Hlavní obsah
záhlaví
Hlavní obsah

Které auto si majitelé nechávají nejdéle? Na špici je Toyota

Foto: Toyota

Toyota Land Cruiser J200

Metod, jak zjistit spokojenost zákazníků s určitým modelem auta, je velká spousta. Jeden z nejprokazatelnějších způsobů však tkví v době, po jakou si auto nechá první majitel. Aktuální průzkum na tohle téma teď vyšel na americkém serveru iSeeCars a byť se Evropského trhu příliš nedotýká, ukazuje pár zajímavých trendů. Některé jsou překvapivé, jiné nikoliv…

Článek

Začneme rovnou od špice, a sice u auta, které by svou pozicí nemělo nikoho překvapit. Řeč je o Toyotě Land Cruiser – o autě, které slouží v brutálních podmínkách australského Outbacku, stejně jako v ozbrojených konfliktech Blízkého východu. Aktuální Land Cruiser nese označení J200 a na trhu je již drahně dlouho – konkrétně od roku 2007. Úzkostlivé obměny každých pár let nejsou u modelu tohoto ražení potřeba, neboť Land Cruiser se (většinou) nekupuje jako status symbol. Jde o vůz, který zákazníci volí prostě proto, že vydrží na věky.

A ještě pro upřesnění – u nás v Evropě se Land Cruiser sice oficiálně prodává, ale nikoliv v „plnotučné“ variantě J200. Do Evropy (mimo pár trhů) se místo něj pod stejným názvem prodává o něco menší J150. Ta je sice pořád dost velkým, robustním a trvanlivým autem, ovšem šestiválce a osmiválce, které jsou k dispozici pod kapotami J200 v USA a dalších zemích, na trhu v EU nenajdete.

Foto: Jakub Deml

Land Cruiser prodávaný ve většině zemí Evropy – oproti protějšku, který seženete v USA nebo Rusku, je sice menší, ale pořád se jedná o pořádný kus auta

Zpět ovšem k výzkumu. Podle statistiky serveru iSeeCars si první majitel v USA nechá svého Land Cruisera v průměru 11,4 roku od zakoupení. To je výrazně nad celkovým průměrem, který jinak činí 8,4 roku. Land Cruiser vede s přehledem i žebříček první desítky. Například druhý Chevrolet Corvette si zákazníci nechávají „jenom“ 10,5 roku. Na kompletní první desítku aut, která se u prvních majitelů v USA ohřejí nejdéle, se podívejte přímo zde.

Model autaPrůměrný čas u prvního majitele (v letech)
Toyota Land Cruiser11,4
Chevrolet Corvette10,5
Mercedes-Benz třídy SL10,3
Audi TT10,2
Ford Expedition10,1
Ford Mustang10
Toyota 4Runner10
Porsche 9119,9
Toyota Sequoia9,7
Toyota Avalon9,7

Přes Corvettu se zároveň dostáváme k jedné zajímavosti, a sice k tomu, že velkou část žebříčku tvoří sportovní auta. Za Corvette na druhém místě následuje v těsném sledu ještě Mercedes třídy SL a Audi TT, ale objevuje se tu i Ford Mustang a Porsche 911. Čím to? Server iSeeCars uvádí, že tato auta jsou běžně kupována jako druhé nebo třetí auto do rodiny, takže se s nimi příliš nejezdí. Málo používané auto začne vykazovat známky opotřebení až po delší době a majitelé tak nenabývají pocitu, že je na čase jej obměnit.

Něco málo se sluší říct také k metodice celé statistiky. Specializovaný server analyzoval víc než 5 milionů případů, kdy první majitel prodal své auto starší pěti let. Právě spodní hranice pěti let je zde proto, aby eliminovala časově omezené leasingy.

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.