Článek
Britský Rolls-Royce vůbec poprvé na evropském kontinentu ukázal model Spectre v edici Black Badge, což je silnější rolls současnosti. A to přímo v Česku, v soukromé vile nedaleko Prahy.
Sluší se připomenout, že model disponuje výkonem 659 koní a točivým momentem 1075 Nm a že při jeho vývoji inženýři pracovali s anonymizovanými jízdními daty od vybraných majitelů různých rollsů, aby poznali jejich návyky.

Rolls-Royce Spectre Black Badge má výkon 659 koní a sílu 1075 Nm.
To mimo jiného ukázalo, že uživatelé aristokratických vozů využívají maximální výkon spíše krátkodobě, což mělo za následek i to, že je nejvyšší výkon Spectre Black Badge k dispozici jen v jízdním režimu Infinity (nekonečno), jenž aktivujete stiskem ležaté osmičky na volantu.
Ostatně něco podobného (krátkodobé navýšení výkonu) už mohli využívat piloti stíhacího letounu Supermarine Spitfire s motorem Rolls-Royce Merlin, jen užití této funkce museli po přistání nahlásit mechanikům.
Pokud raději zrychlujete z místa, pak se hodí režim Spirited, díky němuž máte k dispozici plný točivý moment 1075 Nm a stovky dosáhnete z nuly za 4,3 sekundy.

Black Badge je specifický naladěním podvozku a pochopitelně nesmírně luxusní.
Revizemi v Black Badge prošel i podvozek a řízení, které nyní nabídnou vyšší stabilitu a snížený účinek posilovače pro lepší zpětnou vazbu. Přepracované tlumiče pak zase omezí houpavost.
Premiérový kousek vystavený nedaleko Prahy byl oblečen do fialového hávu a jeho běžně chromové díly vyvedené v tmavém provedení. Typicky jde třeba o mřížku chladiče, sošku Spirit of Ecstasy, emblém dvojitého R, kliky dveří, rámečky bočních oken nebo prvky v nárazníku. Navíc nechybí ani barevně podsvícená maska chladiče či podsvícené prahy.

Podívejte se na Rolls-Royce Spectre Black Badge na videu.Video: Rolls-Royce
Uvnitř luxusního interiéru rozhodně zaujme panel v přístrojové desce s více než 5500 světelnými body připomínajícími hvězdy různých rozměrů a intenzity nebo též symbol ležaté osmičky vyhrazený pro všechny Black Badge série.
Krom toho výrobce uvnitř použil impozantní kombinaci uhlíkových a kovových vláken, čímž vznikla jedinečná trojrozměrná struktura, navíc opatřená šesti vrstvami ochranného leštěného laku.
A kdo je takovým typickým uživatelem Rolls-Royce Spectre? Pochopitelně bohatý klient, který má v garáži dalších 6 aut a se Spectre v průměru najede 6500 km ročně. Teoreticky tak typickým vlastníkům stačí auto nabíjet dvakrát měsíčně, přičemž většina z nich si elektrorollse řídí sama.
Poptávka po modelu Spectre předčila očekávání. V roce 2024 se stal nejprodávanějším modelem v Evropě. Pochlubit se může také druhou nejvyšší úrovní zakázkových úprav na jeden vůz, což naplno ukazuje jeho význam v nabídce britské luxusní značky vlastněné skupinou BMW.