Hlavní obsah

Mercedes 190 po legendárním Ayrtonu Sennovi je na prodej

Foto: Courtesy of Bonhams Auctions ©2021

Mercedesy 190 Cosworth se ve své době v rámci šampionátu DTM „naháněly“ po okruzích celého světa s hlavním rivalem – BMW M3 E30

23. 7. 2021

Dnes je tu specialita pro fanoušky jednoho z fenomenálních jezdců F1 – Ayrtona Senny. Je pochopitelné, že Senna měl ve své sbírce několik aut, a řadu z nich tvořila ta sportovní. Patřily mezi ně Honda NSX, Porsche 911 Cabrio anebo právě Mercedes 190 Cosworth. Tato sportovní verze klasického sedanu z osmdesátých let přirostla brazilskému pilotovi formule k srdci po exhibičním závodu na německém Nürburgringu v roce 1984.

Článek

Tehdy se na takzvaný Race of Champions neboli „Závod šampionů“ sjela opravdu smetánka ze světa F1 – jména jako Alain Prost, Niki Lauda, Stirling Moss, James Hunt, nedávno zesnulý Carlos Reutemann a mnozí další – celkem to čítalo 14 světových šampionů. No a pak s nimi soupeřil i tehdejší nováček v F1, nějaký Senna. A věřte nebo ne, v závodě, kde všichni startovali v naprosto totožných autech, to je třeba zdůraznit, vyhrál.

Foto: Courtesy of Bonhams Auctions ©2021

Mercedes 190E 2.3-16 Cosworth, se kterým jezdil Ayrton Senna

Ne, bohužel nejde o onen konkrétní vůz, se kterým v roce 1984 Senna vyhrál – jde o jeho osobní 190 2.3 Cosworth rok výroby 1986, se kterou jezdil v běžném provozu. Vůz má dobře zdokumentovanou servisní historii, a dle dokumentů opravdu jde o „Sennomobil“. Vůz byl pravidelně servisován už od dob, kdy patřil firmě Team Lotus International, a v prosinci 2020 dokonce prošel renovací prahů, podběhů a podlahy.

„Stodevadesátka“ ve verzi Cosworth byla původně zamýšlena jako želízko v ohni pro rallye, konkrétně Skupinu B. Jenže jak dnes víme, v té době se už v této disciplíně rozmáhal pohon všech, zejména díky Audi Quattro. V Mercedesu se tedy rozhodli, že svůj sportovní sedan uplatní v jiných kategoriích.

Vzhledem k téměř ideálním rozměrům a zadnímu pohonu se tedy logickou volbou stalo DTM neboli Německý šampionát cestovních vozů. Motor – 2,3l atmosférický čtyřválec s šestnácti ventily – vyvíjeli profesionálové z britské firmy Cosworth, ačkoliv Mercedes 190 2.3-16 „Cosworth“ toto označení kupodivu nikde na karoserie oficiálně nenesl, a to ani pod kapotou.

Mercedesy 190 ve verzi Cosworth jsou dnes vyhledávanými youngtimery, podobně jako jejich úhlavní soudobý rival, BMW M3 E30. Tento konkrétní kus má najeto 126 915 kilometrů a jeho cenu experti z britské aukční síně Bonhams odhadovali okolo 25 tisíc liber. Nakonec se prodal o kapku levněji, za 22 500 liber, tedy za zhruba 670 tisíc korun. Zdá se, že čas, kdy bude tento vůz aspirantem na aukční rekordy, teprve přijde…

Reklama

Sdílejte článek
Související témata: