Hlavní obsah

Nová Škoda Superb se pochlubí full-LED matrix světlomety

Foto: Škoda Auto

Škoda Superb full-LED matrix přední světlomet

14. 5. 2019

Škoda odtajnila další velké tajemství nového Superbu. Kromě pionýrské plug-in hybridní verze se Superb pochlubí další, u značky Škoda dosud nevídanou technickou novinkou – full-LED světlomety s matrixovou technologií. Chcete vědět, o co přesně se jedná? Přistupte blíže!

Článek

Full-LED technika ve světlech pro vozy Škoda žádnou novinkou není, poprvé s ní přišel při své premiéře právě třetí Superb, i když jen v zadních světlech – přední světlomety měly dosud pouze xenonové výbojky. První full-LED světlomety přinesl až Kodiaq, ale Superb je teď vylepší o sofistikovanou matrix technologii.

Matrixová technologie generuje světelný kužel z několika segmentů (v případě Superbu 3 segmentů), které jsou individuálně řízeny – podle potřeby je možné části paprsků dálkových světel vypnout. To umožňuje jízdu se zapnutými dálkovými světly bez hrozby oslnění protijedoucích řidičů a vozidel jedoucích před vámi. Systém k tomu využívá kameru v čelním skle, která rozpoznává protijedoucí vozidla. Abyste si udělali lepší představu o funkci v reálném světě, podívejte se na video s technikou Hella instalovanou na Audi A8 (v Superbu bude nepochybně její obdoba).

Matrixová technologie je tedy vylepšením automatického zhasínání dálkových světel a přispívá tak ke zvýšení aktivní bezpečnosti, protože zlepšuje výhled řidiče za tmy, kdy je intenzita světla a jeho dosah naprosto klíčovou proměnnou. „Nejvýznamnější výhodou tzv. matrixové technologie světel je, že systém automaticky reaguje na situaci v provozu a vypíná pouze některé segmenty světelného kužele. Ostatní segmenty jsou dále zapnuty a osvětlují vozovku. Řidič se tak cítí mnohem bezpečněji,“ říká Vratislav Kratochvíl, koordinátor předního osvětlení vozu z Technického vývoje Škoda Auto.

Foto: Škoda Auto

Škoda Superb facelift oslaví svou premiéru již za týden

z předchozích špionážních fotek a automobilkou uvolněné skici jsme věděli, že LED techniku využijí i nově tvarované mlhovky. Škoda teď také potvrdila naši domněnku, že zadní full-LED světla budou mít po vzoru Scaly dynamické blinkry, které se rozsvěcují postupně zevnitř směrem ven.

Nová Škoda Superb se oficiálně představí již příští čtvrtek v rámci programu hokejového mistrovství světa na Slovensku.

Těšíte se na novou Škodu Superb?
ANO, už se nemůžu dočkat
72,8 %
NE, škodovky mě vůbec nezajímají
27,2 %
Celkem hlasovalo 1041 čtenářů.

Reklama

Související témata: