Hlavní obsah

Mercedes-Benz 450SEL 6.9 - Stuttgartský supersedan

Foto: Archiv Garáž.cz
20. 3. 2017

Vrchol modelové řady je vždycky úžasný. A zvlášť, když jde o Mercedes-Benz třídy S. Tedy, on se tehdy ještě třída S nejmenoval, známý je pod interním označením W116.

Článek

Původní vrcholný model 450SEL dostal pod kapotu nový motor, ale jinak jste rozdíly na první pohled nepoznali. Spousta kůže a dřeva v interiéru totiž k tomuto modelu patří. Ledaže byste si všimli čtrnáctipalcových kol a malého štítku 6.9 na zádi.

Foto: Archiv Garáž.cz

Vidlicový osmiválec SOHC s mechanickým vstřikováním paliva však měl řadu dalších předností, například interval výměny oleje celých 20 tisíc kilometrů. Použití hliníkové hlavy válců tehdy také nebylo zcela běžné a díky moderním technologiím a postupům z něj konstruktéři získali 286 koní (verze pro USA pouze 250) ve 4000 otáčkách.

Foto: Archiv Garáž.cz

Luxusní sedan používal automatickou převodovku, konkrétně třístupňovou. Dostal ovšem do vínku samosvorný diferenciál, aby lépe přenášel výkon na silnici. Auto bylo schopné atakovat rychlost 100 km/h za 7 sekund a uhánět maximálkou 213 km/h. Na dvoutunového obra to nejsou špatné hodnoty.

Foto: Archiv Garáž.cz

Když ale máte velký těžký sedan se silným motorem, chce to taky dobrou ovladatelnost a jízdní vlastnosti. A tím nemám na mysli tvrdý kamenný podvozek, protože to majitelé Mercedesů nechtějí. Ti chtějí být i při vysokých rychlostech rozmazlováni a hýčkáni. Právě proto měl vrcholný model hydropneumatické odpružení, které automobil srovnávalo v zatáčkách a dokázalo vyrovnat i plně obsazený a naložený automobil. Ostatně jak se dá s tímhle Benzem jezdit rychle si můžete připomenout ve filmu Ronin.

Foto: Archiv Garáž.cz

Pokud vám tato luxusní sportovní verze třídy S stojí v garáži, můžete si gratulovat. Dnes jde totiž o jeden z nejcennějších rychlých sedanů na světě, protože celkem bylo vyrobeno jen 7380 kusů. Cena jednoho z nich se šplhá nad milion korun a dolů už nikdy nepůjde. Jen se smiřte s tím, že si takovýto technický skvost bude žádat i pečlivý a pravidelný servis s odpovídající cenou.

Foto: Archiv Garáž.cz

Reklama