Hlavní obsah

Made in Slovakia: V Bratislavě začala předsériová výroba modelů Superb a Passat

Foto: Volkswagen

Výrobní linka VW v Bratislavě

19. 1. 2023

V bratislavské továrně německé automobilky Volkswagen už začala předsériová výroba nové generace modelů Škoda Superb a Volkswagen Passat, začátek jejich sériové výroby je naplánován na konec letošního roku. ČTK to sdělila mluvčí slovenské divize Volkswagenu Lucia Kovarovič Makayová.

Článek

Přesun výroby obou modelů do Bratislavy oznámil Volkswagen v roce 2020. Do nového výrobního programu společnost investuje přes 400 milionů eur (9,5 miliardy Kč), její celkové investice v zemi tím přesáhnou pět miliard eur (120 miliard Kč).

Výroba passatů a superbů se plánuje na výrobní lince, ze které už nyní sjíždějí modely Škoda Karoq a Volkswagen up! včetně jeho elektrické verze. Slovenská továrna Volkswagenu montuje také vozidla Volkswagen Touareg, Audi Q7, Audi Q8 a Porsche Cayenne.

Při přípravě na výrobu modelů Passat a Superb podnik například v montážní hale instaloval novou techniku a zařízení, postavil také novou karosárnu. Většinu potřebných prací firma podle Makayové už dokončila.

Volkswagen zaměstnává na Slovensku asi 11 000 lidí a v této pětimilionové zemi se řadí k největším zaměstnavatelům. V letošním roce společnost hodlá přijmout stovky nových pracovníků.

Automobilový průmysl je hlavním motorem slovenské ekonomiky. Kromě Volkswagenu mají v zemi své továrny také automobilky Jaguar Land Rover, Kia a Stellantis. Loni švédská automobilka Volvo Cars oznámila, že postaví na východě Slovenska závod na výrobu elektrických aut.

Loni automobilky na Slovensku mírně snížily výrobu, celkem asi na milion vozidel. Země si v přepočtu na obyvatele udržela podle místního Svazu automobilového průmyslu pozici největšího výrobce aut na světě.

Reklama