Hlavní obsah

Představila se zbrusu nová Tatra Force, ukázala se nejdřív jako hasičský vůz, k dispozici ale budou i další verze

Foto: Tatra
4. 6. 2023

Ve světové premiéře se Tatra Force uvedla v hasičském provedení, nabízet se ale bude i ve variantách pro další segmenty. Předchozí dvě řady našly uplatnění například i u armády či v těžebním průmyslu.

Článek

Tatra Force je ve výrobním sortimentu firmy podle Radomíra Smolky, ředitele výzkumu Tatra Trucks, od roku 2006, modernizací prošla v roce 2015. „V součtu bylo vyrobeno více než 5000 vozů Tatry Force, protože pro nás je základem pro různé speciály. Vozidlo je k vidění u vojáků, hasičů, také třeba v těžebním průmyslu,“ řekl Radomír Smolka. Uvedl, že hasičských vozidel se prodá asi 100 ročně.

Na výstavišti se představuje například čtyřdveřová verze pro hasiče, která je podle Smolky v této řadě novinkou, čtyřdveřové kabiny pro hasiče nabízely podle něj jen jiné modelové řady, například Terra. „Nejviditelnější novinkou je právě kabina, která byla kompletně přepracovaná. Především z pohledu bezpečnosti, kdy oproti předchozí generaci nabízí nová kabina nadprůměrnou bezpečnost pro posádku. Skelet je konstruovaný tak, aby chránil posádku proti převrácení a vylepšil se nástup do vozidla. Největší změny se udály vevnitř, je tam nová přístrojová deska, vylepšené topení či klimatizace, vylepšená hluková izolace, multifunkční volant a další záležitosti,“ řekl ředitel.

Foto: Tatra

Tatra Force se ve světové premiéře ukázala nejdřív v provedení pro hasiče. Další verze budou následovat.

Nová generace vozů stojí na tatrováckém podvozku s centrální nosnou rourou a výkyvnými, nezávisle zavěšenými polonápravami. Navazuje tak na jízdní vlastnosti předchozích dvou generací v terénu i na silnicích. Jde především o nadprůměrné hodnoty nájezdových úhlů, velmi dobrou průchodnost těžkým terénem a jízdní stabilitu.

Akciová společnost Tatra Trucks převzala světoznámou značku a kopřivnickou automobilku v roce 2013. Kromě standardizovaných modelových řad vyrábí i speciální nákladní vozidla na míru požadavkům zákazníka. Zaměstnává více než 1400 lidí a dalších více než 700 jich pracuje v dceřiném podniku Tatra Metalurgie a.s. zaměřeném zejména na slévárenství a kovárenství. Akcionáři automobilky Tatra Trucks jsou průmyslově-technologický holding Czechoslovak Group a skupina Promet Group.

Reklama

Související témata:
Tatra Force