Hlavní obsah

McLaren 720S: Druhá kapitola

Foto: Archiv Garáž.cz
10. 3. 2017

McLaren 650S byl několika magazíny loni vyhlášen jako supersport roku. Místo plácání se po zádech ale v McLarenu hledí do budoucnosti. Rychlejší, tužší, ale přesto lehčí a aerodynamicky komplexnější budoucnosti.

Článek

Jízdní vlastnosti, hrubá rychlost, elegantní a neokoukaný vzhled, nejmodernější technologie - tohle všechno McLaren 650S a jeho závodnější bráška 675LT nabízely. A motoristický svět se do nich zamiloval na první pohled. No a teď to všechno ještě posuňte o stupínek výš. Přichází druhá série supersportů od McLarenu, která dělá tlustou čáru za obdobím, které započalo dnes již poněkud vousatým McLarenem MP4-12C. Zdá se to neuvěřitelné, ale od jeho premiéry uplynulo pouhých sedm let. McLaren ovšem poslední dobou chrlil auta jako na běžícím páse - všechny měly stejný skelet z oceli a karbonu a osvědčený malý osmiválec. McLaren 720S tuhle rovnici mírně mění. Přichází s trochu větším čtyřlitrovým osmiválcem a plně karbonovým monokokem, což mu umožňuje ušetřit oproti 650S skoro dvacet kilo váhy při současném navýšení celkové tuhosti karoserie a lepším odhlučnění interiéru.

Foto: Archiv Garáž.cz

Pokud máte špatnou paměť nebo vás nebaví matematika, prozradíme vám, že novinka váží pouhých 1283 kilogramů při výkonu 720 koní a točivém momentu 770 N.m. S více než 500 koňskými silami na tunu váhy se nejedná o žádného šneka. Z nuly na stovku zvládne zrychlit za 2,8 sekundy a ze stejné rychlosti stejně bleskově i zastaví, díky karbon-keramickým kotoučům. Na dvoustovce je 720S za necelých osm sekund a zvládne ujíždět rychlostí až 341 km/h. Je to brutální? Jistě, ale to jste ještě neviděli grafiku předních světlometů, křídlovité dveře, rudě osvětlený motorový prostor nebo v palubce rotující displej. Za tyhle blázniviny jak z dílny Lamborghini bychom asi odpustili i fakt, že v jízdních režimech je možnost jízdy v automaticky udržovaném driftu.

Foto: Archiv Garáž.cz

Cena mezi sedmi a osmi miliony korun nám nepřijde nijak přestřelená. A pokud se bojíte, že vám 720S vyprodají, než na něho stihnete našetřit, vězte, že McLaren oznámil, že ve druhé generaci supersportů chystá celkem patnáct různých modelů.

Reklama