zamířit na web edalnice.cz a během jedné minuty (ano, měřili jsme to) známku koupit. Musí pochopitelně znát registrační značku vozu.

Pokud byste si známku chtěli koupit mobilem za jízdy sami a policie vás načapala, je to za 4 body, pokutu 2 500 až 3 500 Kč na místě nebo 4 000 až 10 000 Kč ve správním řízení.
Pokud jedete sami, tak zastavte na první odpočívce nebo použijte nejbližší sjezd. Postup je pak stejný, tedy nákup přes edalnice.cz, popřípadě pokud jste sjeli, tak můžete pokračovat mimo placené úseky.
Když budete mít kliku, tak se na oné odpočívce bude nacházet i samoobslužný kiosek na úhradu dálniční známky (po Česku jich je nicméně jen 14). To se hodí typicky v situaci, kdy u sebe nemáte mobil, nejdou vám data nebo vás postihl jiný telekomunikační malér.

Po Česku je zatím 14 samobslužných kiosků. Alternativně jde známka koupit na pobočkách České pošty, popřípadě v síti čerpacích stanic EuroOil nebo RoBiN OIL.
Pokud si prostě známku z nějakého důvodu koupit nemůžete, tak na prvním sjezdu opusťte dálnici. Důrazně varujeme před otáčením se, couváním, zastavováním v odstavných pruzích nebo na silničním „šrafování“.
Je to nezodpovědné, nebezpečné a v případě otáčení se, couvání, jízdy v protisměru po dálnici i velmi drahé. Pokuta na místě 4 500 až 5 500 Kč, ve správním 7 000 až 25 000 Kč a vždy 6 bodů do karty řidiče k tomu. Kdybyste svým jednáním způsobili nehodu se zraněním či smrtí, tak hrajete až o 10 let v kriminále.
Překlep?
Zadali jste ve spěchu chybně registrační značku vozidla? Žádný stres, protože i po zakoupení můžete opravit až 2 znaky v registrační značce nebo změnit stát registrace vozu. Vyřešíte na webu edalnice.cz po zadání autorizačního kódu z potvrzení o úhradě. A pokud si nevíte rady, volejte oficiální nonstop linku na čísle +420 222 266 757.
Velký bratr
Obecně v případě najetí na dálnici bez známky platí, že ji musíte koupit ihned po zjištění, že ji nemáte. Na nákup ve chvíli spatření policejní hlídky už může být pozdě.
Mnozí řidiči se bojí mýtných bran, které jsou prošpikované kamerami (Velký bratr). Mýtné brány nicméně neposílají automaticky pokuty, takže pokud pod nimi projedete bez známky, ještě není věc zcela ztracena.
Snad s výjimkou toho, že na kamery na konkrétní bráně bude napojena blízká hlídka policie či celníků, kteří si vás tímto způsobem prověří. A pokud zjistí, že jste bez známky, ta za vámi mohou vyrazit.

Policii nebo celníkům neujíždějte. Jen si tím zaděláte na větší malér.
Každopádně dojde-li na setkání s policií či celníky, tak jim jednak neujíždějte, což by vaši situaci značně zhoršilo, a také buďte upřímní (zapomněl jsem, mám jiné auto, neuvědomil jsem si…).
Neznalosti sice neomlouvá a jízda po dálnici bez dálniční známky je pokutovatelná na místě až do výše 5 000 Kč, ale čtete správně „až do“. Výše pokuty na místě je totiž na posouzení zasahující hlídky. Můžete tak teoreticky odjet s domluvou nebo nějakou menší pokutou.
Jestli budete případ hnát do správního řízení, tak tam hrozí pokuta do 20 000 Kč a k tomu 2 500 Kč za náklady na řízení. V každém případě je jízda bez dálniční známky bez bodů.
O konci platnosti dálniční známky se můžete nechat informovat SMS zprávou či e-mailem, případně platnost známky ověřit na edalnice.cz během pár sekund. Ale pokud fakt zapomenete, tak žádnou paniku, Velkého bratra se nebát a situaci okamžitě (ale rozumně a bezpečně) řešit.