Článek
Miniaturní VW Lupo i tisícikoňové Bugatti Veyron, oblíbená škodovácká SUV Kamiq, Karoq i Kodiaq, k tomu povedená třetí Fabia, Octavia (včetně kontroverzního čtyřokého faceliftu) a Superb a navrch současné (s přehledem nejkontroverznější) sedmičkové BMW – Jozef Kabaň se po letech úspěšného působení v designových centrech evropských automobilek přestěhoval do Číny a pomáhá definovat identitu vozidel MG a dalších značek koncernu SAIC. Co ho po přestěhování do Číny překvapilo nejvíc?

Jozef Kabaň je zodpovědný za návrh třetí generace modelu Superb, pravděpodobně nejkrásnější moderní Škodovky.
„MG má svá designová centra v Londýně a Šanghaji, kde trávím nejvíc času. A sledovat tempo tamních změn je skutečně zajímavé. Přes 30 let se věnuji autům a přišel jsem od automobilek, které měly podle mého velmi dobře zpracované procesy. Ale vidět, jak to funguje v Číně, jak rychle dokážou procházet určitými body a zavádět věci do praxe, to je vážně neuvěřitelné.“
Videobox MG
Podívejte se na náš poslední videotest vozu MG:

MG CybersterVideo: Garáž.cz
Souvisí s tím třeba masové využití umělé inteligence, kterou Kabaň i v rámci kreativního procesu (který měl zůstat doménou živých lidí) velmi vítá. „V designu jede umělá inteligence ve velkém. Ne že by si designéři mohli hodit nohy na stůl, ale pomáhá nám vytvořit různé alternativní návrhy ve velkém množství – dříve jsme vybírali z padesáti, sto návrhů, dnes můžete vybírat klidně z milionu. A občas přichází s nápady, které by nás nenapadly. Někdy je to blbost, ale už nás to nutí k zamyšlení. Pořád je to však hlavně na lidech a jejich vizích – protože když nevíte, co hledáte, můžete se v tom snadno ztratit.“

MG sází na atraktivní cenu, při návrhu aut to však Kabaně prý nijak nebrzdí.
Což nás přivádí k otázce, jak v takto proměnlivém prostředí definovat identitu automobilových značek. „V Číně to funguje jinak než v Evropě. Tady si dáváme dlouhodobé cíle, máme silné tradice a kořeny, to však může být i svazující. V Číně se taky určují cíle, zároveň je však dokážou průběžně upravovat a reagovat na měnící se trendy, nastupující technologie. Takže se v návrzích modelů stále díváme daleko dopředu, ale jsme schopní je i měnit – třeba i návrhy, které se nám hodně líbily. Pokud se totiž trh a zákazník posouvá jinam, musíme ho následovat.“

První Kabaňovou kreací se stal futuristický koncept MG Cyber X představený loni.
A v případě MG to znamená přesně co? „MG má ohromnou výhodu ve spojení evropských a čínských genů. Máme v sobě tu více než stoletou tradici a k ní velmi mladistvý přístup k měnícímu se světu, který formujeme. Cílem MG je vytvářet produkty, které dokážou vylepšit každodenní život běžného člověka. Proto její auta jsou pozitivní, lehce sportovní, ale nijak agresivní.“

Věkový průměr zákazníků v Evropě, Americe a Číně se hodně liší – v Číně kupují auta mladší lidé, kteří mají blíž k moderním technologiím, proto jim dotykové displeje přijdou zcela normální.
A má Jozef Kabaň při velkém manažerském zatížení ještě vůbec čas kreslit? „Ještě trochu ano – kdybych vůbec nekreslil, připadal bych si divně. Ale postupně jsem zjistil, že kreativita může být i jiného druhu než mezi designérem a papírem. Kreativita může být i usměrňování a motivování lidí, pak se ta kreativita znásobuje a posune vás to dál, než jste si sám dokázal představit.“

Kabaň je prý zodpovědný také za decentní kokpit modelu Roewe M7 DMH.
MG zároveň otevírá nové technologické centrum ve Frankfurtu, v samém centru evropského automobilového chrámu. To je velmi odvážné, ale ne nemístné, protože její nejnovější inovace posouvají hru zase o kus dál.
V první řadě jde o baterie s polopevným elektrolytem (semi-solid-state), které MG uvádí na trh jako první automobilka na světě. Místo gelového elektrolytu je v článcích elektrolyt z 95 % v pevném stavu (což představuje oproti běžným bateriím zlepšení o 15 %). Nová baterie nazvaná SolidCore má přinést zlepšení v oblasti energetické hustoty a tím i poskytovaného dojezdu (nebo snížení hmotnosti při stejném dojezdu), ale také zrychlené nabíjení (o 15 %) a lepší konzistenci i v nižších teplotách, výhodou by měla být také vyšší bezpečnost. Nová baterie by se na trhu měla objevit ještě před koncem roku, i když automobilka neoznámila její parametry ani model, v němž by měla být poprvé nainstalovaná.

Baterie s polopevným elektrolytem uvádí MG na trh jako první.
MG zároveň pracuje na vylepšení svého full-hybridního pohonu (HEV, hybrid nabíjený pouze jízdou) Hybrid+. Ten se již nyní chová primárně jako elektromobil a spalovací motor používá většinu času jako generátor elektřiny, což jsme si vyzkoušeli v nejmenším modelu MG3 Hybrid+. Jeho nová generace má být v tomto směru ještě dál díky výkonnějšímu elektromotoru, větší baterii (1,83 kWh, což je skoro dvojnásobek kapacity ostatních full-hybridů na trhu) s vyšším výkonem a rychlejší řídicí jednotkou (pro lepší souhru obou pohonů). Nová evoluce hybridu také disponuje funkcí zvyšující kultivovanost, kdy elektromotor poskytuje takový točivý moment, aby vyvážil vibrace spalovacího motoru (podobně jako sluchátka s aktivním potlačením hluku).

Nová evoluce hybridní pohonu bude ještě úspornější a kultivovanější, ale také výkonnější a řidičsky příjemnější.
Jak sami vidíte, MG má v rukávu připravenou celou řadu novinek, které by měly pomoci stát se jedním z technologických lídrů, nejen rozumnou volbou šetrnějších motoristů. A tyto novinky uvidíme na silnici již překvapivě brzy! Tak zůstaňte naladěni na Garáž.cz, kde se o nich dozvíte jako první.



