Hlavní obsah
záhlaví
Hlavní obsah

Nové BMW M3 - automat a čtyřkolka

Foto: Archiv Garáž.cz
17. 5. 2018

Do dvou let by se na trhu měla objevit nová generace BMW M3 a opět to v mnoha ohledech bude převrat. Zatímco motor by měl zůstat stejný, tedy přeplňovaný řadový šestiválec, převodovka a pohon doznají značných změn.

Článek

Při testech na Severní smyčce Nürburgringu již bylo zachyceno nové BMW M3 (G80), jak pilně zajíždí kola. O technice ještě nevíme úplně vše, s největší pravděpodobností však vůz zahodí sedmistupňovou dvouspojkovou převodovku a nahradí jí upraveným osmistupňovým automatem ZF, který známe i z jiných modelů či z nové M5. Stále je však ve hře, že základní model bude mít k dispozici manuální převodovku.

Foto: Archiv Garáž.cz

Pak je tady možnost pohonu všech kol. Vypínatelná čtyřkolka se rovněž představila v M5 a je to poměrně zajímavé řešení. Otázkou je, zda se hodí i do menšího a lehčího auta. Některé hlasy říkají, že auto bude výradně zadokolka, další se nechávají slyšet, že zadokolka zůstane ve spojení pouze s manuálem, jiní vidí čtyřkolku jako jasné řešení. Uvidíme tedy, jak to nakonec bude. Z fotografií prototypů klouzajících se po Nordschleife se zdá, že tohle je výhradně zadokolka, i když těžko říci - proměnit se v ní umí i verze s pohonem všech kol.

Další spekulace nastává v otázce elektrického přeplňování a mild hybridu. Berte ale v potaz, že tohle jsou vážně těžké technologie, opět ne zcela vhodné do relativně kompaktního vozu. Co víme jistě je kód motoru, tedy S58, což znamená, že jde o evoluci jednotky B58 v modelech M40i. Výkon se má pohybovat mezi 460 a 500 koňmi, což zní i vzhledem ke konkurenci reálně. Zatím se tedy můžeme pokochat pouze fotkami zamaskovaného prototypu, design však nejspíše bude pouze evoluční, ne revoluční.

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.